bakterija

Mladi up Real Madrida pri 19 letih končal kariero
12. 11. 2024 20.40Marc Cucalon, ki je leta veljal za enega izmed najbolj talentiranih nogometašev akademije madridskega Reala, je preko družbenih omrežij sporočil, da se zaradi zapletov po hudi poškodbi, ki jo je utrpel septembra 2022, poslavlja od nogometa.

Finančni komentar: Izjemna rast kultnih delnic
29. 10. 2024 08.16Tesla in Palantir predstavljata simbol tehnološke revolucije s kultnim statusom delnic. Visoka pričakovanja glede prihodnosti električnih vozil in umetne inteligence privabljajo vlagatelje, saj podjetji s prebojnimi inovacijami postavljata nove standarde za trajnostno tehnologijo.

Bakterija E.coli v priljubljenih hamburgerjih: za izbruh kriva čebula
25. 10. 2024 11.26Po izbruhu okužb z bakterijo E.coli v ZDA, ki so ga povezali s priljubljenim Quarter Pounder hamburgerjem, je več McDonald'sovih konkurentov iz svoje ponudbe preventivno umaknilo svežo čebulo. Ta je glede na zadnje ugotovitve najverjetnejši vir okužb.

Na priljubljeni plaži na Korčuli spet nevarna bakterija
31. 08. 2024 18.29Morje na mestni plaži Banje in Hotelu Park na otoku Korčula je onesnaženo z nevarno bakterijo Escherichia coli. Od preiskavi zadnjih vzorcev so namreč ugotovili, da koncentracija nevarnih bakterij ponovno presegla mejne vrednosti.

Na plaži v Ičićih prepovedali kopanje: se je v morju pojavila smrtonosna bakterija?
16. 08. 2024 19.13Hrvaški državni inšpektorat je na plaži Ičići postavil tablo, ki prepoveduje kopanje. Za ukrep so se odločili na podlagi nedoslednih ugotovitev o kakovosti morja, zaradi katerih so morali po poročanju hrvaških medijev hitro ukrepati in zaščititi zdravje občanov in obiskovalcev.

Mož Serene Williams se bori z boreliozo: Klop me ne more zadržati
18. 07. 2024 18.46Alexis Ohanian, mož nekdanje teniške igralke Serene Williams, ima boreliozo. 41-letnik je novico sporočil na družbenem omrežju, kjer je razkril, da je moral prestati več testiranj in pregledov, na srečo pa se ni počutil bolnega. Bolezen povzroča bakterija borrelia, največkrat pa se prenaša s klopi.

Na Gorenjskem več okužb s tularemijo ali zajčjo mrzlico
17. 07. 2024 12.38Na Gorenjskem so v zadnjem mesecu zaznali več primerov nalezljive bolezni tularemije ali zajčje mrzlice. Večina je povezanih z intenzivnejšim prašenjem ob košnji in spravilu sena. Primeri se zaenkrat pojavljajo na območju Sorškega polja, so zapisali na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja.

Reka Sena še ni dovolj čista, v vodi visoka raven bakterije E. Coli
15. 07. 2024 13.23Bližajo se olimpijske igre v Parizu, a reka Sena je še daleč od varne za kopanje, kažejo uradni podatki. V vodi naj bi bila namreč visoka raven bakterije E. Coli, športniki pa bi lahko bili izpostavljeni resnemu tveganju za zdravje. Sicer raven bakterije upada, oblasti pa so prepričane, da bo kmalu povsem varna za kopanje.

Kako nad rastlinsko bolezen hrušev ožig, ki lahko uniči celotne nasade?
10. 07. 2024 19.48Visoke temperature delajo preglavice tudi rastlinam. Po šestih letih se je namreč zaradi ugodnih vremenskih pogojev spet razširil hrušev ožig, nevarna rastlinska bolezen, ki prizadene številne sadne in okrasne rastline, ni pa nevarna za ljudi in živali. Povzroča sušenje vej in v kasnejših fazah celih rastlin, ker pa je bakterijska, obstaja velika možnost, da se razširi tudi na druge rastline. Kako lahko ukrepate v primeru, da ste svoje sadno drevje našli v tem opisu?

V zagrebški bolnišnici po okužbi z legionelo umrli trije pacienti
18. 06. 2024 16.09V zagrebškem kliničnem centru KBC so po okužbi z legionelo umrli trije bolniki. Skupaj naj bi bilo okuženih šest ljudi, vsi pa imajo pridružene bolezni in slab imunski sistem.

Že več kot 1000 primerov oslovskega kašlja: zakaj takšen izbruh?
10. 05. 2024 10.31Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so v letošnjem letu v Sloveniji potrdili že 1164 primerov oslovskega kašlja. Večje izbruhe te bolezni beležijo tudi v drugih evropskih državah. Kot poudarjajo na NIJZ, je za obvladovanje oslovskega kašlja ključno vzdrževanje visoke precepljenosti otrok in mladostnikov, zelo priporočljivo pa je tudi cepljenje za nosečnice.

Slovenska znanstvenika odkrila črevesne bakterije za zniževanje holesterola
22. 04. 2024 11.59Slovenska znanstvenika sta sodelovala pri raziskavi, s katero so odkrili posebno vrsto bakterij, ki v črevesju porabljajo holesterol in lahko pomagajo pri zniževanju holesterola in tveganja za bolezni srca in ožilja pri ljudeh. Sodelujoči v študiji se nadejajo, da bodo z razumevanjem črevesnih bakterij prišli do novih možnosti za terapije.

V domovih z legionelo zagotavljajo, da se stanovalci počutijo dobro
13. 03. 2024 16.08Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac se je seznanil s stanjem v ljubljanskih socialnovarstvenih zavodih, v katerih so potrdili okužbo z legionelo. Minister ugotavlja, da so vodstva zavodov nemudoma ukrepala v skladu s protokoli, iz domov pa poročajo, da se stanovalci dobro počutijo in da njihovo zdravstveno stanje ni zaskrbljujoče.

V več domovih za starejše potrdili okužbe oskrbovancev z legionelozo
12. 03. 2024 17.38Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjem obdobju potrdili devet primerov okužb z bakterijo legionelo. Legionelozo, ki jo povzroča omenjena bakterija, so potrdili pri oskrbovancih več socialnovarstvenih zavodov na območju Ljubljane.

Črevesna mikroflora: kako koristne bakterije spremenijo vaš mikrobiom
09. 03. 2024 00.15Dobre bakterije igrajo ključno vlogo pri ohranjanju ravnovesja našega organizma skozi vse življenje. Posebno pozornost pa si zaslužijo črevesne bakterije, katerih ravnovesje lahko porušijo različni načini življenja in zunanji dejavniki, tudi uporaba antibiotikov.

Letošnja sezona gripe zelo huda, Slovenija izstopa po številu smrti
20. 02. 2024 17.46Virusi gripe in drugih respiratornih bolezni še vedno močno krožijo med populacijo. O tem, kako huda je letošnja sezona, priča sicer nekoliko grozljiv podatek: da Slovenija izstopa po številu smrti med vsemi evropskimi državami. In čeprav podatki NIJZ za minuli teden kažejo, da se je skupno število obiskov in posvetov v ambulantah zdravstvenih domov zaradi gripi podobne bolezni znižalo, pa v praksi zdravniki občutnega padca še ne zaznajo.

Letos potrdili 107 primerov oslovskega kašlja, lani v vsem letu 120
12. 02. 2024 16.33Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so letos prejeli 107 prijav primerov oslovskega kašlja. Lani pa skupaj 122. Podatki kažejo na večjo pojavnost oslovskega kašlja v primerjavi s prejšnjimi meseci, so sporočili in opozorili, da je najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja vzdrževanje visokega deleža cepljenih.

Oslovski kašelj: v lanskem letu 120 primerov, januarja letos pa že 76
02. 02. 2024 11.21Zgolj v prvem mesecu letošnjega leta smo zabeležili 76 primerov oslovskega kašlja, v celotnem lanskem letu pa jih je bilo 120. Kljub temu je to še vedno manj kot denimo leta 2018, ko smo zabeležili 213 primerov. Razlog za povišanje primerov v zadnjih dveh letih bi lahko bilo tudi dejstvo, da je bilo v času pandemije covida-19 število primerov zaradi "omejitve kroženja drugih povzročiteljev okužb dihal" nižje. V UKC Ljubljana so bili sicer v zadnjem mesecu hospitalizirani trije otroci z oslovskim kašljem, med njimi dva dojenčka.

Oslovski kašelj terjal življenja štirih dojenčkov
31. 01. 2024 15.25Zaradi oslovskega kašlja so v Beogradu od lanske jeseni umrli štirje dojenčki, eden je še vedno v smrtni nevarnosti. V srbski prestolnici so od junija zabeležili skoraj 600 primerov okužb, decembra pa so razglasili tudi epidemijo oslovskega kašlja.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite
20. 01. 2024 13.266.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

V Sloveniji ni porasta bolnikov z oslovskim kašljem
09. 01. 2024 16.16Medtem ko v nekaterih državah beležijo povečano število bolnikov z oslovskim kašljem, v Sloveniji takšnega porasta bolnikov NIJZ zaenkrat še ni zaznal. V letu 2023 je bilo pri nas potrjenih 94 primerov, nekoliko več so jih zabeležili v novembru in decembru. To je sicer še vedno manj potrjenih primerov kot v obdobju pred pandemijo covida-19.

V Beogradu razglasili epidemijo oslovskega kašlja
05. 01. 2024 14.05V Srbiji so do konca lanskega leta zabeležili več kot 900 primerov oslovskega kašlja, poročajo srbski mediji. Zaradi širjenja te bolezni so v Beogradu konec decembra razglasili epidemijo. Epidemija oslovskega kašlja je pred tem pestila tudi Hrvaško, o več primerih okužb so poročali tudi iz Črne gore.

Število obolelih najvišje v zadnjih 40 letih
11. 12. 2023 10.55Na Hrvaškem epidemija oslovskega kašlja ne pojenja, temveč se le še stopnjuje. Število obolelih je najvišje v zadnjih 40 letih.

Prizori kot v času korone: Zagrebčani več ur čakajo na testiranje
29. 11. 2023 12.24Na Hrvaškem se soočajo z epidemijo oslovskega kašlja, kakršne niso zabeležili najmanj od leta 1980. Potrdili so več kot tisoč okužb, ocenjujejo pa, da je dejansko zbolelo vsaj dvakrat toliko ljudi. Na testirnem mestu v Zagrebu se že nekaj dni vijejo dolge vrste ljudi, večina je bolnih, ki v mrazu in tudi dežju več ur čakajo, da pridejo na vrsto.

Lebdenje: terapija, pri kateri se čas ustavi
19. 11. 2023 17.04Ko se jajčasta komora v nekaj minutah napolni s slabega pol metra vode, 250 kilogramov epsom soli v njej poskrbi za to, da se vanjo ne potopimo, pač pa naše telo drži na površju. Pokrov se zapre, začetek terapije naznanita nekajminutna svetlobna in zvočna spremljava. Nato glasba utihne, LED-luči se postopoma ugasnejo, nastopita popolna tišina in tema. Začne se lebdenje.

Na Hrvaškem se še naprej širi oslovski kašelj
13. 11. 2023 10.35Na Hrvaškem že več kot mesec dni razsaja epidemija oslovskega kašlja, bakterijske okužbe, ki najhuje prizadene dojenčke. Do prejšnjega konca tedna so ugotovili več kot 400 okužb, med njimi več kot polovico na območju Splita, kjer so zaradi oslovskega kašlja preventivno hospitalizirali enega dojenčka.

Prizor kot iz pravljice: rožnato obarvan ribnik
11. 11. 2023 21.00Voda v Nacionalnem rezervatu za prostoživeče živali Kealia Pond, enem redkih obalnih slanih močvirij na havajskem otoku Maui, je že nekaj dni čudovite rožnate barve. Očarani obiskovalci se zgrinjajo tja, prostovoljci pa pravijo, da česa takega niso videli še nikoli. Čeprav je prizor očarljiv, je vzrok po besedah strokovnjakov zaskrbljujoč.

V Mostarju zaradi oslovskega kašlja umrl dojenček
27. 10. 2023 13.07V Mostarju je pred dnevi umrl dveinpolmesečni dojenček, ki je zbolel za oslovskim kašljem, poročajo mediji v Bosni in Hercegovini. V Federaciji BiH beležijo občasne primere oslovskega kašlja, zavod za javno zdravstvo te entitete BiH pa opozarja na nizko precepljenost. Epidemija oslovskega kašlja že pesti jug Hrvaške.

Izbruh oslovskega kašlja: zdravnike skrbi nizka precepljenost
23. 10. 2023 10.46V Splitu in Zagrebu se je pojavilo več primerov oslovskega kašlja, ki posebej ogroža zelo majhne otroke. Najprej se je v septembru oslovski kašelj pojavil v Splitu, kjer je trenutno več kot 70 obolelih, v Zagrebu pa so ga potrdili pri treh otrocih. Zdravstveni delavci ob tem opozarjajo na nizko precepljenost v Dalmaciji.

Na tržnici kupila ribo, se okužila z bakterijo in ostala brez vseh okončin
18. 09. 2023 17.4640-letni ženski iz Kalifornije so morali zdravniki amputirati vse štiri okončine zaradi zapletov po okužbi s smrtno nevarno bakterijo. Američanka je hudo zbolela po tem, ko je zaužila ribo, ki jo je kupila na lokalni tržnici.