Vodilni predstavniki FPÖ so ponavljajo, da bodo ovirali češki vstop v EU, če Praga ne bo zaprla sporne nuklearke. "Če Temelina ne bodo zaprli, potem tudi ne bo češkega vstopa v EU," je v Linzu poudaril nekdanji predsednik FPÖOe, koroški deželni glavar Jörg Haider. "Kdor ima otroke, mora biti proti Temelinu. Avstrija ne sme postati jedrsko poskusno ozemlje za Češko," je še menil Haider. Podobno mnenje je izrekla tudi predsednica FPÖ, avstrijska podkanclerka Susanne Riess-Passer.
Kot je pokazala raziskava instituta OGM za avstrijski tednik Format, bi peticijo, ki bo v podpis ponujena do 21. januarja, podpisalo 900.000 ljudi. Po izidih raziskave instituta ISMA, opravljene za tednik Profil, pa je le 17 odstotkov Avstrijcev prepričanih, da bodo z zbranimi podpisi lahko preprečili začetek obratovanja elektrarne Temelin.
Haider je sicer nedavno menil, da bi pomenilo več kot 500.000 podpisov "dober uspeh". V tem primeru bi morala, je pojasnil Haider, EU na pristopnih pogajanjih s Češko vnovič odpreti sicer že zaprto poglavje evropske zakonodaje o energetiki. Če v tem procesu ne bi našli rešitve, potem bi svobodnjaki češkemu vstopu v EU nasprotovali. In če bodo svobodnjaki proti, potem vstopa ne bo, je bil odločen Haider.
Koroški deželni glavar je namreč prepričan, da zaradi vprašanja v zvezi s Češko vladna koalicija konservativne ljudske stranke in svobodnjakov ne bi razpadla. Tovrstno izrekanje mnenja volilnega telesa za avstrijsko vlado ni zavezujoče, ima pa, če peticijo podpiše veliko število ljudi, precejšnjo težo. Če peticijo podpiše več kot 100.000 ljudi, mora o njej razpravljati parlament, vendar pa poslanci niso zavezani tudi odločati o danem vprašanju. V minulih desetih letih je tako rekoč vsem pobudnikom tovrstnih peticij uspelo zbrati več kot 100.000 podpisov.

Koroška pobuda "Alpe Jadran brez jedrskih objektov" pa je v odprtem pismu kritizirala Haiderjevo pobudo. Kot je zapisala, se Haider močno zavzema za zaprtje Temelina, "ne da bi se podobno dosledno angažiral tudi proti jedrski nevarnosti iz Krškega". Medtem ko Češki v pogajanjih z EU grozijo z vetom, v dogovorih o sklepu pogajanj o poglavju energetike s Slovenijo "niti enkrat ni bila kot zavezujoč pogoj postavljena razširjena študija o potresni varnosti še pred vstopom v EU," je še poudarila omenjena pobuda.