V osnutku resolucije varnostnega sveta Združenih narodov (ZN) bi lahko bilo zapisano, da gre pri nasilju v Libiji ''za zločin proti človečnosti''. Tovrstna obtožba pa bi sprožila pregon pred Mednarodnim kazenskim sodiščem (ICC), poroča Reuters, ki se sklicuje na kopijo osnutka resolucije o sankcijah proti režimu v Libiji.
V osnutku so navedeni tudi ukrepi za zaustavitev nasilja, in sicer embargo na orožje, prepoved potovanj in zamrznitev premoženja najvišjim predstavnikom režima. Osnutek resolucije sta sicer pripravili Francija in Nemčija.
Generalni sekretar Ban Ki Mun je Varnostni svet ZN opozoril, da je čas za ukrepanje v Libiji. "Čas je, da Varnostni svet razmisli o konkretnih dejanjih," je Ban povedal svetu. "Naslednje ure in dnevi bodo odločilni za Libijce.“ Po mnenju Bana bi moral svet hitro ukrepati in izvesti sankcije, s katerimi bi prisilili libijske voditelje, naj končajo z nasilnimi obračuni v državi.
Gadafi podpornike pozval, naj nadaljujejo z bojem
Na libijski državni televiziji je Moamer Gadafi spomnil svoje podpornike v Tripoliju na revolucije, ki so ga dvignile na oblast. "Če me moje ljudstvo nima rado, potem si ne zaslužim, da živim," je dejal z zidu ob glavnem trgu v Tripoliju in nadaljeval: "Premagali bomo vsako zunanje vmešavanje, tako kot smo to storili do sedaj. Nadaljevali bomo z bojem. Premagali jih bomo in umrli na tleh naše ljube Libije."
"Življenje brez dostojanstva je brezupno," je navdušeno govoril Gadafi. "Vi mladi plešite, pojte, ostanite pokonci vso noč, živite življenje dostojanstva." Zbrana množica Gadafijevih podpornikov je med govorom mahala z zelenimi zastavami in vzklikala.
"Plešite in pojte, veselite se in bodite srečni," še pravi Gadafi. Snemalec pa je namerno kamero usmeril v uro, najbrž zato, da bi dokazal, da oddajajo v živo.
Na ulicah Tripolija še nemirno
Kljub temu, da so se protestniki ponekod že razšli, je v nekaterih četrtih Tripolija še „vroče“. Priče poročajo, da so ljudje zaskrbljeni, saj so varnostni organi nanje streljali s pravimi naboji. "Najprej smo se razšli, nato pa je prišlo do prerivanja med nami in varnostnimi silami, ki so nas napadle s solzivci, na srečo pa niso nikogar zadeli," je povedala priča.
Na deset tisoč protestnikov se je danes po opoldanski molitvi zbralo v glavnem mestu Libije. Varnostne sile so ponekod uspele zatreti nemire in protestniki so se vrnili na domove, v nekaterih četrtih pa se protesti nadaljujejo.
Po zadnjih podatkih je bilo samo danes v Tripoliju ubitih že najmanj 11 protestnikov.
Vojaki zvesti Gadafiju naj bi v bolnišnicah pobijali ranjene protirežimske protestnike, poročajo nekateri tuji mediji. ''Vdrli so v bolnišnice in pobili ranjene v protirežimskih protestih,'' je dejal vodja libijskega predstavništva Mednarodne federacije za zaščito človekovih pravic.
Poleg tega naj bi vojska in oboroženi Gadafijevi pristaši s protizračnimi raketami razstrelili eno od džamij okoli 30 kilometrov iz Tripolija, v katero so se zatekli protestniki. Ob tem so streljali z avtomatskim orožjem. Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP ni znano natančno število žrtev znotraj džamije, vendar naj bi jih bilo veliko. Trupla so nato odpeljali sami napadalci, da bi prikrili število žrtev. Grozili pa naj bi tudi zdravnikom, ki so jim hoteli pomagati.
Libijska vojska in policija v vzhodnem mestu Adžabija sta se umaknili iz vojaških barak in se pridružili opoziciji. ''Mi v policijskih silah sporočamo, da smo se v celoti pridružili ljudem in miroljubni revoluciji 17. februar,'' so sporočili za Al Jazeero. Podobno je storila tamkajšnja vojska.
Ukrepi EU proti Libiji bodo uradni naslednji teden
Evropska unija se je odločila, da bo Libiji naložila embargo na orožje. Prav tako bo za pripadnike režima uvedena prepoved potovanj, zamrznili pa jim bodo tudi premoženje. Embargo bo pokrival vojaško opremo in vse, kar bi lahko uporabili za boj proti protestnikom, ki podpirajo demokracijo.
Libijska delegacija ZN pa je na javni seji v Ženevi odstopila, ko je francoski predsednik Nicolas Sarkozy dejal, da mora voditelj Libije Moammar Gadafi odstopiti. Sarkozy namreč meni, da takšno nasilje, kot smo mu priča v Libiji, ne sme biti nekaznovano.
Eden izmed libijskih predstavnikov se je odpovedal kakršni koli povezavi z Gadafijem in svetu za človekove pravice povedal, da celotna delegacija predstavlja „svobodno voljo“ libijskih ljudi.
Diplomati so izjavo sprejeli s ploskanjem. "Libijska delegacija se je odločila, da služi kot predstavništvo libijskega ljudstva in njihove svobodne volje. Mi predstavljamo samo libijsko ljudstvo,“ je zatrdil libijski delagat.
Libija sankcionirana zaradi Gadafijeve neposlušnosti
Prizadevanja mednarodne skupnosti za razrešitev libijske krize se vse bolj krepijo, na čelu pa so po pričakovanjih ZDA. Po navedbah virov iz Bele hiše namerava ameriški predsednik Barack Obama poklicati britanskega premierja Davida Camerona in francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja.
Obama naj bi se z obema posvetoval o možnih sankcijah proti režimu Gadafija, ki še naprej kljubuje vsem in vsemu in se oklepa oblasti v z nafto bogati Libiji.
Vendar pa naj Gadafi ne bi več obvladoval celotne države. Težave ima zlasti na vzhodu, kjer so oblast že prevzeli nasprotniki režima, skupaj z vojsko, ki je prestopila na stran protestnikov. Natančnih podrobnosti o dogajanju, vključno z domnevnimi poboji civilistov tako v Tripoliju kot drugod v državi, zaradi medijske blokade sicer ni.
Obama, Cameron in Sarkozy naj bi zdaj tako staknili glave in se dogovorili, kako se bodo lotili trmastega predsednika, ki zase sicer pravi, da je voditelj revolucije in se primerja s kraljico Elizabeto, češ da s položaja ne more odstopiti. Med možnimi sankcijami so prepoved letalskega prometa in gospodarski ukrepi.
ZDA, Velika Britanija in Francija bodo verjetno sicer tako ali tako uskladile svoja stališča, saj bo to potrebno tudi zaradi današnjega zasedanja Varnostnega sveta ZN na to temo.
O razmerah v Libiji bo popoldne razpravljal tudi svet zveze Nato.
Gadafi sicer nima veliko zaveznikov. V svojem četrtkovem govoru je svojo ost naperil tudi proti teroristični mreži Al Kaida in njenemu voditelju Osami bin Ladnu. Prav slednji naj bi zastrupljal libijsko mladino s halucinogenimi tabletami in drugimi drogami, med drugim tudi nescafejem, zaradi česar so se odpravili na ulice in sedaj povzročajo težave njegovemu režimu.
Poročila o žrtvah nasilja na libijskih ulicah, ki traja že enajsti dan, se razlikujejo. Po podatkih organizacije Human Rights Watch je v nemirih umrlo skoraj 300 ljudi, mednarodna federacija za človekove pravice (IFHR) pa je sporočila, da je od začetka protestov umrlo 640 ljudi. Italijanski zunanji minister Franco Frattini je presenetil z izjavo, da je bolj realno število smrtnih žrtev 1000, neki francoski zdravnik pa je šel še dlje in za revijo Le Point ocenil, da je v tem tednu samo v Bengaziju umrlo več kot 2000 ljudi.
Višje plače, dodatki za hrano
Medtem pa je libijska državna televizija poročala, da je libijska vlada odredila vrsto ukrepov za izboljšanje ekonomskega položaja prebivalcev. Tako naj bi vsaka družina dobila dodatnih 500 libijskih dinarjev (približno 300 evrov), ob tem pa naj bi delavcem povišali plače ter povečali subvencije za hrano.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.