Tujina

Sudan je prvi priznal Južni Sudan

Kartum, 08. 07. 2011 21.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Tik pred razglasitvijo samostojnosti Južnega Sudana je to državo kot prva priznala prav nekdanja skupna država Sudan. Ta doslej največja afriška država bo sedaj razpadla na dva dela.

Sudan je kot prva država priznal Južni Sudan.
Sudan je kot prva država priznal Južni Sudan. FOTO: Reuters

Sudan je danes kot prva država na svetu priznal neodvisnost Južnega Sudana, ki bo svojo samostojnost razglasil v soboto. Največja afriška država bo tako razpadla na dva dela, ki pa nista v najboljših odnosih.

"Republika Sudan sporoča, da priznava Republiko Južni Sudan kot samostojno državo v okviru meja, ki so obstajale 1. januarja 1956," je v izjavi sporočil minister za predsedniške zadeve Bakri Hasan Saleh.

Varnostni svet ZN je medtem sprejel resolucijo o vzpostavitvi misije v Južnem Sudanu, ki bo štela 7000 pripadnikov modrih čelad in 900 civilnih uslužbencev. V treh do šestih mesecih bodo ZN preučili možnost za zmanjšanje števila pripadnikov mirovnih sil na 6000, piše v resoluciji. Nova misija Unmiss pod vodstvom Norvežanke Hilde Johnson bo igrala ključno vlogo pri podpori južnosudanskim oblastem, utrjevanju miru in preprečevanju nasilja, piše v resoluciji.

Nova misija bo izšla iz že obstoječe misije ZN v Sudanu, ki je na območju nadzorovala uresničevanje mirovnega sporazuma med uporniki z juga in sudanskimi oblastmi, sklenjenega pred šestimi leti. V tej misiji sodeluje okoli 10.000 pripadnikov z vsega sveta, ki so večinoma nameščeni na jugu Sudana.

Devet milijonov Južnih Sudancev bo v soboto rojstvo 54. afriške države praznovalo skupaj z okoli 30 afriškimi voditelji in visokimi predstavniki z vsega sveta. Ob uradnih slovesnostih bo v prestolnici Juba potekala vojaška parada, dvignili bodo zastavo nove države, prvi predsednik Južnega Sudana Salva Kiir pa bo podpisal prehodno ustavo.

Med letoma 1955, ko je Sudan postal neodvisen od Velike Britanije in Egipta, in 2005 so se uporniki z juga zapletli v dve vojni z vlado v Kartumu. V boju za večjo avtonomijo je jug države ostal v ruševinah, umrlo je več milijonov ljudi, med arabskim severom in krščanskim jugom pa je vzklilo trajno nezaupanje.

Mirovni sporazum, ki sta ga pred šestimi leti podpisala pokojni vodja upornikov John Garang in sudanski podpredsednik Ali Osman Taha, je obrnil novo stran v zgodovini države in tlakoval pot za januarski referendum o neodvisnosti juga.

Južni Sudanci so se na referendumu, ki je v nasprotju s pričakovanji minil večinoma brez incidentov, skoraj enoglasno odločili za odcepitev, Kartum pa je obljubil, da bo njihovo voljo spoštoval.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User640983
09. 07. 2011 08.45
Tomo Križnar pa za predsednika.
User457433
09. 07. 2011 07.25
hja....zadeva je taka....Sudan (severni Sudan)...nafte skor nima...ma pa uso potrebno infrastrukuturo, medtem ko Južni ma nafto, nima pa tolk primerne infrastrukture...sepravi sta nekak soodvisna! Severni Sudan se zaveda, da bo slej ko prej s pomočjo ZDA(ki majo večji vpliv na J) zrihtal tud infrastrukturo in da potem S Sudan ne bo več tok potreben Južnemu....to je pomoje edini razlog da so tok pohitel z priznavanjem ! Kar se pa Kitajcev tiče....so sicer bolj na strani Severa...ampak so tipični oportunisti...šli bojo tja kjer je denar....tuki bo še zanimivo....na pridt do hudga konflikta...predvsem med Vzhodom in Zahodm...kjer bojo najbolj nastradal Sudanci! Baje pa naj bi ocenjeval da je nafte v Sudanu se za nekje 15-20 let....potem bo glavni vir VODA....ki jo je Sudan poln....že zdej so problemi glede "lastništva" reke Nil....in kukr se zdej svet vrti....bojo slej ko prej začel privatizerat tud vodne vire na tistm koncu...in bo voda nova nafta....ampak ko bo prišlo enkrat do tega...da bo potekal boj za vodo....takrt bo zares počlo!!!
User529118
09. 07. 2011 03.01
Ne pametovat, raje spremljajte novice Tomota K., ki stoji ob strani vsem tistim, ki so najmanjši in s tem tudi v največji nevarnosti v tej zgodbi...
RS-44
09. 07. 2011 00.06
Darfur nima veze z južnim Sudanom...Darfur je v Severnem Sudanu in tudi nafte nima, ima pa diamantov na pretek. Najbolj je problematična pokrajina Abyei katero si lastita tako jug kot sever in je polna nafte ter Južni Kurdufan kateri je ostal v rokah severa, ti pa sedaj čistijo vse kar naj bi pomagalo Južnemu Sudanu. Darfur pa je bil in ostaja pozabljen od ZN.
ljx
08. 07. 2011 23.38
In 10.000 Modrih Čelad bo napoteno zavarovati naftna polja! Kako hitri so kadar pride interes v igro,ko je pa Drnovšek na Darfur opozarju so ga okrcal kot majhnega otroka.Pa sej to je tud bil v primerjavi z njimi. UN spet zelo efektivno prevzema vlogo na poti v NWO,bomo pa videl kakšna je dejanjska vloga Kitajske na tem primeru.
User508468
08. 07. 2011 22.30
drnovškov sen se urensičuje?