Na kraju, kjer so nacisti ubili okoli 66.000 ljudi, od tega 1602 Slovenca, se je zbralo približno tisoč nekdanjih taboriščnikov iz celega sveta ter številni drugi politični in verski predstavniki, med njimi slovenski generalni konzul v Münchnu Matjaž Jevnišek in slovenski obrambni ataše v Nemčiji Ladislav Graber. Slavnostni govornik je bil ministrski predsednik nemške zvezne dežele Bavarske Edmund Stoiber, ki je poudaril, da je "naša odgovornost, da ideologijam desnih in levih skrajnežev, ki zlorabljajo človeške vrednote, preprečimo, da se v Nemčiji znova okrepile".
Zbrane v tem nekdanjem koncentracijskem taborišču je nagovoril tudi predsednik Mednarodnega odbora Dachau Andre Delpech, ki je izrazil globoko hvaležnost ameriškim silam, ki so 29. aprila 1945 osvobodile Dachau. "Tukaj se je rodil totalitaristični rak," je dejal Delpech in pozdravil interes mladih generacij za zgodovino Dachaua.
Koncentracijsko taborišče Dachau, prvo taborišče, ki so ga zgradili nacisti, in eno zadnjih, ki je bilo osvobojeno, je 21. marca 1933 ustanovil takratni münchenski policijski šef Heinrich Himmler. Prve zapornike so v Dachau, ki je služil kot prototip za več sto drugih koncentracijskih taborišč, postavljenih na območjih nacistične okupacije, poslali že naslednji dan.
Natančno število ljudi, ki so umrli v tem koncentracijskem taborišču med letoma 1933 in 1945, še vedno ni znano. Dokumenti iz taborišča govorijo o 32.000 zabeleženih smrtih, vendar pa te številke ne vključujejo mnogih "posameznih" usmrtitev, ki so jih tam izvedli, prav tako tudi ne vključujejo množičnih pobojev več tisoč ruskih zapornikov, ki so bili zaprti v Dachauu.