nacionalsocializem

Premiera predstave Kazimir in Karolina navdušila gledalce MGL-ja

23. 09. 2024 13.18

Pred dnevi je potekala premiera predstave Ödöna von Horvátha 'Kazimir in Karolina' v prevodu Boruta Trekmana, ki je nastala v avtorski priredbi Nine Rajić Kranjac in Tiborja Hrsa Pandurja. Avstrijsko-madžarski pisatelj in dramatik Ödön von Horváth je dramo 'Kazimir in Karolina' napisal leta 1932, samo leto dni pred Hitlerjevim prihodom na oblast. Pisatelj je slovel kot mojster prikazovanja usod obubožanih in brezperspektivnih delavcev.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti

17. 05. 2022 07.00

Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

'Zanje je Ukrajina peskovnik za gradnjo fašistične države'

19. 03. 2022 16.42

Prisotnost neonacističnih milic, celo v državnih strukturah Ukrajine, ni ruski mit. Je dejstvo, na katerega so leta opozarjali številni zahodni analitiki, človekoljubne organizacije in pred rusko invazijo tudi vsi večji mediji. Njihov obstoj in nezmožnost zajezitve njihovega vpliva na nekatere pomembne odločitve oblasti v Kijevu, sta tako postala priročen izgovor ruskega vožda za invazijo in udejanjanje imperialističnih ambicij. "Neonacisti izrabljajo rusko invazijo za uresničevanje svojih interesov. Vse od časa IS nismo zaznali tako množičnega novačenja," v The Washington Post opozarja strokovnjakinja za terorizem in avtorica Rita Katz. Znano je namreč, da je Ukrajina že več let stičišče številnih ekstremističnih in neonacističnih skupin, ki se v državi borijo že od leta 2014. Nekatere, med njimi bataljon Azov, so postale sestavni del ukrajinskih oboroženih sil.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019

02. 09. 2021 08.42

Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve

01. 09. 2021 08.59

S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Hitlerjeva rojstna hiša bo postala policijska postaja

24. 11. 2019 18.21

Avstrijske oblasti bodo hišo, v kateri se je rodil Adolf Hitler, spremenile v policijsko postajo. Po besedah notranjega ministra Wolfganga Peschorna gre za jasen signal, da stavba nikoli ne bo postala spomenik ali obeležje nacizma.

Pahor: Osredotočimo se na vprašanja, ki so danes aktualna za rešitev obstoječe krize

25. 08. 2013 13.00

Potem ko je predsednik SDS Janez Janša ob 70. obletnici domobranstva kot največje zlo 20. stoletja označil komunizem in nacizem, je predsednik države Borut Pahor pozval vse, ''ki imajo odgovornost, zlasti v slovenski politiki, da se zavedajo zelo težkih nalog, s katerimi se slovenska država ukvarja ta hip in katerih rešitev je pomembna za našo prihodnost''.

Pahorju najvišje avstrijsko odlikovanje

26. 04. 2010 18.40

Avstrija je pisatelja Borisa Pahorja odlikovala s častnim križcem za znanost in umetnost za poduk o fašizmu. Gre za najvišje odlikovanje, ki ga Avstrija lahko podeli tujemu državljanu.

Spomin na grozote Dachaua

01. 05. 2005 00.00

V nekdanjem koncentracijskem taborišču Dachau je potekala osrednja spominska slovesnost ob 60. obletnici osvoboditve.

Prepoved neonacistov zavrnjena

18. 03. 2003 00.00

Nemško ustavno sodišče v Karlsruheju je zavrnilo zahtevo po prepovedi neonacistične stranke, ki sta jo zaradi povezanosti stranke z nacisti in širjenja rasne nestrpnosti, pred več kot dvema letoma, vložila nemški parlament in vlada.

Vatikan odprl arhive

15. 02. 2003 00.00

Vatikan je odprl doslej tajne arhive o odnosih Svetega sedeža z Nemčijo med letoma 1922 in 1939, da bi pomiril glasove o povezavah rimokatoliške cerkve z nemškim nacionalsocializmom.

Odločno proti desnim nasilnežem

13. 08. 2000 00.00

Nemški zunanji minister Joschka Fischer je v pogovoru za italijanski časnik Corriere della Sera zagotovil, da bodo odločilno ukrepali proti skrajnodesničarskim nasilnežem v Nemčiji. "Ustavili bomo neonaciste v Nemčiji," je za nedeljsko izdajo italijanskega časnika dejal Fischer.