dachau

Kate Winslet obisk Švice izkoristila za potop v jezeru, ki ima 15 stopinj
08. 10. 2024 13.59Britanska igralka Kate Winslet je na filmskem festivalu v Zürichu predstavila svoj novi film Lee in prejela nagrado, zlato oko za življenjsko delo. Obisk oskarjevke je eden od vrhuncev 20-letne zgodovine festivala, je dejal umetniški direktor festivala Christian Jungen. To pa ni vse, zvezdnica je obisk Švice izkoristila tudi za potop v Züriškem jezeru, ki ima svežih 15 stopinj.

Hrvaška tri vidne črnogorske politike razglasila za nezaželene osebe
25. 07. 2024 15.05Hrvaška je predsednika črnogorskega parlamenta in še dva vidna politika zaradi "krhanja dobrososedskih odnosov" razglasila za nezaželene osebe, je sporočilo zunanje ministrstvo v Zagrebu. Hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman je pojasnil, da je za to odločitvijo resolucija o genocidu v Jasenovcu, ki so jo junija sprejeli v Podgorici.

Michel po sprejetju resolucije o genocidu v Jasenovcu odpovedal obisk v Črni gori
01. 07. 2024 11.52Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je odpovedal torkov obisk v Črni gori in se bo s črnogorskim predsednikom Jakovom Milatovićem namesto tega sestal v Bruslju. Odpoved njegovega obiska prihaja po petkovem sprejetju črnogorske resolucije o genocidu v Jasenovcu, na katero se je Hrvaška ostro odzvala, v Srbiji pa so jo medtem pozdravili.

Huda kri med Hrvaško in Črno goro: 'Škodljiv dnevnopolitični akt'
30. 06. 2024 16.56Resolucija o genocidu v Jasenovcu, ki jo je sprejel črnogorski parlament, je na Hrvaškem naletela na oster odziv. Uradni Zagreb jo je označil za nesprejemljivo in opozoril na morebitne negativne posledice za dvostranske odnose. Črnogorska opozicija, ki je glasovanje bojkotirala, meni, da gre za zlorabo srbskega vpliva v državi.

Roman in Daniela iz kioska številka 10
15. 04. 2024 20.57Če se kje lahko ponovi fenomenalni Amsterdam in znamenito rajanje na osrednjem mestnem trgu, kjer se je leta 2000 zbralo 10.000 slovenskih navijačev, je to zagotovo München. Ko je žreb za Euro 2024 za eno izmed tekem naše reprezentance Sloveniji namenil nam najbližje prizorišče, so nogometni navdušenci skočili v zrak. Jasno je, da se bo konec junija na Bavarsko odpravilo na tisoče Slovencev, poleg tega pa nam je žreb za tekmeca namenil Srbijo, ki bo imela prav tako močno podporo na tribunah kultne Allianz Arene. Številni prebivalci Münchna imajo namreč korenine iz nekdanje skupne države, zato je "naši" beseda, ki odpira številna vrata.

Nepojmljivo: Navdihujoča zgodba o preživetju in življenju po koncentracijskih taboriščih
27. 01. 2024 10.02Dušan Stefančič je pri 16 letih pristal v nemških koncentracijskih taboriščih. Pri 96 letih pa je v knjigi Nepojmljivo zbral svoje spomine o tem, kaj je tam doživel in kako je kljub temu zbral moč, da preživi in po vojni polno zaživi. Zase pravi, da je kot pričevalec ogrožena vrsta, ki izumira. Tisti "nikoli več" pa očitno, kot pravi, ne seže dlje kot do druge povojne generacije, saj smo priča novim grozodejstvom po svetu. "Vidim, da se zgodovina ponavlja, ljudje smo pač slabi učenci," pravi.

Papež Pij XII. je zelo zgodaj vedel za nacistične 'tovarne smrti'
18. 09. 2023 11.46'Vojni papež' Pij XII. je že zelo zgodaj vedel za nacistične načrte, ki so predvidevali iztrebljanje judovske populacije. To naj bi dokazovalo pismo, ki so ga našli v vatikanskih arhivih, ki je v nasprotju s takratnim uradnim stališčem Svetega sedeža, da so bile informacije, ki jih je imel, nejasne in nepreverjene.

Umrl je Nasin znanstvenik in slovenski strokovnjak Dušan Petrač
15. 05. 2023 08.55V 92. letu starosti je umrl ugleden znanstvenik pri ameriški vesoljski agenciji Nasa, častni član Inženirske akademije Slovenije Dušan Petrač. Petrač je bil fizik svetovnega slovesa in tudi prvi kandidat slovenskega rodu za polet v vesolje. Od leta 1973 je neposredno sodeloval pri poskusih v breztežnostnem laboratoriju, pri poskusih z raketami, z vesoljskim taksijem in umetnimi sateliti.

'To je bil zame resnični odvzem svobode. Nisem bil več človek'
07. 05. 2023 07.28V nekdanjem koncentracijskem taborišču Mauthausen se spominjajo osvoboditve. "Ta dan je prinesel neskončno olajšanje vsem, ki so to svobodo čakali," pravi Dušan Stefančič, ki je preživel šest nacističnih taborišč, svobodo pa dočakal v taborišču Gusen II., ki je od Mauthausna oddaljeno le nekaj kilometrov. Ob obletnici sicer letos razmišljajo tudi o državljanskem pogumu. Pogumu tistih, ki so se uprli v brezupnem položaju, ko se je večina raje "prilagodila".

'Bili so mojstri takšnega mučenja, da si smrt občutil, preden si jo doživel'
29. 01. 2023 07.58Kraj razčlovečenja, zloma civilizacije, "mrtvih in črvov", pekel. Vse to so bila nacistična koncentracijska taborišča. Medtem ko je iz enih pot vodila le skozi dimnik, je v drugih "osvobajalo" (morilo) delo. A človek išče izhod iz še tako brezizhodne situacije. Eni so upali, drugi so se vdali v usodo, tretji so edino rešitev videli v poskusu bega. Teh slednjih je bilo malo, v svojih poskusih so bili večinoma neuspešni. Toda – kdo so bili, kaj jih je gnalo?

'Nikoli nisem ničesar sanjal, sem pa želel ljudi poučiti o tem, kaj se lahko zgodi'
30. 05. 2022 08.37"Želel sem povedati, kar sem doživel, da se lahko druge pouči, kaj se lahko zgodi," je notranjo željo po pisanju nekoč razložil Boris Pahor. Obsežna literarna zbirka zdaj ostaja zapuščina in pričevalec življenjske poti in krutih, a poučnih izkušenj pokončnega Slovenca, nadarjenega avtorja in misleca brez dlake na jeziku.

77 let kasneje na kraju trpljenja: 'Vse upanje pustite zunaj'
08. 05. 2022 07.13Ko po približno petih urah vožnje prispemo v avstrijski Mauthausen, je nebo sivo, dežuje. Primerna kulisa za sivo obzidje, nad katerim se dvigajo nekdanji stražni stolpi. Smo namreč na območju nekdanjega koncentracijskega taborišča. Z nami je Dušan Stefančič. Prvič je sem prišel pred več kot 77 leti in bil je med tistimi, ki so tudi odšli. Pa ne (zgolj) zaradi sreče. Predvsem zato, ker je verjel, da se njegovo življenje tukaj ne bo končalo, poudari.

'Rekel je, da bomo tam gori še dva ali tri mesece, potem pridem k tebi'
27. 01. 2022 06.00Svet obeležuje mednarodni dan spomina na holokavst ob 77. obletnici osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. Kolesje nacizma je drobilo vse, ki režimu niso bili po volji zaradi svoje rase, vere, spolne usmerjenosti ali zdravstvenega stanja – in kraj, kjer je bilo najhuje, je bilo koncentracijsko taborišče Auschwitz na Poljskem, kjer je bilo od maja 1940 do januarja 1945 ubitih okoli 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov. Tam je umrl skoraj vsak šesti od šest milijonov Judov, ki so bili ubiti v holokavstu. So pa tam trpeli tudi Slovenci.

Pojavila se je jelka, skupina golih in sestradanih pa je zapela Sveto noč
25. 12. 2021 09.48Danes 94-letni Dušan Stefančič pravi, da je v svojem dolgem življenju božične in novoletne praznike doživel na najrazličnejše načine. A ni jih praznikov, ki bi se tako zapisali v njegov spomin, kot so se prazniki leta 1944. To je bilo leto, ko je kot najstnik praznike preživel daleč od družine in prijateljev, v krutem okolju koncentracijskega taborišča Gusen.

Vlak smrti in spomina: Še kamen bi točil krvave solze
03. 10. 2021 07.18"V prostorih za menoj kriči in ječi vsak kamen, vsak kamen, ki bi lahko točil krvave solze, če bi zmogel," je pred nekdanjim koncentracijskim taboriščem v Melju opozoril direktor Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne Maribor Janez Ujčič. V nekdanjem nacističnem taborišču Stalag XVIII D so namreč pred dnevi slovesno predstavili "vlak spomina".

'Pričakujemo, da bodo jasno obsodili tovrstno poveličevanje Hitlerja in ukrepali'
03. 08. 2021 12.44Predsednik Društva za promocijo tradicionalnih vrednot Urban Purgar je ob misli, da je bil Hitler slaba oseba, dejal: "Hitler je heroj." Ta izjava je že povzročila številne odzive političnih oseb in ljudi, velika večina pa je te izjave obsodila. "Pričakujemo, da bodo jasno obsodili tovrstno poveličevanje Hitlerja, predvsem pa, da bodo ukrepali," so dejali v stranki LMŠ, Matej Tonin pa meni, da je "poveličevanje voditeljev, ki so krivi za smrt milijonov ljudi, zavržno in nima mesta v sodobni družbi".

Prekvalifikacija iz človeka
04. 07. 2021 07.16Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh
09. 05. 2021 07.00Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.

Nagrada Slovencu, ki je preživel šest koncentracijskih taborišč: 'Smrt si je bilo treba pridelati'
28. 11. 2020 08.00Slovenec Dušan Stefančič, ki je preživel šest koncentracijskih taborišč, nekdanji predsednik Mednarodnega odbora za Mauthausen ter predsednik slovenskega odbora za Mauthausen, je prejel nagrado za ohranjanje spomina na holokavst, ki mu jo je podelilo avstrijsko društvo Österreichischer Auslandsdienst.

V Trstu bodo praznovali konec 'jugoslovanske okupacije', MZZ: gre za samostojno odločitev občine
27. 05. 2020 13.32Zgodovina slovensko-italijanskih odnosov je pogosto zaznamovana z vprašanjem mesta Trst. Letos namreč mineva 100 let, odkar so italijanski fašisti in nacionalisti zažgali Narodni dom. Tržaški župan Roberto Dipiazza je večkrat napovedal postopek sprave, vendar njegova dejanja kažejo ravno nasprotno. V Trstu so se odločili z letošnjim letom praznovati "dan osvoboditve mesta izpod jugoslovanske okupacije", iz vrst mestne koalicije pa so vse glasnejši pozivi k preprečitvi predaje Narodnega doma Slovencem v Italiji. Ministrstvo za zunanje zadeve novega ustvarjanja mednacionalnih napetosti in nastrojenosti proti slovenski manjšini v Italiji sprva ni želelo komentirati, nato pa je v dodatnem odgovoru pojasnilo, da "gre za samostojno odločitev tržaške občine".

Pred 75 leti osvobodili koncentracijsko taborišče Dachau
29. 04. 2020 10.17V Nemčiji se spominjajo osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Dachau. Pred 75 leti je ameriška vojska tik pred koncem druge svetovne vojne v Evropi namreč osvobodila taborišče Dachau, ki je bilo eno od prvih tovrstnih taborišč v Nemčiji. Obletnice se spominjajo s polaganjem vencev in večerno spletno ekumensko mašo.

Pred 75 leti osvobodili koncentracijsko taborišče Buchenwald
10. 04. 2020 08.34Ameriški vojaki so 11. aprila leta 1945 osvobodili enega največjih nacističnih koncentracijskih taborišč Buchenwald. To je bilo eno prvih osvobojenih taborišč na ozemlju Nemčije, v mesecu dni so osvobodili še večino drugih.

Britanski dokumentarec o Pahorju: Moški, ki je videl preveč
28. 11. 2019 14.29Britanska televizija BBC je v sredo zvečer predvajala dokumentarec o Borisu Pahorju – najstarejšem preživelem nacističnih taborišč. "Pošlje mravljince po hrbtenici," je bil eden od odzivov na dokumentarec, v katerem je Pahor opisal grozote, ki jih je doživel.

Preganjani, deportirani, umorjeni: tlakovci v spomin na žrtve holokavsta
17. 09. 2019 09.59Magda in Livija Blau, Dora, Aleksander in Elizabeta Balkányi, Roza, Josip, Tomislav in Vera Schwarz ... Žrtve nacističnega preganjanja in holokavsta bodo v Lendavi in Murski Soboti simbolno vrnili na ulice mest, s tem ko so pred njihova nekdanja domovanja postavili spotikavce oziroma tlakovce spomina.

Po 186 stopnicah v 'pekel': 'Preživeli so dva, tri mesece'
05. 05. 2019 10.10V deževnem in mrzlem avstrijskem Mauthausnu se ta konec tedna spominjajo osvoboditve tamkajšnjega zloglasnega koncentracijskega taborišča. Nikoli več številka, samo človek, je geslo, s katerim skušajo opozoriti na človeško dostojanstvo, na globoke rane, s katerimi človeka zaznamuje taboriščna izkušnja, in seveda znova poudariti – nikoli več.

'Zdaj pa poglejte še drugi dimnik. Tam gorijo vaši svojci'
27. 01. 2019 15.13"Tri dni in tri noči smo potovali z vlakom. Nikoli niso odprli vrat, da bi preverili, če je morda kdo umrl. Moj dedek je umrl, medtem ko je stal na vlaku. Niti na tla ga niso položili," tako se Cipora Feivlovich spominja prihoda na kraj groze – v Auschwitz.

'Z nobenimi besedami, nobenimi fotografijami se ne da opisati, kaj se je tukaj v resnici dogajalo'
10. 05. 2018 07.12Stojiva pred ostankom taborišča Gusen I, podružnico oziroma vzporednim taboriščem zloglasnega koncentracijskega taborišča Mauthausen, spominskim centrom Gusen Memorial. Betonska stavba, stisnjena med stanovanjsko naselje, za svojimi stenami med drugim skriva peč krematorija Gusen.

Preživel šest koncentracijskih taborišč, ne mara jamranja: Fantje bi morali v vojsko, ne pa da sprašujejo 'joj, mama, pa kaj bom'
17. 05. 2017 07.52Zgodba Dušana Štefančiča je zgodba o preživetju. Najprej je preživel šest koncentracijskih taborišč, nato je preživel in uspel v tekmovalnem in neizprosnem poslovnem svetu. Kljub vsem življenjskim izkušnjam ostaja izrazito pozitiven, optimističen. Na Slovencih ga zato moti nagnjenost k pritoževanju, negativizmu.

'Se pritožujejo, da so lačni, ker je bila malica zanič. Veste, kaj je lakota? Ko pozabiš noč in dan ter misliš le na kos kruha'
09. 05. 2017 10.36"Pozabiti? Ne, ne ..." Tako Dušan Stefančič, ki je preživel grozote koncentracijskih taborišč. Danes pa ga skrbi brezbrižnost mladih do evropskega projekta, ki je nastal prav zato, da se grozote, ki jih je doživel on, nikoli več ne bi ponovile.

V Avstriji obsodili simpatizerja IS, 36-letnika pa oglobili zaradi sovražnih komentarjev
13. 09. 2016 16.01Zaradi simpatiziranja skrajne skupine IS je avstrijsko sodišče 18-letnika obsodilo na dve leti zaporne kazni. Za svoje sovražne komentarje, uperjene proti muslimanom, pa je sodišče obsodilo tudi 36-letnika, ki bo moral plačati več kot dva tisoč evrov kazni.