Tudi preteklo noč so se z vsega sveta zgrinjali na pogorišče pariške katedrale Notre-Dame. Kljub pozni uri gneča ob katedrali ni bila nič manjša. Francoska zastava je plapolala dvignjena visoko v zrak, na trgu Saint-Michel pa je več sto Parižanov pelo in igralo. Na trgu so se zbrali tudi številni glasbeniki, da bi tako skupaj premagali stisko.
"Čutim, da se tako Parižani kot vsi Francozi združujemo, verniki in neverniki. Veliko jih ima solzne oči," je novinarki oddaje 24UR Niki Kunaver ob tem dejal Vianney de Villaret.
Mehičan Omar, ki že leta dela v Parizu, je svojim bodočim študentom zdaj lahko le sporočil, da katedrale ne bodo mogli videti v vsej svoji veličini. "To je izguba za umetnost, za turiste in Pariz," pravi.
A domačini poudarjajo, da mora ta spomenik človeštva živeti naprej. "Ta trenutek solidarnosti, velikodušnosti, ki smo ji priča, je prav tako znamenje. Kaže na to, da Notre-Dame ni bila le del naše, pariške in verske, temveč del univerzalne dediščine," meni zgodovinar Philippe Grandcoing.
53-letni lokalni zlatar Dominique Vivares pa dodaja: "Mislil sem si, danes imam prost dan in moram priti sem in predelati ta resnično globoka čustva."
Tudi drugi dan po pogašenem požaru pa na prizorišču ne primanjkuje radovednih oči. Območje v okolici pariške dame že 40 ur sicer ostaja popolnoma zaprto.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.