
Makedonski parlament je tako dal zeleno luč za začetek postopka za ustavne spremembe, ki jih predvideva tudi ohridski sporazum. Za predlog predsednika Borisa Trajkovskega je na tajnem glasovanju glasovalo 91 poslancev, 18 jih je predlogu nasprotovalo, 3 pa so se pri glasovanju vzdržali. Potrebno dvotretjinsko večino je predlog dobil predvsem po zaslugi stranke premiera Georgievskega VMRO-DPMNE, ki je do včeraj ustavnim spremembam še nasprotovala. Predlog sta podprli tudi obe albanski stranki PDP in DPA ter Socialdemokratska stranka Makedonije (SDSM). Proti pa sta glasovali Demokratična alternativa in Nova demokracija, ki imata v parlamentu skupaj zgolj 20 poslancev. Na javnem glasovanju, ki je tajnemu sledilo na zahtevo nekaterih poslancev, pa je za začetek postopka ustavnih sprememb glasovalo 91 poslancev, 19 jih je bilo proti, dva pa sta se vzdržala.

Včerajšnje glasovanje predstavlja prvo stopnjo zapletenega procesa, v katerem naj bi uradno potrdili ustavne spremembe. Poslanci sobranja so namreč potrdili le začetek postopka ustavnih sprememb, ki se nanašajo na zagotavljanje večjih pravic albanski manjšini v Makedoniji. V nadaljevanju parlamentarnega procesa poslance čakata še dve razpravi in glasovanji o posameznih ustavnih spremembah, ki morata biti končani najkasneje do 27. septembra. Prva razprava naj bi se začela v naslednjih 10 dneh, je povedal tiskovni predstavnik sobranja. V tem roku naj bi predsednik Trajkovski tudi predstavil konkretne predloge amandmajev, ki bodo predmet razprave v parlamentu po koncu druge faze operacije Nujna žetev.
V drugi fazi naj bi po načrtu zbrali drugo tretjino celotnega orožja, ki ga morajo prostovoljno predati albanski skrajneži. Zveza Nato, ki je doslej zbrala že tretjino od skupno 3300 kosov orožja albanskih skrajnežev, bo najverjetneje z drugo fazo zbiranja orožja nadaljevala jutri ali najkasneje v soboto, se je izvedelo iz zahodnih vojaških virov. O spremembi ustave pa bo makedonsko sobranje glasovalo šele, ko bodo skrajneži predali vseh 3300 kosov orožja.

Na obisku v Makedoniji sta visoka predstavnika EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten. Evropska predstavnika, ki se bosta med drugim sestala tudi z vodjema največjih albanskih strank.