Posebni ameriški tožilec za preiskavo ruskega vpletanja v ameriške volitve leta 2016 Robert Mueller naj bi bil glede na poročanje ameriških medijev tik pred tem, da preiskavo sklene in preda poročilo pravosodnemu ministru Williamu Barru. To naj bi se zgodilo že prihodnji teden.
Novico je prva sporočila televizija CNN, ki je doslej v zvezi s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom nekajkrat prehitela dejstva, vendar pa so jo potem 'zagrabili' tudi ostali ameriški mediji, ki so navajali svoje neimenovane vire ter zagnali javno razpravo o tem, kaj to pomeni.
Za nasprotnike Trumpa se nakazuje precejšnje razočaranje, saj newyorškega bogataša zagotovo ne bodo odpeljali iz Bele hiše v lisicah. Smernice pravosodnega ministrstva pravijo, da proti predsedniku med mandatom ni mogoče sprožiti kazenskega pregona. To se lahko zgodi šele, ko zapusti položaj, ali pa če kongres na podlagi Muellerjeve preiskave sproži postopek za njegovo odstavitev (tako imenovani impeachment).
Nihče pravzaprav ne ve, kaj bo v poročilu
Trumpov odvetnik Rudy Giuliani pravi, da je s kolegi pripravil poročilo v odgovor na Muellerjevo poročilo, torej alternativna dejstva, ki odlikujejo sedanjo Belo hišo. Nihče pa ne ve, kaj bo v Muellerjevem poročilu, saj gre verjetno za najbolj disciplinirano preiskavo v zgodovini ZDA. Urad posebnega tožilca ni dajal izjav, razen v redkih primerih, ko je bilo treba popraviti informacije v javnosti o preiskavi.
Postopek je tak, da bo Mueller predal poročilo Barru, ki se bo potem sam odločil, kaj bo delil s kongresom. Če ne bo popolne predaje poročila, bodo demokratski kongresniki zagnali vik in krik, začeli bodo izdajati pozive na zaslišanja in vlagati tožbe. Mueller se lahko morebitnemu Barrovemu skrivanju informacij izogne tako, da objavi ves material velike porote v preiskavi. To pomeni, da se bo drama s preiskavo, ki jo Trump opredeljuje kot lažno in lov na čarovnice, nadaljevala.
Spomnimo ...
Ameriški obveščevalci so leta 2016 opazili, da se Moskva aktivno vpleta v volitve na strani Trumpa. Administracija predsednika Baracka Obame s tem ni prišla v javnost vse do konca volitev, ker se je bala Trumpovih obtožb o vpletanju v volitve. Obama je zaradi vpletanja v volitve proti Rusiji po volitvah uvedel sankcije in ji zaplenil nepremičnine v ZDA.
Trump je želel preko generala Michaela Flynna, ki je bil na kratko v novi vladi svetovalec za nacionalno varnost, ter drugih sodelavcev Obamove sankcije odpraviti, vendar mu tega ni dovolil kongres. Trump je maja 2017 odpustil direktorja FBI Jamesa Comeyja, ker ni prekinil preiskave in pustil Flynna pri miru. V pravosodnem ministrstvu ZDA je zavladal preplah zaradi bojazni, da imajo v Ovalni pisarni ruskega agenta.
Pravosodni minister Jeff Sessions se je sam izločil iz preiskave, ker je imel stike z Rusi pred volitvami. Teža preiskave je padla na pleča namestnika Roda Rosensteina, ki je z vršilcem dolžnosti direktorja FBI Andrewom McCabejem in drugimi razmišljal, kako zaščititi državo pred njenim predsednikom. Razmišljali so celo o skrivnem mikrofonu, da bi Trumpa posneli za obtožnico.
Rosenstein se je na koncu odločil, da imenuje posebnega tožilca, ki bo neodvisen od Bele hiše in kongresa. Odločil se je za uglednega republikanca, kariernega policista in nekdanjega direktorja FBI Roberta Muellerja, da se izogne obtožbi o političnem pregonu Trumpa. Slednjega sicer to ni ustavilo, da Muellerja ne bi obtožil prav tega.
Mueller je od maja 2017 z obtožnicami proti 26 Rusom med drugim potrdil ugotovitve obveščevalcev, da so se Rusi po nalogu iz Kremlja vpletali v volitve na Trumpovi strani. Obtožnice so opisale organizirano kampanjo na družbenih medijih s širjenjem laži v škodo demokratki Hillary Clinton in v korist Trumpa.
Rusi so prav tako uspešno izkoristili delitve znotraj demokratske stranke in podpornikom Bernarda Sandersa priskutili Clintonovo. Muellerjeva preiskava je odkrila tudi ruske vdore v demokratske računalnike in objavo tako pridobljene vsebine na spletni platformi Wikileaks.
O ruskem vpletanju v volitve torej v ZDA več ne bi smelo biti nobenega dvoma, vendar pa je Trump z okoli 1100 napadi na Muellerja in preiskavo ustvaril paralelno realnost za milijone svojih podpornikov, ki verjamejo predsednikovemu zanikanju.
Mueller je s preiskavo nadaljeval, ker ima pooblastila, da preišče rusko vpletanje in "vsa kazniva dejanja, na katera naleti med preiskavo". Zaradi tega bo v zaporu stara leta preživljal nekdanji šef Trumpove kampanje Paul Manafort, ki je eden od šestih Trumpovih sodelavcev ali zaveznikov, ki so priznali krivdo za razna kazniva dejanja ali prekrške v teku Muellerjeve preiskave.
Preiskava se je osredotočila na sodelovanje Trumpovih ljudi z Rusi in na predsednikove besede in dejanja, ki ovirajo preiskavo. V javnosti je za zdaj edina zveza med Trumpovimi in ruskim vpletanjem Roger Stone, ki je obtožen laganja in vplivanja na priče glede objav na Wikileaksu.
Škoda po objavi Muellerjevega poročila je lahko za Trumpa trenutno zgolj politična. A Američani so trdno na svojih bregovih glede mnenja do predsednika. Podporniki ga bodo podpirali, ne glede na poročilo, enako velja za nasprotnike. V javnosti je namreč že več kot dovolj informacij o oviranju preiskave.
Trump je med kampanjo javno pozival ruske hekerje k vdoru v računalnike Hillary Clinton. To so storili, Wikileaks pa je vsebino objavil nekaj ur po tistem, ko je prišel na dan video Trumpovega hvaljenja s tem, da lahko ženske grabi za spolovila, če želi.
Sinu Donaldu mlajšemu je Trump poleg tega v tistem času narekoval izgovor za srečanje med njim in vodstvom kampanje z rusko pravnico v Trumpovi newyorški stolpnici, da je šlo za posvojitve ruskih sirot, ne pa za predajo negativnih informacij o Clintonovi, kar je potem priznal Donald mlajši sam z dodatkom, da informacij ni bilo kaj prida.
Od začetka Muellerjeve preiskave je medtem javno ponujal pomilostitve svojim obtoženim sodelavcem in javno napadal priče proti njemu. Po mnenju kritikov pa se je zagotovo večkrat zlagal v pisnih odgovorih na Muellerjeva vprašanja v okviru preiskave.
Muellerjeva preiskava tudi ni zadnja beseda ameriškega pravosodja glede Trumpa. Njegove posle, še preden je postal predsednik, preiskujejo zvezni tožilci New Yorka, ki jim je Mueller predal preiskavo nekdanjega Trumpovega odvetnika Michaela Cohena glede plačil ženskama za molk o spolnem razmerju s Trumpom.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.