volitve 2016

Trump zdaj razume Putina: Močneje jih udarja. Želi končati zadevo

07. 03. 2025 09.26

Potem ko so ruske sile ponoči izvedle številne napade na ukrajinsko energetsko infrastrukturo, je ameriški predsednik Donald Trump zagrozil Rusiji z obsežnimi sankcijami. Ob tem se je zavzel za prekinitev ognja in dogovor o miru v Ukrajini. Le nekaj ur pozneje pa je novinarjem v Beli hiši izrazil razumevanje za omenjeni ruski napad. "Mislim, da dela to, kar bi delal vsak drug v njegovem položaju. Močneje jih udarja. Želi končati zadevo," je dejal o Putinu. Ponovil je tudi, da mu verjame.

Trump po petkovem prepiru v Beli hiši prekinil vojaško pomoč Ukrajini

04. 03. 2025 06.11

Ameriški predsednik Donald Trump je prekinil vojaško pomoč Ukrajini, poročajo agencije, ki se sklicujejo na neimenovane uradnike Bele hiše. Prekinitev pomoči je neposredna posledica javnega prepira Trumpa s predsednikom Ukrajine Volodimirjem Zelenskim v petek v Beli hiši. "Zelenski bo na koncu pristal na pogovore o miru z Rusijo," je v ponedeljek dejal podpredsednik ZDA JD Vance. Poljski premier Donald Tusk je potrdil, da je tranzit ameriške pomoči skozi njegovo državo ustavljen.

Od gojitelja arašidov do predsednika ZDA

30. 12. 2024 06.24

Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin. Star je bil 100 let. Carter je od skromnih začetkov na podeželju Georgie vodil državo med letoma 1977 in 1981. Leta 2002 je dobil Nobelovo nagrado za mir.

Vodja sirskih upornikov: Sirija ne predstavlja grožnje, odpravite sankcije

19. 12. 2024 19.33

Vodja sirskih islamističnih upornikov Ahmed al Šara je dejal, da je država zaradi vojne izčrpana, ter zatrdil, da Sirija svojim sosedam ali Zahodu ne predstavlja grožnje. In kako bi izgledala nova Sirija? Šara zagotavlja, da Sirija ne bo postala novi Afganistan, Zahod pa poziva k odpravi sankcij. "Žrtev in zatiralec ne bi smela biti obravnavana na enak način," pravi.

Direktor FBI Wray napovedal odstop

11. 12. 2024 21.23

Direktor ameriške zvezne policije FBI Christopher Wray je napovedal, da bo prihodnji mesec odstopil s položaja, poroča televizija NBC. Wraya je na položaj leta 2017 imenoval Donald Trump, ki pa želi v svoji novi administraciji na to funkcijo postaviti svojega zvestega privrženca, nekdanjega zveznega tožilca Kasha Patela.

Romunsko ustavno sodišče razveljavilo predsedniške volitve

06. 12. 2024 14.32

Romunsko ustavno sodišče je razveljavilo celoten volilni proces predsedniških volitev v Romuniji. V začetku tedna je sicer sodišče potrdilo izid prvega kroga, ki je potekal 24. novembra in v katerem je zmagal skrajno desni kandidat Calin Georgescu.

Južnokorejska policija preiskuje predsednika Juna, po državi protesti in stavke

05. 12. 2024 09.28

Po spodletelem poskusu uvedbe vojnega stanja so južnokorejskemu predsedniku Junu "šteti dnevi". Policija je sporočila, da so uvedli preiskavo proti njemu zaradi suma vstaje, odstopljenemu obrambnemu ministru pa so prepovedali potovanja. Po južnokorejski zakonodaji je vstaja zločin, ki presega predsedniško imuniteto in lahko pomeni smrtno kazen. Opozicija je v parlament vložila tudi predlog za odstavitev predsednika, o katerem bodo poslanci glasovali v soboto. Po državi pa se vrstijo tudi protesti in stavke proti predsedniku.

Merklova v knjigi spominov tudi o Putinovem psu in tresenju v javnosti

26. 11. 2024 13.38

Sodelovala je s štirimi ameriškimi in francoskimi predsedniki ter petimi britanskimi premierji. Leta 2021 je po 16 letih zaključila vodenje Nemčije, ki jo je popeljala skozi svetovno finančno krizo, begunsko krizo in pandemijo covida-19. Še pred političnim vzponom je odraščala v komunistični Vzhodni Nemčiji. Vse to je življenje nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel, ki je v Berlinu predstavila knjigo Svoboda: Spomini 1954–2021, ki ima več kot 700 strani. V knjigi med drugim opisuje sodelovanje s Putinom in incident z njegovim črnim labradorcem, politični poraz ob brexitu in vzroke za njeno tresenje v javnosti ob koncu politične kariere.

Trumpov veleposlanik pri Natu bo Whitaker: 'Močan bojevnik in zvest domoljub'

20. 11. 2024 18.32

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je sporočil, da bo na položaj veleposlanika pri zvezi Nato v Bruslju imenoval Matthewa Whitakerja, ki je v prvi Trumpovi vladi nekaj časa služil kot vršilec dolžnosti pravosodnega ministra.

Trumpove strasti bo umirjala 'prijazna babica' Susie Wiles

08. 11. 2024 07.00

Vodja kabineta Bele hiše, v katero se vrača Donald Trump, je postala Susie Wiles. Strateginja s Floride je bila ena od dveh vodij Trumpove kampanje pred predsedniškimi volitvami, na katerih je ta teden zanesljivo slavil. Za 67-letno Wiles, ki bo prva ženska na tem položaju, ameriški mediji trdijo, da je umirjala strasti v njegovi predsedniški kampanji. Šef kabineta Bele hiše velja za tistega, ki ima ključe vrat do predsednika ZDA in velja za njegovega zaupnika.

Manjkajo le še glasovi dveh držav, nagibajo se na stran Trumpa

07. 11. 2024 11.01

Zmaga na ameriških volitvah je zanesljivo že pripadla republikanskemu kandidatu Donaldu Trumpu. Manjkajo le še glasovi Arizone in Nevade, ki pa se prav tako nagibajo na Trumpovo stran. Kakšen bo torej končni rezultat volitev in kakšni so bili izidi preteklih tesnih bojev na volitvah čez lužo.

'To je poraz svetopisemskih razsežnosti': kdo je kriv za padec demokratov?

07. 11. 2024 06.37

Po dveh porazih predsedniških kandidatov proti Donaldu Trumpu je za ameriško demokratsko stranko napočil čas za samoizpraševanje in iskanje krivcev v lastnih vrstah, še posebej ob dejstvu, da so poleg Bele hiše izgubili tudi večino v senatu. Krivdo nekateri pripisujejo konkretnim osebam, drugi pa strategiji in usmeritvam stranke. Senator Bernie Sanders pravi, da poraz ne bi smel biti tako veliko presenečenje. "Američani jezni in hočejo spremembe," meni. Trump se medtem pripravlja na sestavo svojega kabineta. Njegova ekipa je sporočila, da je pripravila "široko paleto strokovnjakov, med katerimi bo lahko izbral svojo ekipo".

Trump osvojil latinoameriške moške, Harrisova ob glasove manjšin

06. 11. 2024 18.44

Donaldu Trumpu je uspela zgodovinska vrnitev na predsedniški položaj. Ne samo, da se je dokopal do zmag v večini "nihajočih zveznih držav", ampak je tokrat za razliko od leta 2016, kot kaže tudi skupno število glasov, precej gladko opravil z demokratsko tekmico. Pridobil je pri skoraj vseh demografskih skupinah, tudi pri manjšinah, kot so temnopolti, Latinoameričani in Arabci. Preseneča pa tudi podpora, ki jo je dobil pri mladih volivcih, ki so doslej bili tradicionalno bolj liberalnih nazorov.

Zgodovinski povratek Donalda Trumpa: z januarjem znova v Beli hiši

05. 11. 2024 22.30

Donald Trump je na ameriških volitvah uspel osvojiti štiri ključne zvezne države – Severno Karolino, Georgio, Pensilvanijo in Wisconsin, s čemer je prestopil magično mejo 270 elektorskih glasov ter jih zbral 292. Izid v Nevadi, Arizoni in Michiganu še ni znan, je pa Trump za zdaj tudi tam v vodstvu. Že pred tem je republikanec stopil pred privržence na Floridi in razglasil svojo zmago. Trump bo tako postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja.

Burgerji, teksaška vodka in orokavičeni Bernie v Ljubljani

06. 11. 2024 10.35

250 ljudi v večernih toaletah je v torek zvečer napolnilo prostorno sobano v kleti enega izmed ljubljanskih hotelov. Po stenah so visele ameriške zastavice, pladnji so se šibili pod znamenitimi burgerji. V kozarcih sicer ni bil znameniti viski, je pa bil koktejl z vodko iz Teksasa, obarvan v rdečo ali modro. Torej v dve barvi, ki sta zaznamovali ta večer. Oči vsega sveta so bile namreč v zadnjih urah uprte v ZDA, kjer so se rdeči republikanci in modri demokrati potegovali za tako želene ključe Bele hiše.

(Še) brez Putinove čestitke, Kremelj bi Trumpa sodil po dejanjih

06. 11. 2024 11.58

Kremelj bo Donalda Trumpa, novega zmagovalca na predsedniških volitev v ZDA, sodil po dejanjih, je sporočil tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov. Kot pravi, pa ruski predsednik Vladimir Putin Trumpu ne namerava čestitati, češ da gre za sovražno državo. Putin in Trump sicer osebno delita veliko medsebojno naklonjenost.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih

05. 11. 2024 08.53

Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

Melania Trump glas oddala v Diorjevi kreaciji

06. 11. 2024 08.32

Melania Trump je v družbi Donalda Trumpa oddala svoj glas, za posebno priložnost pa je nadela elegantno toaleto priznane francoske modne hiše Dior. Videz je dopolnila s črnimi salonarji in velikimi sončnimi očali. S svojimi modnimi odločitvami je Slovenka sicer že večkrat navdušila, mnogi, tako podporniki Donalda Trumpa kot nasprotniki, pa so jo označili za eno najbolj modnih prvih dam Združenih držav Amerike.

Sedem zveznih držav, ki v rokah držijo ključ do Bele hiše

06. 11. 2024 05.23

Približno 240 milijonov Američanov ima volilno pravico, a lahko bi rekli, da bo o tem, kdo bo naslednji ameriški predsednik, odločala le peščica. Običajno se namreč že vnaprej ve, v kateri zvezni državi bo zmagal republikanski in v kateri demokratski kandidat. Ključno vlogo imajo torej zvezne države, kjer izida volitev vnaprej ni mogoče predvideti. Letos tako ključ do Bele hiše tako rekoč v rokah držijo Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.

Kje je Melania in kdo je morebitni prvi gospod ZDA?

05. 11. 2024 13.10

Prve dame niso le pomembne modne ikone, prav tako ne zasledujejo le družbenih ciljev. So tudi pomembne politične akterke, pa čeprav jim ljudstvo na volitvah te moči ne podeli. Melania Trump je to vlogo že prevzela, ko se je zavzemala za zmanjšanje spletnega nasilja in ustrahovanja. A njena vloga bi se lahko ob morebitni ponovni izvolitvi Donalda Trumpa močno spremenila. Iz predsedniške kampanje je bila namreč bolj kot ne odsotna, vprašanje pa je tudi, ali se bo v Belo hišo sploh vrnila. Po drugi strani Doug Emhoff skupaj z ženo orje ledino na tem področju. Kamala Harris bi se lahko namreč v zgodovino vpisala kot čisto prva ameriška predsednica, njen mož pa kot prvi 'prvi gospod Združenih držav Amerike'.

Kdo od zvezdnikov je na strani Trumpa in kdo podpira Harrisovo?

03. 11. 2024 20.28

Če bi o zmagovalcu ameriških volitev odločali hollywoodski igralci in glasbene zvezde, bi prepričljivo zmagala Kamala Harris. To ni presenetljivo, kajti zvezdniki že tradicionalno raje podprejo demokrate kot republikance. Zvezdniška podpora kandidatom prinese nekaj pozornosti in prestiža, vprašanje pa je, ali vpliva tudi na glasove volivcev.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Tesna bitka med kandidatoma, Harrisova v rahli prednosti

03. 11. 2024 09.07

Približuje se odločilni dan za Američane. Kdo bo naslednja štiri leta vodil državo? Republikanec Donald Trump ali demokratka Kamala Harris? Slednja ima zaenkrat manjšo prednost v javnomnenjskih raziskavah. Sta pa bila oba kandidata precej aktivna zadnji vikend pred volitvami in skušala prepričati še zadnje volivce, da se obrnejo v njuno smer.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?

02. 11. 2024 15.01

So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Pod Trumpom višje cene nafte in okrepitev dolarja, pod Harrisovo razcvet OVE?

31. 10. 2024 12.18

S finančnim analitikom Tilnom Šarlahom iz podjetja Acex smo se pogovarjali o tem, kaj bo na gospodarskem področju prineslo, če se v ovalno pisarno preseli Trump ali če jo zavzame Harrisova. Kot pojasnjuje, bo na ceno nafte bolj kot same volitve verjetno vplivala geopolitika na Bližnjem vzhodu, ki se ne umirja. Eskalacija bi lahko kratkoročno pognala cene precej višje, opozarja. Zmaga Trumpa bi povečala pričakovanja glede gospodarske rasti v sektorjih, kot so nafta, obramba in bančništvo. Zmaga Harrisove pa bi lahko povzročila negotovost v nekaterih sektorjih, kot so finance in energija, koristilo pa bi drugim, kot sta obnovljiva energija in zdravstvo, pojasnjuje.

Melania Trump: Moj mož ni kot Hitler

29. 10. 2024 16.57

Nekdanja prva dama ZDA Melania Trump, soproga predsedniškega kandidata republikancev Donalda Trumpa, je zavrnila kritike na račun svojega moža in obsodila primerjave med njim in nekdanjim voditeljem nacistične Nemčije Adolfom Hitlerjem, ki jih je označila za grozne.

Bezos ustavil javno podporo Harrisovi, časopis ob 200.000 naročnikov

29. 10. 2024 08.40

Ameriški časopis Washington Post pred letošnjimi predsedniškimi volitvami v nasprotju s tradicijo ni podprl nobenega kandidata. Uredništvo je nameravalo podpreti demokratko Kamalo Harris, a je lastnik časopisa Jeff Bezos to preprečil. Washington Post je zato od petka izgubil 200.000 digitalnih naročnikov.

'Proti medijem se lahko borimo tako, da prostor preplavimo s sranjem'

26. 10. 2024 08.00

"Da se pokoplje resnica, je potrebnih veliko lopat," pravi nemški pregovor. Pa vendar se zdi, da živimo v času, ko je laž v razcvetu, kraljica na prestolu, s katerega je ne more vreči niti resnica. Pa četudi resnica prihaja od priznanega, verodostojnega vira. Da se lažne novice in dezinformacije tako hitro širijo v javni sferi, je zagotovo omogočil tudi razvoj tehnologije in umetne inteligence. A nikakor se ne smemo slepiti, da so lažne novice nekaj novega, prav tako ne način komuniciranja, kot ga v javnosti uporablja nekdanji ameriški predsednik. S strokovnjakoma na področju medijev in politike smo se v luži prihajajočih ameriških volitev pogovarjali o lažnih novicah, dezinformacijah in njihovem vplivu na demokracijo in družbo.

Najdražja politična funkcija na svetu: kdo so megadonatorji rekordno drage kampanje?

24. 10. 2024 10.20

Volilna kampanja za novega ameriškega predsednika je v polnem razmahu in najverjetneje ni druge politične funkcije na svetu, ki bi za zmago zahtevala tako globok žep. Zadnje ocene že kažejo, da bo tokratni volilni cikel stal vsaj 15,9 milijarde dolarjev (14.73 milijarde evrov) in s tem presegel prejšnji rekord iz leta 2020. Pomemben vir denarja in s tem tudi vpliva so individualni donatorji. Gre za najbogatejše Američane, ki strankam in kandidatom namenijo milijone. Na prvem mestu najradodarnejših je v javnosti redko viden poslovnež, ki je doniral več kot 100 milijonov, na drugem pa Miriam Adelson, nova večinska lastnica franšize Dallas Mavericks.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti

24. 10. 2024 08.02

"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.