
Ubežnik pred ameriškimi oblastmi Edward Snowden, ki je javnosti razkril podrobnosti ameriškega nadzora na svetovnem spletu, še naprej išče državo, ki bi mu bila pripravljena ponuditi azil. Prošnjo je poslal še šestim, katere so to, pa ne nameravajo razkriti, so objavili na Twitterju WikiLeaksa. Zapisali so, da so se tako odločili zaradi ameriškega vmešavanja. Washington naj bi namreč na države, na katere se je Snowden obrnil doslej, izvajal pritisk.
Islandija je rekla "ne"
Za zdaj je ta pritisk izvajal uspešno, Snowden namreč ostaja ujet v tranzitnem območju moskovskega letališča Šeremetjevo. Zadnja, ki mu je "dala košarico", je Islandija. Tamkajšnji parlament je zavrnil možnost, da bi mu podelili državljanstvo in ga tako rešili pred ameriškim pregonom. Islandska vlada je že pred tem sporočila, da bo njen odgovor na Snowdnovo prošnjo za azil negativen, saj bi jo moral vložiti na islandskem ozemlju.
Islandija je bila najverjetneje na vrhu seznama njegovih želja. Za britanski časnik Guardian dejal, da si želi v državo, s katero deli skupne vrednote, to pa naj bi najbolj veljalo za Islandijo.
Španski zunanji minister priznal, da so zračni prostor zaprli zaradi Snowdna
Medtem prihajajo na dan nove podrobnosti o incidentu na dunajskem letališču, kjer je moralo v torek zvečer zasilno pristati letalo bolivijskega predsednika Eva Moralesa, potem ko so mu Francija, Španija, Portugalska in Italija zaprle svoj zračni prostor. Vodja španske diplomacije Jose Manuel Garcia Margallo je prvi uradno potrdil, da se je to zgodilo zaradi suma, da je Snowden na letalu. To informacijo naj bi nekdo – kdo, ni želel izdati – posredoval tako Španiji kot tudi drugim državam.
Morales je zagrozil, da bo zaradi incidenta zaprl ameriško veleposlaništvo v Boliviji, omenjene štiri evropske države pa je obtožil servilnosti do ZDA.
"Snowden, bi se poročil z mano?"

To je prek Twitterja trenutno najbolj znanega ubežnika vprašala razkrinkana ruska vohunka Anna Chapman. Ta je, potem ko je morala vohunsko kariero iz znanega razloga opustiti, v Rusiji postala znana medijska osebnost. V drugem sporočilu prav tako na Twitterju pa je Snowdnovega nekdanjega delodajalca NSA sarkastično vprašala, ali bo pazil na njune skupne otroke.
Ali je mislila resno ali ne, ni znano, a ne glede na to pravni poznavalci že preučujejo, ali bi bila sklenitev zakonske zveze med Snowdnom in Chapmanovo mogoča. Če bi do poroke dejansko prišlo, bi imel Snowden teoretično pravno podlago, da zaprosi za rusko državljanstvo, ter bi tako lahko od svoje nove države imel pravico zahtevati zaščito. A konzularni center na moskovskem letališču je že sporočil, da ne izvaja sklenitev zakonskih zvez.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.