Tujina

'Služiti Iraku in ne Huseinu'

Washington/Bagdad, 16. 12. 2006 09.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Iraški premier je nekdanjim Huseinovim vojakom ponudil roko sprave. Povabil jih je v novo vojsko.

Združenje muslimanskih učenjakov je al Malikijevo vlado označilo za 'okupacijsko'.
Združenje muslimanskih učenjakov je al Malikijevo vlado označilo za 'okupacijsko'. FOTO: Reuters
Na pobudo ZDA je bil v Iraku po padcu Huseinovega režima leta 2003 sprejet zakon, s katerim so vsi nekdanji člani vladajoče stranke Baas izgubili položaje v vojski, državnih institucijah in drugih javnih funkcijah. Ta ukrep se smatra za eno največjih napak politike ameriške administracije v povojnem Iraku.

V Bagdadu se je začela konferenca o narodni spravi, na kateri bodo voditelji večine iraških strank in političnih frakcij skušali premostiti razlike, predvsem pa poiskati odgovor na vprašanje, kako zajeziti nasilje, ki državo vse bolj uničuje in grozi, da se bo sprevrglo v regionalni konflikt. Pobudo za srečanje je dal iraški premier Nuri al Maliki, ki je v uvodnem nagovoru pripadnike vojske strmoglavljenega predsednika Sadama Huseina povabil, da se pridružijo novi iraški vojski.

"Iraška vojska odpira vrata poveljnikom in vojakom iz nekdanje vojske, ki želijo služiti domovini," je dejal al Maliki in tako ponudil roko sprave pripadnikom nekdanjega režima. Obenem je zatrdil, da bo vlada narodne enotnosti tistim, ki ne bodo ponovno sprejeti v vojsko, plačala pokojnine. Iraški parlament je tudi pozval, naj preuči ustavne možnosti, da bi se v odbore, kakršna sta odbor, katerega naloga je iraške oblasti "očistiti" nekdanjih pripadnikov Huseinove stranke Baas, in protikorupcijski odbor, vključilo tudi "načelo odpuščanja".

Konference se sicer udeležuje tudi več nekdanjih članov stranke Baas. "Razlikujemo med člani Baasa, katerih roke niso omadeževane s krvjo, ter tistimi, ki so zagrešili najbolj grozovite zločine nad Iračani in ki še naprej ubijajo nedolžne ljudi," je v govoru poudaril premier al Maliki.

Zaradi nenehnega slabšanja varnostnih razmer v Iraku poveljniki ameriške vojske v državi že dlje časa pozivajo k okrepitvi sil in po poročanju ameriških medijev jih bo Bela hiša - kljub nasprotnim nasvetom strokovnjakov, kot so člani ameriške študijske skupine za Irak, tako imenovane Bakerjeve komisije, ki so v nedavnem odmevnem poročilu pozvali k umiku večine ameriških vojakov iz Iraka do pomladi 2008 - najverjetneje tudi uslišala.

Iraški predsednik Džalal Talabani se iz zdravstvenih razlogov konference ni mogel udeležiti. Namesto njega je zbrane nagovoril njegov tiskovni predstavnik Kameran Karadagi, ki je Iračane pozval k enotnosti. "Skrajni čas je, da se tako tisti na oblasti kot tisti v opoziciji združimo in premostimo razlike. Nimamo druge izbire, kot da smo združeni v solidarnosti proti sovražnikom Iraka," je dejal.

Zavrača pogajanja

Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je medtem zavrnila priporočilo ameriške študijske skupine za Irak, ki sta jo vodila nekdanji državni sekretar ZDA James Baker in nekdanji demokratski kongresnik iz Indiane Lee Hamilton, da bi bilo za učinkovito reševanje iraške krize potrebno v pogovore vključiti tudi Iran in Sirijo.

Riceova se ne strinja s trditvijo, da bi morale ZDA v reševanje iraške krize vključiti tudi Iran in Sirijo.
Riceova se ne strinja s trditvijo, da bi morale ZDA v reševanje iraške krize vključiti tudi Iran in Sirijo. FOTO: Reuters

Riceova je dejala, da bi bila cena za to previsoka. Po njenih besedah ZDA namreč v zameno za mir v Iraku nočejo trgovati s suverenostjo Libanona, ki jo ogroža Sirija, ter nočejo omogočiti Iranu, da pride do jedrskega orožja. Riceova je tudi prepričana, da niti Iran niti Sirija ne potrebujeta dodatne vzpodbude, da pomagata pri stabilizaciji Iraka, saj bosta - če je to v njunem interesu - vsekakor pomagali.

Ameriški predsednik George Bush je imel glede pogovorov z Iranom in Sirijo od vsega začetka pomisleke, mnenje Riceove pa tem pomislekom daje še dodatno težo. Bush se je sicer odločil, da bo ameriško strategijo v Iraku spreminjal šele po novem letu. Kot je dejala Riceova, pa nova strategija ne bo predstavljala nobene radikalne spremembe predsednikovih dolgoročnih ciljev glede Iraka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User196067
17. 12. 2006 01.09
kondom lina rajc , to nam vse pove- Lina nas r....a s k.....m Amerika , Izrael , Sirijua , Libanon , Iran : skupni imenovalec= Izrael placuje Ameriki , de J... cel bliznji vzhod!! Placilo: financno stanje JWB in obljube amerikancem da bo nafta cenejsa.
User102377
16. 12. 2006 18.32
Sadama naj dajo nazaj na oblast pa bo naredu red
User175911
16. 12. 2006 10.27
Al pa komunizem, saj..... Ej, ti, malipandit, a ti kar vse, kar ti ni všeč, je že fašizem? A ti sploh veš, kaj je fašizem? Ena svinjska organizacija, ki pri tem nima NIČ! Fašizem ni vsiljeval demokracijo, prav kontra, odvzemal jo je in delal iz tega diktaturo!! Dej preber kakšno knjigo, no!
User110690
16. 12. 2006 10.16
Fasizem in agresija je, vsiljevati demonkracijo drugim.