Tujina

Izbruh sifilisa v Avstraliji: umrl še nerojeni otrok

Canberra, 10. 08. 2018 11.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Avstralija se sooča z izbruhom sifilisa. Oblasti zato množično pozivajo ljudi, še posebej ženske v rodni dobi, naj se testirajo za to spolno prenosljivo bolezen. Prvič po 14 letih je namreč za posledicami sifilisa umrl še nerojeni otrok. Spolno prenosljive bolezni pa so v porastu skorajda po vsem svetu.

Avstralske oblasti so sprožile pravo kampanjo, s katero pozivajo ljudi, naj se testirajo za sifilis. Število okuženih s to spolno prenosljivo boleznijo je namreč v visokem porastu. Od leta 2015 se je število primerov povečalo za kar 40 odstotkov. 

Močan odziv oblasti pa je sprožila nedavna smrt še nerojenega otroka, ki je umrl v maternici, potem ko se je okužil s sifilisom od matere. Nosečnice namreč okužno lahko prenesejo na svojega otroka. Gre za prvi smrtni primer prirojenega sifilisa v 14 letih. 

Sifilis je spolno prenosljiva okužba z bakterijo Treponema pallidum, ki lahko, če ni pravilno zdravljena, povzroči dolgotrajne zaplete in celo smrt. S sifilisom se lahko okužite pri direktnem stiku z značilno kožno ali sluznično spremembo med vaginalnim, oralnim ali analnim spolnim odnosom. Okužena nosečnica lahko okužbo prenese na nerojenega otroka.

Zdravstvene oblasti so izdale opozorilo, v katerem svarijo, da so pregledi, še posebej znotraj rizičnih skupin, ter pravočasno zdravljenje ključnega pomena za preprečevanje širjenja okužb sifilisa. Vse ženske, ki so v rodni dobi, oblasti pozivajo, naj se testirajo.

V zvezni državi Victoria so v letu 2017 zabeležili rekordnih 1340 primerov sifilisa, kar pomeni kar 41-odstotno povečanje v primerjavi z dvema letoma prej. V tej zvezni državi je največ okuženih med homoseksualnimi moškimi, medtem ko podatki za celotno državo kažejo, da so najbolj prizadete avtohtone skupnosti. 

In ne samo sifilis, v porastu je tudi gonoreja. V lanskem letu so v "deželi tam spodaj" zabeležili 101 primer na 100.000 ljudi, medtem ko je bila ta številka leto poprej le 62. 75 odstotkov vseh okuženih je bilo moških.

Sifilis je v porastu tudi v Sloveniji.
Sifilis je v porastu tudi v Sloveniji. FOTO: iStock

Porast spolnih bolezni po vsem svetu

Velikega porasta pa ne opažajo zgolj v Avstraliji, temveč skorajda povsod po svetu. Število primerov sifilisa v Angliji je najvišje po letu 1949. V kanadskem mestu Winnipeg pa so v zadnjih šestih mesecih zabeležili več primerov sifilisa kot je bilo letno povprečje zadnjih treh let, piše Cbc.ca.

V Združenih državah Amerike pa so leta 2016 zabeležili kar dva milijona novih primerov gonoreje, sifilisa in klamidije. Gre za najvišjo število spolno prenosljivih bolezni, kadarkoli dokumentirano.

Razmah pa sifilis in druge spolne bolezni doživljajo tudi v Evropi in Sloveniji. 

Kje se skriva razlog za izbruh sifilisa?

A kako je do tega prišlo? Strokovnjaki kot možne vzroke za porast spolno prenosljivih bolezni omenjajo spremembe v spolnem vedenju, spremenjena testiranja in zdravljenja ter podobno, a dokončnega razloga za porast jim še ni uspelo odkriti.

Pred manj kot desetletjem so zdravniki v Avstraliji verjeli, da so v državi blizu izkoreninjenju sifilisa v odmaknjenih avtohtonih skupnostih, ki so bile v središču boja proti bolezni.

Sifilis je v velikem porastu med avtohtonimi skupnostmi.
Sifilis je v velikem porastu med avtohtonimi skupnostmi. FOTO: iStock

A v tem desetletju je v treh avstralskih zveznih državah prišlo do pravega izbruha bolezni, ki je prizadela predvsem avtohtone skupnosti. Številke so tu narasle iz 120 na 2100 primerov. 

V veliki meri za sifilisom v Avstraliji zbolevajo mladi pripadniki avtohtonih skupnosti Aboriginov in Torres Strait Islander, ki živijo v bolj odmaknjenih predelih severne in osrednje Avstralije. In prav iz tega razloga naj bi se oblasti na porast tako počasi odzivale, kar je prispevalo k še hitrejšemu širjenju. "Če bi se to pojavilo med mladimi, heteroseksualnimi, neavtohtonimi Avstralci, bi se odzvali," je za BBC povedal profesor Ward z Inštituta za medicinske raziskave južne Avstralije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

murate
10. 08. 2018 16.55
-1
a belci še niso aboriginov izkoreninili...kaj pa sodišče v hagu na to poreče,to je zločin,da se domorodce okuži,potem se jim pa ne nudi pomoči...