Savdska Arabija obsoja odločitev ameriškega senata za umik podpore savdskemu vojaškemu posredovanju v Jemnu ter obtožbe o krivdi oziroma odgovornosti savdskega princa Mohameda bin Salmana za umor novinarja Džamala Hašokdžija.
Savdsko zunanje ministrstvo je v uradni izjavi obsodilo najnovejšo potezo ameriškega senata in jo označilo za "vmešavanje, ki temelji na neresničnih obtožbah", poroča BBC. "Kraljestvo je že v preteklosti zatrdilo, da je umor savdskega novinarja Hašokdžija grozljiv zločin, ki pa ne odraža politike kraljevine in njenih institucij," so sporočili in dodali, da zavračajo kakršnekoli poskuse, da se primer uboja ne bi pravično raziskal in sankcioniral.
Ob tem so opozorili, da Savdska Arabija ne bo trpela nikakršnega nespoštovanja svojih voditeljev. "To stališče ameriškega senata pošilja napačno sporočilo vsem tistim, ki želijo povzročiti razpoke v savdsko-ameriških odnosih," so dodali.
Izrazili so upanje, da to ne bo povzročilo notranjepolitičnih debat v ZDA, ki bi znatno vplivale na pomembno strateško partnerstvo med Savdsko Arabijo in ZDA.
Združene države Amerike se na izjavo Savdske Arabije še niso uradno odzvale.
Potrditev resolucije je predvsem simbolna in se najverjetneje ne bo uzakonila. Kljub temu pa predstavlja pomembno opozorilo za ameriškega predsednika Donalda Trumpa, sploh ker odraža nestrinjanje dela ameriških politikov glede savdske politike.
Resolucijo za odvzem podpore savdskemu posredovanju v Jemnu sta predlagala neodvisni demokrat Bernie Sanders iz Vermonta in republikanec Mike Lee iz Utaha. Slednji je dejal, da je Hašokdžijeva smrt usmerila pozornost senatorjev na dejstvo, da so bili zavedeni v vojno v Jemnu. "Hašokdžijev primer je pokazal, da savdski režim morda ni režim, ki mu morajo ZDA navdušeno slediti v boj," je dejal Lee.
Je pa četrtkovo glasovanje sploh prvo, na katerem se je katerikoli dom ameriškega kongresa strinjal s tem, da se ameriške sile v skladu z Zakonom o vojaških močeh iz leta 1973 umaknejo iz vojaškega konflikta.
Nekateri Trumpovi republikanci so ukrepu sicer nasprotovali, a so za resolucijo Sandersa in Leeja nato vseeno glasovali vsi demokrati in nekaj republikancev za izid 56 proti 41.
Neobvezujoča resolucija Trumpa poziva, naj umakne vse ameriške vojaške sile, ki posredujejo v Jemnu, razen tistih, ki se borijo proti islamskim skrajnežem.
Trump se je ob tem zavzel, da bo dosegel veto na ukrepe, predstavniški dom pa je že v sredo blokiral glasovanje o tej zadevi. Toda neodvisni senator Sanders meni, da bo resolucija vseeno uspela, če ne prej januarja, ko pričakuje 'zmago' demokratov v parlamentu.
Trumpova administracija medtem trdi, da bo odločitev ameriškega senata spodkopala podporo ZDA koaliciji pod vodstvom Savdske Arabije v boju proti hutijskim upornikom, ki jih podpira iranska oblast. Uradniki Bele hiše poudarjajo tudi ekonomske vezi ZDA s Savdsko Arabijo. Tudi Trumpov zet in svetovalec Jared Kushner še naprej vztraja pri povezovanju s savdskim princem.
Savdska Arabija vodi sunitsko koalicijo držav proti šiitskim upornikom v Jemnu, ki je v letih bombardiranja ustvarila trenutno največjo humanitarno krizo na svetu.
Hašokdži je bil umorjen 2. oktobra v prostorih savdskega konzulata v Istanbulu. Savdski državni tožilec je dejal, da so novinarja umorili po ukazih obveščevalne službe. Turški uradniki medtem pravijo, da imajo dokaze – vključno z avdioposnetki – da je Hašokdžija umorila skupina savdskih agentov po naročilu, ki je prišlo z najvišjih instanc. Njegovega trupla še zmeraj niso našli.
Trump medtem ne sprejema odgovornosti savdskega prestolonaslednika ne glede na ugotovitve njegove lastne obveščevalne agencije Cia, da je bin Salman v najmanjši meri vsaj vedel, da se umor pripravlja, če ga že ni naročil. Trump trdi, da je prodaja orožja Savdski Arabiji bolj pomembna skupaj z ohranitvijo pomembnega zavezništva na Bližnjem vzhodu.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.