Vse od izginotja novinarja Washington Posta Džamala Hašokdžija, ki je bil znan kot velik kritik vladajočih savdskih oblasti in prestolonaslednika princa Mohameda bin Salmana, je uradni Riad trdil, da ni vpleten v skrivnostno izginotje. A sedaj so prek državne televizije, ki navaja državno tožilstvo, le priznali, da je Hašokdži mrtev. Sedaj trdijo, da se je sprl z več posamezniki na konzulatu in umrl med pretepom. "Kraljevina Savdska Arabija izraža globoko obžalovanje zaradi tragičnih dogodkov, ki so se zgodili, in potrjuje zavezanost oblasti v kraljestvu, da javnost seznani z dejstvi in storilci odgovarjajo za svoja dejanja".
Vir iz kraljeve palače je za CNN dejal, da naj bi Savdijci trdili, da je vzrok smrti zadavitev, a dokazov o tem ni.
'Ne bomo dovolili, da se stvari pomete pod preprogo'
"Turčija bo razkrila, karkoli se je zgodilo. Nihče ne bi smel nikoli dvomiti o tem," je dejal tiskovni predstavnik turške vladajoče Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) Omer Celik in izrazil dvom v kredibilost razlage, ki jo o ozadju umora ponuja Savdska Arabija. Zatrdil je, da turška vlada ne bo dovolila, da se primer pomete pod preprogo. "Nikogar ne želimo obsoditi že vnaprej, ampak kljub temu ne bomo dovolili prikrivanja stvari," je dejal v prvem odzivu Turčije na izjavo savdskih oblasti, da se je Hašokdžijeva smrt zgodila po nesreči."Za nas je to, da se odkrije resnica, vprašanje časti. Primer bomo vzeli pod drobnogled z vsemi sredstvi, ki jih imamo na razpolago," je povedal Celik.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan in savdski kralj Salman sta se v petek zvečer v telefonskem pogovoru dogovorila za nadaljnje sodelovanje pri preiskavi smrti Hašokdžija, pa je sporočil neimenovan vir blizu turškega predsednika.
V 18 dneh od izginotja so svetovno javnost pretresle številne grozljive navedbe, predvsem turških oblasti, o dogodkih na savdskem konzulatu v turški prestolnici. Med drugim naj bi Hašokdžija v prostorih konzulata, kamor je prišel urejati poročne dokumente, zasliševali, mučili in ga razkosali.
Turške oblasti so od samega začetka trdile, da gre za umor in ga povezovale s savdskimi oblastmi, te pa so vpletenost vseskozi zanikale. A pritisk mednarodne skupnosti se je stopnjeval, Savdska Arabija je naposled dovolila turškim oblastem preiskavo konzulata v Carigradu, na dan so nato prišle informacija, da naj bi Riad morda priznal, da je Hašokdži umrl med zasliševanjem. Medtem so mnoga podjetja in države, med njimi Velika Britanija in Francija, odpovedali udeležbo na savdski konferenci, imenovani tudi "Davos v puščavi".
Aretirali 18 ljudi, odpustili vodjo obveščevalne službe
V zadevo se je sedaj, kot kaže, vpletel savdski kralj Salman, ki je odpustil vodjo obveščevalne službe Ahmeda al Asirija in medijskega svetovalca Sauda al Kahtanija, oba tesna sodelavca kraljevega sina kronskega princa Mohameda bin Salmana. Poleg tega naj bi med preiskavo Hašokdžijeve smrti v Savdski Arabiji aretirali 18 oseb.
Savdski kralj je prav tako ukazal ustanovitev posebnega ministrskega odbora pod prestolonaslednikovim vodstvom za prestrukturiranje obveščevalne agencije in bolj jasno opredelitev njenih pristojnosti.
Republikanski senator Lindsey Graham je tvitnil, da uradni razlagi Savdske Arabije ne verjame.
Vodilni demokrat v odboru za obveščevalne dejavnosti predstavniškega doma ameriškega kongresa Adam Schiff je tvitnil, da mora Savdska Arabija odgovarjati in, če vlada Donalda Trumpa ne bo ukrepala, mora ukrepati kongres. "Če se je Hašokdži boril, se je boril za svoje življenje," je sporočil Schiff.
V nasprotju z nekaterimi ameriškimi politiki, je Trump dejal, da se mu zdi savdska najnovejša razlaga dogodkov verodostojna, piše CNN. Izjavo iz Riada je označil za "dober prvi korak", da se bodo pogovori s Savdijci nadaljevali, tudi zastavljanje vprašanje glede smrti Hašokdžija. A pri tem hitro dodal, da je Savdska Arabija "pomemben zaveznik na Bližnjem Vzhodu", a da kar se je zgodilo, je "nesprejemljivo". Spomnimo, da je Bela hiša v lanskem letu s Savdijci sklenila orožarski posel v vrednosti 110 milijard dolarjev, Trump pa je ob izginotju Hašokdžija dejal, da zaradi enega človeka ni pripravljen odpovedati milijardne pogodbe.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders je sporočila, da so žalostni zaradi novice o Hašokdžijevi smrti in izražajo najgloblje sožalje družini, zaročenki in prijateljem. Bela hiša po njenih besedah sprejema novico iz Savdske Arabije na znanje in bo še naprej spremljala mednarodne preiskave tega tragičnega incidenta ter se zavzemala za pravočasno in pregledno pravico v skladu z vsemi ustreznimi postopki.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.