Mogoče je, da je izginuli novinar posnel svojo smrt, piše eden od turških medijev Sabah. Kot poročajo, naj bi izginuli novinar, preden je vstopil na konzulat, na svoji pametni uri vklopil funkcijo snemanja.
Trenutki njegovega "zasliševanja, mučenja in ubijanja so bili posneti in shranjeni na spletnem oblaku," je poročal provladni časopis v zasebni lasti. Turški časopis je pisal še, da so zaznali pogovore med moškimi, ki so sodelovali pri atentatu. Preiskovalci naj bi ugotovili, da je posnetke izginuli novinar poslal na telefon svoji zaročenki, ki ga je čakala zunaj konzulata.
Časopis trdi še, da so njegovi mučitelji to opazili in poskusili vdreti v njegovo uro, a niso mogli ugotoviti varnostne kode, zato so za odklepanje uporabili kar njegov prstni odtis. A kot je preveril CNN, Apple za to vrsto pametne ure ne ponuja opcije odklepanja na takšen način, zato so zgodbo turškega medija postavili pod vprašaj in čakajo na dodatna pojasnila.
Ti naj bi dokazovali, da je bil Hašodži, znan kot kritik savdskega princa Mohameda bin Salmana, pretekli teden umorjen v prostorih konzulata. Viri blizu turške vlade trdijo, da policija meni, da ga je ubila skupina Savdijcev, ki so jih v ta namen poslali v Istanbul.
Turške oblasti verjamejo, da za napadom stoji 15 savdskih moških, ki so v Instanbul prispeli 2. oktobra. Vsaj nekateri izmed njih naj bi bili pomembno povezani s savdskimi oblastmi. Eden izmed moških je bil indentificiran kot Salah Muhammed al-Tubaigi, poroča CNN. Ta naj bi bil vodilni na oddelku forenzične medicine na notranjem ministrstvu.
CNN je poročal tudi, da naj bi se savdske oblasti dolgo trudile, da bi izginulega novinarja zvabile nazaj v Savdsko arabijo, a je novinar vse njihove poskuse zavrnil.
Na to se je že odzval savdski notranji minister Abdel Aziz bin Saud bin Najef, ki je zanikal, da so obstajali ukazi za uboj izginulega savdskega novinarja, in je te obtožbe označil za laži. Savdski minister je ob tem poudaril, da njegova država spoštuje mednarodno pravo in konvencije in poročanje savdskih medijev.
Savdska Arabija: Varno je zapustil konzulat
Hašokdži je izginil 2. oktobra, ko je vstopil v prostore savdskega konzulata v Istanbulu, kamor je šel po uradne dokumente za svojo skorajšnjo poroko. Savdska Arabija vztraja, da je novinar, ki je pisal tudi za ameriški Washington Post, varno zapustil konzulat, a tega do zdaj še ni nihče potrdil.
59-letni Hašokdži, ki je v preteklosti svetoval savdski vladi, je lani pobegnil iz domovine v ZDA. Po lastnih navedbah zaradi bojazni, da bi ga aretirali ali pa bi mu oblasti prepovedale potovanje.
Izginotje novinarja je poželo velike pozornosti svetovne javnosti in bi lahko ogrozilo krhke odnose med Turčijo in Savdsko Arabijo ter škodilo prizadevanjem savdskega prestolonaslednika, da z reformami izboljša ugled države v svetu.
Savdski minister je pozdravil sodelovanje med kraljevino in Turčijo za razjasnitev okoliščin izginotja novinarja.
Turčija: Savdska Arabija ne sodeluje z nami
Turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu pa je danes očital Savdski Arabiji, da ne sodeluje v preiskavi. "Še vedno nismo videli sodelovanja, s katerim bi zagotovili gladko preiskavo in vse osvetlili," je dejal med obiskom v Londonu.
Turške oblasti so sporočile, da so Savdijci pristali na preiskavo prostorov konzulata, vendar do nje še ni prišlo. Strani naj se ne bi strinjali glede pogojev vstopa v konzulat, ki je po mednarodnem pravu savdsko ozemlje.
Cavusoglu je danes dejal, da mora Riad dovoliti turškim tožilcem in strokovnjakom, da vstopijo v konzulat in izvedejo preiskavo. "Kje je izginil? Tam, v konzulatu," je dejal in dodal, da se pogovori s savdsko stranjo nadaljujejo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.