Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je podpisal odlok, s katerim je Moskva dokončno priznala neodvisnost spornih gruzijskih pokrajin Južne Osetije in Abhazije. V televizijskem nagovoru tik za tem je poudaril, da je bila to težka odločitev, da pa je priznanje tudi edini način, da rešijo življenja Abhazijcev in Južnoosetijcev. Ob tem je pozval druge države, naj sledijo ruskemu zgledu. Kot je še dejal, je za takšno rusko odločitev "odgovoren" tudi gruzijski predsednik Mihail Sakašvili. V noči na 8. avgust je Tbilisi sam izbral svojo odločitev, je poudaril in spomnil na gruzijski napad na separatistične upornike v Južni Osetiji. "Sakašvili je za dosego svojih ciljev izbral genocid," je dodal Medvedjev.
Zunanjemu ministrstvu je ukazal, naj z obema regijama takoj naveže diplomatske stike, obrambno pa se je zavezalo, da bo tam zagotavljalo mir. Medvedjev je nekaj ur po podpisu v pogovoru za britansko mrežo BBC odločitev upravičeval s priznanjem neodvisnosti Kosova s strani Zahoda. "Storili smo tako, kot so nekatere države storile v primeru Kosova in nekaterih drugih problemov," je dejal.
V Tbilisiju so se nemudoma odzvali, namestnik zunanjega ministra Giga Bokeria je Rusijo obtožil prisvajanja gruzijskega teritorija. "To je odkrito priključevanje ozemelj, ki so del Gruzije,“ je dejal. Rusko potezo sta prvi obsodili Nemčija in Velika Britanija. Nemška kanclerka Angela Merkel je rusko priznanje označila za "popolnoma nesprejemljivo". Britanska vlada pa je "odločno zavrnila" rusko priznanje gruzijskih pokrajin. Francoski zunanji minister Bernard Kouchner pa je izrazil bojazen, da bi ruska odločitev lahko pripeljala do nove vojne.
Ostro se je odzval tudi ameriški predsednik George Bush. Kot je dejal, s tem Rusija stopnjuje napetost z Zahodom. “Ta odločitev je v nasprotju s številnimi resolucijami Varnostnega sveta Združenih narodov, za katere je Rusija v preteklosti glasovala. V nasprotju pa je tudi s francoskim mirovnim predlogom, ki sta ga podpisali ruska in gruzijska stran,” je dejal Bush. Ponovil je še, da sta tako Južna Osetija kot Abhazija še vedno del Gruzije in da mora tako tudi ostati.
Abhazijci in Osetijci so novico o ruskem priznanju navdušeno sprejeli. Na ulicah so se zbirali ljudje, streljali v zrak in nazdravljali s šampanjcem. Hitro sta se odzvala tudi voditelja Južne Osetije in Abhazije, Edvard Kokojti in Sergej Bagapš. "To je zgodovinski dan za naše ljudi. Hvaležen sem ruskemu vodstvu in ruskemu ljudstvu za ta velik korak priznanja neodvisnosti Abhazije," je dejal Bagapš. Kokojti je ocenil, gre za velik dan v zgodovini Južne Osetije ter se zahvalil Rusiji, da jih je rešila pred genocidom in jim dala priložnost, da se razvijajo in živijo v svoji državi.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.