Po besedah oblasti iz La Corune obstaja namreč nevarnost, da se bo 243 metrov dolgi tanker, na katerem je več kot 70.000 ton nafte, prelomil na dva dela, saj se na njegovem trupu razteza že 35-metrska razpoka.
Naftni madež se zaenkrat sicer oddaljuje od obale, vendar pa po mnenju okoljevarstvenikov še vedno obstaja možnost, da okoli 3000 ton razlite nafte naplavi na obalo, kar bi povzročilo množično umiranje morskih ptic.
Poškodovani tanker so danes odvlekli 130 kilometrov stran od španske obale, po besedah predstavnika španskega notranjega ministrstva pa ga bodo skušali odvleči še vsaj 60 kilometrov dlje. Kakšna bo nadaljnja usoda ladje, ni znano, vsekakor pa ni zaželena v kateremkoli španskem pristanišču.
Kam je potoval bahamski tanker?
Tanker, ki pluje pod zastavo Bahamov, je bil sicer na poti iz Latvije v Gibraltar, kar pa gibraltarske oblasti sedaj zanikajo. Po besedah predstavnika mednarodne družbe za reševanje ladij in ladijskega tovora SMT, ki je trenutno odgovorna za Prestige, še ne vedo, kam bo tanker odšel na popravilo. Trenutno se pogajajo z več državami, najprej pa ga morajo seveda stabilizirati in poskrbeti za vse razpoke, saj je zaenkrat še zelo nevaren.
Medtem sta Španija in celotna EU že kritizirali Latvijo, kjer je bil tanker natovorjen, in Veliko Britanijo, kot pristojno za Gibraltar. Vzrok nastanka luknje na 26 let starem tankerju, skozi katero je začela iztekati nafta, naj bi bila namreč zastarelost in nasploh slabo stanje Prestiga.