pomor

Zloraba proračuna? Trump bi za poboj sov namenil 40 milijonov
15. 03. 2025 15.57Da bi zaščitil avtohtono pegasto sovo, namerava ameriški predsednik Donald Trump podpreti načrt za odlov na sto tisoče večjih sov invazivne vrste. A za to bi namenil ogromno denarja. Na leto je za takšen odstrel sov namenil kar 40 milijonov dolarjev (37 milijonov evrov). Oglasil se je kongres, ki opozarja, da je to absurden znesek. Več članov je pozvalo predsednika Trumpa, naj prekliče pregrešno drag načrt, po katerem bi v naslednjih treh desetletjih ustrelili in ubili 450.000 sov.

Nekoč so jih selili v globlje morje, danes so srečni, če kakšnega najdejo
22. 08. 2024 19.47Številne je šokirala novica o tem, da so tuji turisti na Hrvaškem, tako v Umagu kot na Krku plačali zelo zasoljene kazni – kar 1.800 evrov – ker so iz morja potegnili tri velike leščurje. Gre za največje školjke v Sredozemskem morju, ki pa so tik pred izumrtjem. Tako pri naših južnih sosedih, kot tudi v Italiji in pri nas se strokovnjaki trudijo, da bi rešili te tudi 1,2 metra velike školjke, ki imajo v morskem ekosistemu zelo pomembno funkcijo.

V potok pri Rušah odvrgel beton in s cementom onesnaženo vodo ter pomoril ribe
01. 08. 2024 09.23Konec minulega tedna je prišlo do pomora rib in ostalih vodnih živali v potoku Lobnica v kraju Smolnik, so sporočili iz Ribiške družine Ruše. O tem so obvestili pristojne službe in kriminalistično policijo, ribiče pa so zaprosili, da do preklica ne izvajajo ribolova na spodnjem delu Lobnice od izliva v reko Dravo do male hidroelektrarne Jeklo.

Tragedija na Hrvaškem: 'Zaradi komarjev so pomrle skoraj vse čebele'
24. 06. 2023 17.07Hrvaški čebelarji v Slavoniji žalujejo za svojimi čebelami. Na tisoče umrlih delavk je močno prizadelo tudi čebelarja Marina, ki so solzami v očeh razlaga, da kaj takega še ni doživel. Dodal je, da so za smrt krivi komarji, saj so preventivni ukrepi proti nadležnim žuželkam pobili tudi pridne delavke. S slabo sezono se spopadajo tudi na drugi strani Atlantskega ocena, v ZDA.

Množičen pomor čebel na Hrvaškem: čebelarji krivijo kmete
02. 05. 2023 18.39Čebelarji na sosednjem Hrvaškem so vse bolj obupani. V Medžimurju na severovzhodu države je poginilo več kot 16 in pol milijonov čebel in to že tretjo pomlad zapored. Čebelarji za množičen pomor čebel krivijo nevestne kmete. Nekateri uporabljajo prepovedane pesticide, drugi dovoljene, vendar ob nepravem času, pravijo in dodajo: "Kaj takega se v Sloveniji ne dogaja." Še huje je, da bodo kmetje za to prejeli 1300 evrov kazni, medtem ko čebelarji izgube preštevajo v petmestni številki. Da o pomanjkanju domačega medu sploh ne govorimo, pravijo. In da to še ne bi bilo dovolj, zdaj čebelarji, ki so brezbrižne kmete prijavili inšpekcijskim službam, prejemajo grožnje.

Zaradi enega kmeta poginilo več kot 16,5 milijona čebel
30. 04. 2023 16.24V hrvaškem Medžimurju je pomrlo več kot 16 milijonov čebel. Mrtvih žuželk je toliko, da jih čebelarji pobirajo s smetišnicami in lopatami. A tragični dogodek ni osamljen primer, ampak vsakoletna težava, ki nastane zaradi nepravilne uporabe (prepovedanih) gnojil.

Nizek pretok rek lahko vodi v pogine ribjih vrst: 'Stanje je kritično'
01. 08. 2022 16.36Suša, ki traja že več mesecev, vpliva tudi na rečne in potočne struge, ki postajajo vse bolj suhe. "Stanje v slovenskih vodah je kritično," opozarjajo na Ribiški zvezi Slovenije. Nizek pretok v povezavi s konstantno visoko temperaturo pomeni pregrevanje vode, zmanjšanje vsebnosti kisika v vodi, kar lahko vodi v pogine določenih ribjih vrst – v prvi vrsti salmonidne vrste, kot so postrv, lipan in sulec, kasneje sledijo tudi krapovske vrste.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh
09. 05. 2021 07.00Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.

Pogin leščurjev: povzročili so ga zajedavci
03. 09. 2020 12.45Preliminarne analize tkiv poginulih leščurjev v slovenskem morju so potrdile prisotnost zajedavcev iz rodu haplosporidium v precej velikih količinah v celicah prebavil, je povedal raziskovalec Morske biološke postaje Piran Borut Mavrič. Prav namnožitev omenjenega zajedavca je verjetno povzročila pogin leščurjev.

Alkohol in žveplo morita ribe pri Gornji Radgoni
29. 07. 2020 16.49Ribiči iz Gornje Radgone že od ponedeljka pobirajo mrtve ribe v Lisjakovi strugi, znani izletniški točki in osrednjem ribniku ribiškega društva. Poginilo je več sto rib, kot kaže, zaradi alkohola in žvepla, ki ju je nekdo izpustil v potok. Ob žveplu so ribiči v enem od ribnikov neuradno izmerili celo 4,7 promila alkohola.

Kemis in vrhniška občina različnega mnenja o stanju Tojnice
27. 07. 2020 08.01Velik požar v vrhniškem Kemisu maja 2017 je močno obremenil potok Tojnica. Kakšno je danes stanje potoka, se v Kemisu in na Občini Vrhnika ne strinjajo. V Kemisu zatrjujejo, da vpliva požara na kakovost vode v Tojnici ni več zaznati, občina pa opozarja na domnevne nepopolne in nepravilne meritve in teste. Te dni sicer potekajo nove analize.

Bo zaradi znižanja standardov glede pesticidov Slovenija dovolila pomor 30.000 čebeljih družin?
22. 07. 2020 18.36Slovenija je država, ki je poskrbela, da je svet dobil svetovni dan čebel. Vsaka tretja žlica jedi na svetu je namreč odvisna od opraševanja. Zato še toliko bolj čudi, da je Slovenija zdaj med državami, ki so naklonjene znižanju standardov za zaščito čebel pred pesticidi. Dovoljena smrtnost bi se s trenutnih sedem odstotkov zvišala za skoraj trikrat. Od približno 150.000 čebeljih družin v Sloveniji, bi bilo tako dopustno, da jih zaradi pesticidov pogine kar 30.000.

'S pomorom dreves je ena najlepših ulic v Ljubljani umrla'
08. 03. 2020 12.09Zbašnikova ulica v Ljubljani je bila po prepričanju številnih najlepša ulica v prestolnici, saj so bila na obeh straneh ceste lepa, spomladi cvetoča drevesa. A nekateri so se pritožili zaradi motečih vej in plodov, zato je MOL drevesa podrla. Na občini pravijo, da so bila drevesa bolna, namesto njih pa bodo zasadili nova, še lepša.

'Obupani starši so otroke metali v reko Labo, kjer so živi zgoreli'
13. 02. 2020 18.32V torek, 13. februarja 1945, je bil v Dresdnu velik karneval. Na ulice se je zgrnilo na tisoče maskiranih otrok, čeprav so bile sovjetske čete le še kakšnih 100 kilometrov od mesta. Že nekaj tednov so se v Dresden stekale reke beguncev, tako da je število prebivalcev tega baročnega mesta, ki jih je bilo približno 600.000, skoraj podvojilo. Toda nikjer ni bilo čutiti preplaha. Ko so klovni cirkusa Sarasani sredi predstave zaprosili gledalce, naj se umaknejo v zaklonišče, je večina mislila, da gre za šalo.

Kako si predstavljate raj na Zemlji?
08. 02. 2020 17.53Vsak verjetno po svoje, a če uporabim klišejsko prispodobo najlepšega, kar je naslikala narava, je to verjetno neskončno odtenkov turkizno zelenih lagun, ki jim sinjo barvo dajejo bela mivka, kristalno čista voda in okoliški zeleni otočki ter so edini prebivalci globoko zakoreninjene in razvejane kokosove palme.

Zaradi nevarnega parazita leščurjem v Jadranskem morju grozi pomor
01. 02. 2020 19.17Leščurjem, največjim školjkam v Jadranskem morju, grozi pomor. Parazit, ki načenja to zaščiteno in zelo ogroženo vrsto, se je pred štirimi leti pojavil v Španiji, zdaj pa je kot kaže dosegel tudi naše morje. Na Tržaškem naj bi pomrlo 70 odstotkov populacije, v našem morju pa škode še ni. Zato so pri nas 75 leščurjev preselili v Škocjanski zatok, saj naj bi bile v lagunah školjke na varnem.

Državni svet z vetom na novelo zakona o davku na tonažo
24. 12. 2019 15.28Državni svet je z 21 glasovi za in sedmimi proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o davku na tonažo, ki bi posebno ureditev plačevanja davka od dohodkov pravnih oseb za ladjarje podaljšala za 10 let. Pobudniki veta so trdili, da novela nima vgrajenih varovalk in da bo davčnim neplačnikom omogočila prenos dejavnosti na nove družbe.

Na Silbi v cerkvici našli steklenico s sporočilom iz leta 1922
29. 11. 2019 09.06Na hrvaškem otoku Silba so v cerkvici našli posebno časovno kapsulo iz leta 1922. Steklenico s skoraj 100 let starim sporočilom, bankovcem in cigareto so našli v zazidani niši cerkvene kapele.

Tekmovalna regata novo upanje za družine pogrešanih mornarjev?
29. 10. 2019 19.16Čeprav je posadka vlačilca Bourbon Rhode, ki je potonil sredi Atlantskega oceana, pogrešana že vse od konca septembra, njihovi svojci še niso izgubili upanja. Družinam pogrešanih mornarjev, vključno s hrvaškim mornarjem Dinom Miškićem, bo zdaj na pomoč priskočilo 80 jadrnic, ki se bodo udeležile tekmovalne regate čez Atlantik.

Neokusen FB zapis in po 16 dneh prekinjeno iskanje: svojci zdaj zadnje upe polagajo v satelite
12. 10. 2019 07.44Andrej Morozov, sin Igorja Morozova, enega od treh ljudi, ki so jih rešili, potem ko je potonila ladja Bourbon Rhode, je sporočil, da se 14 dni, potem ko so trojico rešili, njegov oče končno vrača domov. Medtem so oblasti na Martiniku sporočile, da prekinjajo aktivno iskanje še pogrešanih članov posadke.

Šest ladij na območju, večjem od Jadrana, išče 7-metrski splav
10. 10. 2019 12.57Potem ko so s pomočjo satelitskih posnetkov Evropske agencije za pomorsko varnost opazili neznan objekt, ki bi lahko bil splav, se nadaljuje akcija iskanja pogrešanega hrvaškega kapitana v Atlantiku. Francija je poslala še eno svojo ladjo, da pomaga pri iskanju. Direktor podjetja Bourbon Offshore je medtem zagotovil, da akcije ne bodo končali.

Reševanje kapitana Dina: na odprtem morju opazili splav
09. 10. 2019 21.37S hrvaškega zunanjega ministrstva so sporočili, da reševalne ladje nadaljujejo intenzivno iskanje pogrešanih pomorščakov z ladje Burbon Rhode. Satelitski posnetki naj bi namreč odkrili neidentificiran objekt približno 65 navtičnih milj od mesta, kjer je ladja potonila. V društvu hrvaških kapitanov pričakujejo dobre novice.

Iskanje hrvaškega kapitana: žena prosi za pomoč ZDA
07. 10. 2019 11.53Usoda pogrešanega hrvaškega kapitana Dina Miškića in še šestih članov posadke vlačilca Bourbon Rhode, ki je potonil v Atlantiku, je po preklicu iskalne akcije še vedno negotova. Po spletu so zaokrožile fotografije po zadnjem remontu, ki naj bi prikazovale slabo stanje vlačilca. Verodostojnost fotografij sicer ni potrjena, žena kapitana pa za pomoč prosi ZDA.

'Na takšnem splavu se lahko preživi mesec dni, zato je treba iskati naprej'
06. 10. 2019 16.09Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je uslišala prošnje družine pogrešanega kapitana Dina Miškića in francoskega predsednika Macrona pozvala, naj nadaljujejo z iskanjem sedmih mornarjev, za katerimi se je po nesreči vlačilca v Atlantiku izgubila vsaka sled. Ker treh rešilnih čolnov kljub obsežni iskalni akciji niso našli, obstaja možnost, da so pomorščaki še živi.

Obupana družina hrvaškega kapitana prosi: Ne nehajte iskati
05. 10. 2019 16.07Francoske oblasti so sporočile, da prekinjajo iskalno akcijo posadke vlačilca Bourbon Rhode, ki je potonil v Atlantiku, 2.000 kilometrov od francoskega otoka Martinik. Na plovilu je bil kapitan, hrvaški državljan Dino Miškić, poleg njega pa še 13-članska posadka. Reševalci so rešili tri ljudi in našli štiri trupla. Sedem mornarjev se je zateklo na reševalne čolne, a se je za njimi izgubila vsaka sled.

Hrvaška kandidatka za podpredsednico EK 'pozabila' prijaviti jahto, vredno 170.000 evrov
03. 10. 2019 09.15Triurno zaslišanje v Bruslju je hrvaška kandidatka za podpredsednico za demokracijo in demografijo Dubravka Šuica gladko prestala. Ta se sooča z očitki glede načina pridobitve premoženja, Evropskemu parlamentu pa denimo ni prijavila 12-metrske jahte, ker je ta uradno v lasti njenega moža.

Pomorske nesreče: večina tistih, ki opravi tečaj, pred prvo vožnjo nima niti minute prakse
05. 07. 2019 18.25Velika večina pomorskih nesreč se zgodi zaradi neznanja in neizkušenosti voditeljev čolnov. Da nekdo pridobi licenco za upravljanje 24-metrskega čolna, mora namreč opraviti zgolj teoretični del izpita na upravi za pomorstvo. Praktično usposabljanje ni potrebno. Na leto takšno licenco na novo opravi tudi do 5000 ljudi. Večina tako brez osnovnega praktičnega znanja stopi za krmilo čolna.

Ker je rešila migrante, ji grozi 20 let zapora
14. 06. 2019 10.34Italijanske oblasti so Pio Klemp, kapitanko nemške reševalne ladje, obtožile sodelovanja s tihotapci, češ da je uprizorila reševanje na morju. Klempova trdi, da so bile vse njene reševalne akcije pristne. Nekateri pa opozarjajo, da so obtožbe pršle ravno v času, ko je italijanska vlada napovedala strožje kazni za ilegalne migrante.

So tudi vas pričakale prazne police? 'Tako hudo ni bilo že desetletja'
20. 05. 2019 10.42Za slovenske čebelarje letošnji svetovni dan čebel, ki ga obeležujemo prav danes, ni pretirano slovesen. Pa čeprav so z bojem za ta dan na svetovni ravni pomembno prispevali k ohranjanju čebel. Lakota, ki je posledica hladnega in deževnega vremena, namreč letos mori njihove čebele. Tako hudo ni bilo že desetletja, opozarjajo.

Kako sta danes videti zvezdnika uspešnice Ko zadiši ljubezen
01. 05. 2019 12.44Ljubezenska zgodba uspešnice Ko zadiši ljubezen je prepričala tudi slovenske gledalce. V glavnih vlogah blestita turška igralca Can Yaman in Özge Gürel, ki pa sta po koncu snemanj spremenila videz. Za največje presenečenje pa je poskbel očarljivi 29-letnik.