
Ameriški veleposlanik pri ZN John Negroponte, ki je v sredo sporočil, da domet iraških izstrelkov po ugotovitvah strokovnjakov presega dovoljeno mejo, je še dejal, da so ukrepi zaradi kršitve sedaj odvisni od vodje inšpektorjev Hansa Blixa. To odkritje – če se izkaže za utemeljeno - bo pomagalo ZDA pri prepričevanju članic VS, da Irak krši resolucije.
Bagdad: Rakete niso sporne

Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz, ki se mudi na obisku v Rimu, pa medtem zatrjuje, da rakete niso nevarne, so kratkega dometa in brez sistema za vodenje. "Včasih cilj zgrešijo za pet ali deset kilometrov," je dejal in zatrdil, da so vsekakor v okviru dovoljenih meja. Aziz je še dejal, da inšpektorji ZN za razoroževanje Iraka potrebujejo več časa, da opravijo svoje delo. "Tisti, ki menijo, da časa ni več, se bojijo resnice, ta pa je, da inšpektorji ne morejo najti orožja za množično uničevanje, ker ga ni," je dejal Aziz.
Iraški podpredsednik je v pogovoru za francosko televizijo France 2 izjavil, da Irak nima sredstev, da bi napadel Izrael. Kot je na vprašanje glede morebitnih "povračilnih ukrepov" proti Izraelu v primeru ameriškega vojaškega napada na Irak dejal Aziz, Bagdad nima raket dolgega dometa, ki jih je še imel leta 1991, saj je vse uničil.
Bush: ZN naj pokaže, da ima hrbtenico
Ameriški predsednik George Bush pozval ZN, naj glede iraške krize pokažejo, da so pogumni in da imajo hrbtenico. V nagovoru vojakom v oporišču ameriških marincev v Jacksonvillu na Floridi je Bush še poudaril odločenost, da bodo ZDA, če bo potrebno, vojaško posredovale proti Iraku.
Uporaba sile je vedno zadnja možnost, vendar pa bo Washington v primeru, ko je nujna za zagotovitev miru in varnosti ZDA in njenih zaveznic, deloval trezno, odločeno in zmagovito - z najboljšo vojsko na svetu, je še dodal Bush.
Bush je še omenil, da je velika večina članic zveze Nato ZDA v primeru napada na Irak zagotovila vojaško podporo. Ob tem je opozoril, da morajo zdaj ZN odločiti, ali njihova beseda kaj velja, in pri tem namignil na novembra lani sprejeto resolucijo 1441, v kateri Iraku grozijo z resnimi posledicami v primeru kršitve.
Specialci ZDA v Iraku?

V Iraku po navedbah Washington Posta že delujejo specialne enote ameriške vojske. Tam naj bi iskale skladišča orožja, raketne položaje in druge vojaške objekte, gradile pa naj bi tudi komunikacijsko omrežje in poskušale najti morebitne prebežnike, je danes poročal časnik, ki se sklicuje na predstavnike Pentagona.
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v kongresu sporočil, da naj bi v primeru strmoglavljenja iraškega predsednika Sadama Huseina med iraško vojno za usodo države skrbel ameriški general. General naj bi bil na čelu države najmanj dve leti. Po ameriških načrtih naj bi generalu ob strani stal "svet", v katerem bi bili tudi izkušeni iraški politiki, ki bi mu v prehodnem obdobju pomagali oblikovati reprezentativnejšo vlado.

Število specialcev ni znano
Po poročanju Washington Posta so ameriški vojaki, katerih število ni znano, že dober mesec v Iraku, kjer na bi pripravili teren za kasnejšo množično operacijo kopenskih sil. Po navedbah strokovnjakov kaže predčasna napotitev specialnih enot v Irak na to, da se ameriška strategija za invazijo na Irak občutno razlikuje od strategije, ki so jo uporabili v zalivski vojni leta 1991. ZDA naj bi tako nameravale v Iraku s "predhodnimi" akcijami na kopnem hitro zasesti teritorij in praktično obkoliti Bagdad. Šele zatem naj bi iraško prestolnico obširno napadli iz zraka.
Se bliža napad na Irak?

Britanski mediji pa ocenjujejo, da bi ugotovitev mednarodnih strokovnjakov za izstrelke, da je operativni domet iraških raket al Samud večji, kot to dovoljujejo resolucije ZN, lahko sprožila vojno proti Iraku. Kot piše britanski časnik Times, bo namreč ta znak, da je Irak kršil svoje obveznosti, ki jih nalaga resolucija št. 1441, skoraj zagotovo vplival na to, da bosta Velika Britanija in ZDA vložile nov predlog vojne resolucije. Financial Times pa meni, da gre za podkrepitev ameriških zatrjevanj, da Irak ne izpolnjuje obveznosti glede razorožitve. Kot je zapisal dnevnik Guardian, pa omenjena ugotovitev strokovnjakov predstavlja novo in nevarno sporno točko z Irakom.
Humanitarna pomoč Iraku
Generalni sekretar ZN Kofi Annan se je v New Yorku srečal s 15 članicami VS ZN, da bi govorili o humanitarni pomoči Iraku v primeru vojaškega posredovanja proti tej državi. Po ocenah ZN bo v primeru vojaškega posredovanja v Iraku potrebno zagotoviti humanitarno pomoč za več sto tisoč ljudi.