Tujina

Ptičja gripa v Makedoniji?

Luxembourg/Bukarešta, 18. 10. 2005 07.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Makedonske oblasti so v tujino poslale vzorce piščanca, za katerega sumijo, da je bil okužen z gripo.

Makedonske oblasti se želijo le prepričati, da nimajo primera ptičje gripe
Makedonske oblasti se želijo le prepričati, da nimajo primera ptičje gripe FOTO: Reuters
Ptičja gripa se v Sloveniji še ne bo pojavila tako hitro, je ob nedavnih izbruhih ptičje gripe v bližini EU povedala generalna direktorica Veterinarske uprave RS Vida Čadonič Špelič.

Makedonske oblasti so sporočile, da so testi, ki so jih opravili na okoli stotih poginulih piščancih v neki vasi ob meji z Grčijo, pri enem od piščancev pokazali prisotnost neke vrste gripe. 

Izvajamo vse preventivne ukrepe, za katere se bojim, da jih v državah, v katerih se je zdaj pojavila ptičja gripa, niso izvajali na tako visoki ravni, kot jih v Sloveniji. Vida Čadonič Špeličeva, direktorica VURS

"Eden od vzorcev je bil sumljiv. Lahko da gre za kakršno koli obliko gripe, ne samo ptičjo gripo," je dejal direktor makedonske veterinarske uprave Slobodan Cokrevski. Ob tem je dodal, da so vzorce takoj poslali v Veliko Britanijo na natančnejše preiskave.

Prvi primer ptičje gripe so zabeležili tudi v Grčiji, ki je članica Evropske unije
Prvi primer ptičje gripe so zabeležili tudi v Grčiji, ki je članica Evropske unije FOTO: Reuters

Ptičja gripa – '' globalna grožnja''

EU naj bi do konca leta sprejela tudi prenovljeno direktivo za preprečevanje in izkoreninjenje ptičje gripe.

Zunanji ministri Evropske unije so na izrednem zasedanju v Luksemburgu ocenili, da pandemija ptičje gripe predstavlja "globalno grožnjo", zato so se zavzeli za usklajen mednarodni odziv za njeno obvladanje. Kljub temu je evropski komisar za zdravje Markos Kyprianou zatrdil, da prisotnost ptičje gripe na jugovzhodu Evrope ne predstavlja nevarnosti za izbruh pandemije bolezni, ki bi bila nevarna za ljudi. 

Kot izhaja iz predloga sklepov zasedanja, so evropski ministri v tem okviru ocenili, da se je treba s problemom spoprijeti v EU pa tudi pri viru. Pozdravili so kratko- in dolgoročne priprave na izbruh pandemije kot tudi takojšnje ukrepanje na ravni povezave ter na ravni svetovnih organizacij, kot so Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), Svetovna banka ter Svetovna organizacija za prehrano (FAO). 

Slovenija za koordinacijo Bruslja 

Slovenija sodi med članice EU, kjer zalog antivirusnih zdravil praktično ni oziroma je država v postopku njihove nabave. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je države pozvala, naj v okviru priprav na morebitno pandemijo gripe skušajo zagotoviti takšne zaloge, ki bodo zadoščale za približno 25 odstotkov prebivalstva.

Slovenija si želi, da bi Evropska komisija igrala določeno koordinativno vlogo pri ustvarjanju zalog protivirusnih zdravil v Evropski uniji v okviru priprav na morebitno pandemijo gripe,  je ob robu izrednega zasedanja zunanjih ministrov EU v Luksemburgu dejal državni sekretar na slovenskem zunanjem ministrstvu Božo Cerar.

"Slovenija si želi, da bi komisija imela koordinativno vlogo pri proizvodnji, nabavi in distribuciji teh zdravil,"
je dejal Cerar. Kot je povedal, je komisija pripravljenost na to izrazila, kot tudi ves čas opozarja na potrebo po oblikovanju zadostnih zalog teh zdravil. "Kako uspešna je lahko v taki koordinativni vlogi, je sicer težko soditi," je priznal Cerar.

Tamiflu naj bi bilo najbolj učinkovito zdravilo proti ptičji gripi
Tamiflu naj bi bilo najbolj učinkovito zdravilo proti ptičji gripi FOTO: Reuters

Rekordna cena tamifluja

Farmacevtska družba Cipla je že izrazila interes za proizvodnjo tamifluja.

Spletna stran eBay je ustavila trgovanje s tamiflujem, potem ko je zdravilo doseglo rekordno ceno 174 ameriških dolarjev (približno 30.000 slovenskih tolarjev). Predstavnik eBaya je povedal, da so spletno dražbo prekinili, ker zakon prepoveduje prodajo zdravil, ki jih lahko dobimo le na recept, preko spleta. Zdravilo lahko sicer v Sloveniji na zdravniški recept kupite za okoli 6.000 slovenskih tolarjev.

Švicarska farmacevtska družba Roche je pred tem sporočila, da bo povečala zmogljivosti za proizvodnjo protivirusnega zdravila tamiflu, ki bi lahko bilo učinkovito proti ptičji gripi. Družba je pripravljena z vsemi vladami in podjetji razpravljati o vseh vprašanjih, ki zadevajo tamiflu, tudi o podelitvi licenc za izdelavo tega zdravila, je sporočil predstavnik družbe William Burns.

Roche naj bi nameraval podvojiti proizvodnjo tega zdravila, družba pa je naročila za tamiflu prejela iz 40 držav po vsem svetu. Kot so še sporočili iz koncerna, je ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) družbi dala zeleno luč za odprtje novega obrata za proizvodnjo tamifluja. Ta bo del mreže, ki obsega več deset centrov za proizvodnjo tega zdravila.

Mnoge države so prepovedale rejo perutnine na prostem
Mnoge države so prepovedale rejo perutnine na prostem FOTO: Reuters
Skoraj vse članice EU se srečujejo s pomanjkanjem cepiva in protivirusnih zdravil, kot je tamiflu.

Za zdaj je Roche edino podjetje, ki ima licenco za proizvodnjo tamifluja. Švicarska družba je doslej zavračala podelitev licenc drugim, kar je utemeljevala s tem, da želi "zagotoviti nespremenjeno kakovost" zdravila.

Strokovnjaki menijo, da bi protivirusni tamiflu lahko zmanjšal resnost in trajanje simptomov ptičje gripe ter celo preprečil smrtnost. Znanstveniki so sicer ugotovili, da obstaja sev virusa ptičje gripe H5N1, ki je odporen na tamiflu. Zaloge tega zdravila, h kopičenju katerega je pozvala tudi Evropska unija, so si v velikih količinah priskrbele številne države za primer izbruha pandemije ptičje gripe v Evropi. Mnogim lekarnam v Evropi je tamifluja zmanjkalo, saj so ljudje razgrabili zaloge.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) prebivalcem sicer odsvetuje nakup večjih količin cepiva tamiflu, skladiščenje tega zdravila v številnih državah pa je po navedbah organizacije namenjeno omejitvi morebitne epidemije takoj ob izbruhu.

Družba za proizvodnjo zdravil in kemičnih sredstev Akzo Nobel, ki ima sedež na Nizozemskem, pa je sporočila, da je na vzhodu Nizozemske začela razvijati cepivo proti človeku nevarnemu sevu virusa ptičje gripe H5N1. Klinične preizkuse bodo začeli prihodnje leto.

Nove okužbe v Romuniji

Labodi v Romuniji umirajo zaradi ptičje gripe
Labodi v Romuniji umirajo zaradi ptičje gripe FOTO: Reuters
Strokovnjaki slovenskega inštituta za varovanje zdravja vsak delavnik med 10. in 14. uro odgovarjajo na vprašanja o ptičji gripi. Telefonska številka je 01/244-14-33.

V Romuniji so v bližini meje z Ukrajino odkrili nove primere okužb s ptičjo gripo, je sporočil romunski minister za kmetijstvo Gheorghe Flutur. ''V vaseh Rosetti, Maliuc in Ceamurlia de Jos, ki ležijo blizu delte reke Donave, smo odkrili več labodov in divjih rac, ki so bili okuženi s ptičjo gripo,'' je povedal.

Oblasti v BiH so medtem zaradi nevarnosti ptičje gripe začasno prepovedale lov na ptice selivke - divje race, divje gosi, prepelice in čaplje. Prepoved bo veljala do prenehanja nevarnosti izbruha bolezni.

O domnevnih primerih ptičje gripe poročajo tudi iz okolice Moskve. V regiji Tula kakih 150 kilometrov južno od ruske prestolnice je po navedbah lokalnih oblasti v zadnjih dneh zaradi "hude virusne okužbe" poginilo več kot 240 piščancev, rac in gosi. Končna diagnoza bo znana v dveh dneh, ko bodo znani rezultati laboratorijske analize vzorcev tkiva živali. Vas, kjer so poginile ptice, so razglasili za območje karantene. 

Vas v Turčiji, kjer je zaradi okuženosti s človeku nevarnim sevom virusa ptičje gripe H5N1 poginilo več kot 1800 puranov in druge perutnine, pa sta danes obiskala inšpektorja Evropske unije. Evropska komisija je po potrditvi suma virusa ptičje gripe v Turčiji prejšnji teden formalno prepovedala uvoz živih ptic, perutninskega mesa in drugih izdelkov iz te države v EU. 

Svet se pripravlja

Pripravljamo se na najhujši scenarij z 10 odstotki okuženega prebivalstva. Tiskovni predstavnik vietnamskega ministrstva za zdravje

Vietnamske oblasti se medtem pripravljajo na morebitno sanitarno katastrofo v državi, do katerem bi prišlo v primeru izbruha pandemije ptičje gripe. Računajo namreč, da bi lahko bil v tem primeru z virusom okužen vsak deseti prebivalcev. "Pripravljamo se na najhujši scenarij z 10 odstotki okuženega prebivalstva," je povedal tiskovni predstavnik vietnamskega ministrstva za zdravje. V Vietnamu, ki ima 82 milijonov prebivalcev, je od konca leta 2003 za ptičjo gripo umrlo kakih 40 ljudi.

Avstralija pa razmišlja o cepljenju vsega prebivalstva proti ptičji gripi, če se bo cepivo za ptičjo gripo pri ljudeh izkazalo kot učinkovito. Po navedbah ministra za zdravje Tonyja Abbotta vlada zelo tesno sodeluje s farmacevtsko družbo CSL, da bi razvili učinkovito cepivo proti človeku nevarnemu sevu virusa ptičje gripe H5N1, za katerega se strokovnjaki bojijo, da bo mutiral in postal prenosljiv s človeka na človeka.

Ukrajina, Moldavija in Romunija so ustanovile ad-hoc komisijo za nadzor izbruha ptičje gripe v ekološko občutljivi delti Donave. Posebne skupine s kmetijskih ministrstev vseh treh držav bodo usklajevale nadzor bolezni in karantene v regiji. Med predvidenimi ukrepi sta nadzor divjih in udomačenih ptic ter izmenjava informacij. 

Na Švedskem in Danskem pa bodo poostrili nadzor na letališčih, s čimer naj bi preprečili vnos živih živali in mesa z območij, kjer so že potrdili virus ptičje gripe.Poostrili bodo tudi kriterije za vnos žive perutnine, mesa in mesnih izdelkov, jajc in perja. 

Grčija ustavila izvoz perutnine s treh egejskih otokov

Pelikani v Turčiji
Pelikani v Turčiji FOTO: Reuters

Atene pa so dan po tem, ko je Grčija potrdila prvi primer ptičje gripe v državi, ustavile izvoz perutnine z otokov Oinuses, Hios in Psara v Egejskem morju. Puran, pri katerem so potrdili virus H5, izvira s farme puranov na otoku Oinuses. Kot je pojasnil grški minister za kmetijstvo Evangelos Basiakos, so se za preventivni ukrep odločili po posvetovanju s predstavniki EU.

Tudi na Hrvaškem nadaljujejo z analizo vzorcev umrlih ptic, ki so jih našli na območju Vranskega jezera, Pakoštanov, Biograda in Zagreba. Kot je pojasnil vodja hrvaškega štaba za boj proti ptičji gripi, Dragan Radović, so pred dvema tednoma začeli analizirati prve vzorce 50 ptic. ''Zaenkrat virusa ptičje gripe na Vranskem jezeru nismo odkrili. Z analizo vzorcev nadaljujemo še na 20 lokacijah, ki so večinoma močvirnata in kjer se zadržuje več tisoč ptic, predvsem rac. V primeru, da bi na Hrvaškem prišlo do okužbe s ptičjo gripo, bi to bilo prav na omenjenih območjih, saj so race glavne prenašalke ptičje gripe,'' je dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10