V avstralskem živalskem vrtu je poginila najstarejša in tudi najbolj znana sumatrska orangutanka po imenu Puan. Stara je bila 62 let in je imela 54 potomcev, poroča BBC.
Puan, ki so jo opisovali kot "veliko staro damo" živalskega vrta v Perthu, so zaradi zdravstvenih težav, povezanih s starostjo, v ponedeljek uspavali. V živalskem vrtu je domovala od leta 1968, Guinnessova knjiga rekordov pa jo je od leta 2016 tudi uradno priznavala za najstarejšo pripadnico vrste sumatrski orangutan.
Sumatrski orangutani so sicer zelo ogrožena vrsta, ki v naravi redko dočakajo 50 let. Po podatkih Svetovne fundacije za varstvo divjih vrst (World Wildlife Fund) živi le še približno 14.600 sumatrskih orangutanov.
Puan se je leta 1956 najverjetneje rodila v džungli na Sumatri, imela pa je 11 mladičev in skupno 54 potomcev, živečih v ZDA, Evropi in drugod po svetu. Nekatere od njih je avstralski živalski vrt vrnil v divjino – tropski gozd na Sumatri.
Njeno neverjetno 'zapuščino' tako najdemo v genih nekaj manj kot 10 odstotkov svetovne populacije sumatrskih orangutanov, pravi Holly Thompson, nadzornica primatov v živalskem vrtu v Perthu. "Ogromno je storila za kolonijo v živalskem vrtu in preživetje njene vrste," meni Thompsonova.
Živalski vrt, v katerem je živela orangutanka, pa je v časopisu The West Australian Puan namenil tudi ganljivo osmrtnico. "Skozi leta so njene trepalnice osivele, gibi so postali počasnejši, njen um je občasno 'odtaval'," je zapisala Martina Hart. "A ona je ostala matriarhinja – tiha, dostojna dama, kar je vedno bila."
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.