
Madžarska agencija za jedrsko varnost pa je Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA) sporočila, da je vir nizke ravni radioaktivnega joda najverjetneje inštitut Izotop Intezet, ki proizvaja izotope.
''Najverjetneje je šlo za izpust v atmosfero z inštituta Izotop Intezet v Budimpešti. Inštitut sicer proizvaja radioaktivne izotope, ki se uporabljajo v zdravstvu, pri raziskavah in za rabo v industriji,'' je sporočila IAEA, ki je v svoji izjavi citirala informacije madžarske strani. ''Raven radioaktivnega joda 131, ki smo jo zaznali v Evropi, je ekstremno nizka in ne predstavlja nobenega zdravstvenega tveganja za ljudi,'' je dodala IAEA.
Inštitut pred tem zanikal odgovornost za povečane vrednosti radioaktivnega joda 131
Inštitut Izotop Intezet je pred tem sporočil, da so povečane vrednosti radioaktivnega izotopa 131 prvič zaznali v začetku leta, nato pa prekinili proizvodnjo vse dotlej, dokler ne rešijo težav s filtri. Prvič so ga zaznali v prvi polovici leta, raven pa je bila nižja od tiste, ki bi lahko ogrožala zdravje ljudi. Med junijem in avgustom so ustavili proizvodnjo in ponastavili filtrirni sistem.
Septembra so na inštitutu zopet začeli proizvajati jod 131, a se emisije niso zmanjšale, zaradi česar so nato spet ustavili proizvodnjo. Javnosti sicer niso pojasnili, kdaj natančno so ustavili proizvodnjo, še vedno pa verjamejo, da se težava skriva v filtrih. Direktor inštituta je sicer dejal, da nizke ravni radioaktivnega joda 131, izmerjene drugod po Evropi, ne bi mogle izvirati iz Madžarske.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.