radioaktivni

Položen temeljni kamen za gradnjo odlagališča radioaktivnih odpadkov
06. 06. 2024 13.28Predsednik vlade Robert Golob in direktor Agencije za radioaktivne odpadke (ARAO) Sandi Viršek sta ob obisku vlade v Posavju simbolično položila temeljni kamen za gradnjo odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) v Vrbini pri Krškem. Z gradnjo "izpolnjujemo dolg do vseh prihodnjih generacij", je ob tem dejal Golob.

'Spreminjamo le naslov Agencije za radioaktivne odpadke, ostalo ostaja enako'
15. 03. 2024 14.07Selitev sedeža Agencije za radioaktivne odpadke (ARAO) iz Krškega v Ljubljano ne bo prinesla nobenih sprememb, spreminja se le naslov agencije, je na novinarski konferenci v Krškem poudaril direktor ARAO Sandi Viršek.

Občina Krško nasprotuje selitvi sedeža ARAO v Ljubljano
13. 03. 2024 15.20V Mestni občini Krško nasprotujejo selitvi sedeža Agencije za radioaktivne odpadke iz Krškega v Ljubljano. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, gre za dodaten korak k centralizaciji, s kakršnim se lokalno okolje ne more strinjati. Na vladi so spremembo med drugim utemeljili z neuresničenim načrtom selitve zavoda na novo lokacijo v Vrbini.

Umetno sonce: Na Japonskem odprli največji delujoči fuzijski reaktor
01. 12. 2023 09.32Na Japonskem so uradno odprli največji delujoči eksperimentalni jedrski fuzijski reaktor na svetu. Tehnologija je sicer še v povojih, a jo mnogi obravnavajo kot odgovor na naraščajoče potrebe človeštva po energiji. Japonska projekt izvaja v sodelovanju z EU.

Nuklearna elektrarna Krško znova obratuje
18. 11. 2023 11.46Nuklearna elektrarna Krško (Nek), ki je zaradi puščanja v primarnem sistemu elektrarne stala od 6. oktobra, je bila v petek nekaj pred 22. uro znova priključena na omrežje. Trenutno obratuje z 28-odstotno močjo in jo bo v skladu s postopki postopno povečevala, je objavil Nek.

Uran kopali osem let, rudnik zdaj zapirajo že 31 let
30. 09. 2023 14.44Morda kdo ne ve ali pa je pozabil, da smo tudi v Sloveniji nekoč kopali uran. Čeprav država rudnik zapira že 31 let in je za to dala približno 100 milijonov evrov, pa rudnik urana v Poljanski dolini še vedno ni zaprt. Glavni razlog je napaka, ki so jo naredili v času njegove gradnje in zaradi katere v občini Gorenja vas - Poljane državo pozivajo, naj odpelje radioaktivni material kam drugam, če ne namerava sanirati odlagališča Boršt.

Odlagališče radioaktivnega materiala na zemeljskem plazu
21. 09. 2023 06.00Če smo se ob nedavnih katastrofalnih poplavah spraševali, kako je mogoče, da so nekateri gradili na poplavnih območjih, se lahko v primeru nekdanjega rudnika urana Žirovski Vrh vprašamo, kako to, da stoji odlagališče radioaktivnega materiala na zemeljskem plazu. V Poljanski dolini so prepričani, da bi se lahko zgodila velika katastrofa za naravo in ljudi. Čeprav so uranovo rudo na tem območju kopali še pred 31 leti in so šli za zapiranje milijoni evrov, rudnik še vedno ni zaprt.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?
05. 07. 2023 15.35Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

'Ko zmanjka besed za slabo, se uporabi Černobil'
05. 04. 2023 17.25Vojna v Ukrajini je znova odprla Pandorino skrinjico jedrskih strahov. Spomin na katastrofo v Černobilu je pogosto zlorabljen kot populistično orožje, pravijo strokovnjaki, misel na štiri delujoče jedrske elektrarne na območju vojaških operacij pa mnoge navdaja z grozo. Že od začetka vojne je slišati, da bi se lahko zgodila ponovna katastrofa v Černobilu, ki bi ogrozila več milijonov prebivalcev. Strokovnjaki, med katerimi je ostre kritike požel prispevek nacionalne televizije iz Černobila, mirijo in poudarjajo, da gre za še enega v vrsti poskusov stigmatizacije jedrske energije.

Severna Koreja preizkusila 'orožje, ki lahko sproži radioaktivni cunami'
24. 03. 2023 10.35Oblasti v Severni Koreji so oznanile, da je severnokorejska vojska preizkusila podvodno jedrsko plovilo, ki lahko "sproži radioaktivni cunami". Kot razlog za poslabšanje varnostnih razmer v regiji Pjongjang še naprej izpostavlja vojaško sodelovanje ZDA in Južne Koreje, kjer so se na novo testiranje orožja že odzvali s kritiko.

Černobilska katastrofa: raziskovalci vse bližje razkritju skrivnosti preživetja
07. 03. 2023 11.1037 let po černobilski katastrofi znanstveniki preučujejo potepuške pse, ki živijo v okolici jedrske elektrarne, da bi ugotovili, ali je kaj v genih pomagalo njihovim prednikom pri preživetju. Z raziskovanjem se želijo približati odgovoru na to, kako bi lahko tudi ljudje živeli v najtežjih, najbolj degradiranih okoljih.

Iz Srbije na Hrvaško prevažali 'večjo količino' radioaktivnega materiala
07. 03. 2023 10.45Senzorji na mejnem prehodu Bezdan so v enem izmed osebnih vozil, ki je vstopalo iz Srbije na Hrvaško, zaznali povečano prisotnost radioaktivnih materialov. Šlo naj bi za "večjo količino".

BLOG: Hipertiroidizem
20. 11. 2022 07.00Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

IAEA preiskala tri lokacije v Ukrajini, dokazov o 'umazani bombi' ni našla
03. 11. 2022 16.22Po obtožbah Rusije, da načrtuje Kijev uporabo umazane bombe, je mednarodna agencija za jedrsko energijo preiskala tri lokacije v Ukrajini. Vendar pa znakov "neprijavljenih jedrskih dejavnosti in materialov na teh treh lokacijah" ni odkrila, so sporočili iz organizacije. Kmalu po razkritju rezultatov preiskave pa se je odzval tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. "Rusija je potrdila svoj status največjega svetovnega lažnivca," je zapisal na spletu.

Ruski generali o uporabi jedrskega orožja, v Evropo nove ameriške bojne glave
02. 11. 2022 14.57Več neimenovanih višjih ameriški uradnikov je za The New York Times razkrilo, da naj bi ruski generali, sicer v Putinovi odsotnosti, razpravljali o uporabi jedrskega orožja v Ukrajini. V Bidnovi administraciji zato pozorno spremljajo dogajanje v Kremlju in resno jemljejo Putinova opozorila ter grožnje. Toda uradniki hkrati pravijo, da za zdaj ni videti znakov, da bi se Rusija pripravljala na uporabo jedrskega orožja. Bodo pa v Evropo (hitreje) prispele nove ameriške bojne glave. Ob tem je nekaj držav – Švedska, Finska in Poljska – že izrazilo pripravljenost za nastanitev ameriškega jedrskega orožja na njihovem ozemlju. V Washingtonu za zdaj to možnost izključujejo.

Kakšno grožnjo Sloveniji predstavlja morebitni radioaktivni oblak?
31. 10. 2022 19.24Medtem ko mineva šestdeset let od oktobra 1962, ko je skoraj prišlo do jedrskega spopada med ZDA in Sovjetsko zvezo, se ponovno grozi z uporabo jedrskega orožja, tokrat v ukrajinski vojni. V nedeljo se je končala jedrska vaja Zveze Nato, ki je bila osredotočena na letalsko bazo v Belgiji, kjer je med drugim shranjeno ameriško jedrsko orožje. Vojna v Ukrajini znatno zmanjšuje tudi varnost tamkajšnjih jedrskih objektov. Vse to pa predstavlja potencialno grožnjo tudi za nas.

Slovenska vlada demantira ruski tvit o umazani bombi
26. 10. 2022 13.15Poročali smo že, da je rusko zunanje ministrstvo objavilo tvit, v katerem je ob svarilu, da Ukrajina načrtuje umazano bombo, fotografija, ki izvira iz Slovenije. Na rusko objavo se je odzvala tudi slovenska vlada. V treh sporočilih, ki jih je v torek objavila na Twitterju, je poudarila, da so radioaktivni odpadki v Sloveniji varno shranjeni in se ne uporabljajo za umazane bombe.

Kaj sploh je 'umazana bomba'?
26. 10. 2022 07.00Nekdaj so sejale strah kot potencialno orožje za teroriste, danes pa predstavljajo grožnjo zaradi vojne v Ukrajini. Rusija je namreč Ukrajino obtožila, da načrtuje uporabo t. i. umazane bombe. A tako Kijev kot njegovi zahodni zavezniki so žogico vrnili Moskvi, češ da bi to orožje pod pretvezo, da napada Ukrajina, v resnici lahko uporabila Rusija ter s tem zaostrila vojno proti Ukrajini. A kaj sploh je ta nova grožnja, ki je znova vzniknila v ukrajinskem konfliktu?

Trditve o umazani bombi Rusi 'dokazovali' z ukradeno slovensko fotografijo detektorjev dima
25. 10. 2022 18.28Rusi so nedavne trditve, da Ukrajina ustvarja tako imenovano umazano bombo, 'dokazovali' s kolažem fotografij, ki so jih objavili na družbenem omrežju Twitter. Toda ena od fotografij z napisom "radioaktivno" je bila, kot kaže, posneta v Sloveniji. Gre za fotografijo Agencije za radioaktivne odpadke, ki so jo med drugim uporabljali v predstavitvah, na njej pa so dejansko detektorji dima. Rusko ministrstvo za obrambo naj bi fotografijo kar "ukradlo" oziroma jo uporabilo brez vednosti agencije.

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?
13. 10. 2022 12.01Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

Dve nemški jedrski elektrarni do spomladi ostajata v pripravljenosti
06. 09. 2022 16.46Nemčija je sporočila, da dve jedrski elektrarni na jugu države do spomladi ostajata v pripravljenosti. Država ima sicer v načrtu, da do konca letošnjega leta ukine jedrski vir energije. Napoved o pripravljenosti elektrarn je sledila stresnemu testu energetskega sistema, s katerim so preverili, kakšna je varnost nemškega električnega omrežja pred prihajajočo zimo. Medtem se je v zadnjem letu, tudi zaradi vojne v Ukrajini, naklonjenost nemških državljanov do jedrske energije povečala, kažejo ankete.

Strokovnjaki v Černobilu preverjajo posledice spopadov
26. 04. 2022 08.07Ekipa Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) bo obiskala Černobil, ob 36. obletnici najhujše jedrske nesreče v zgodovini človeštva. Širše območje te zaprte jedrske elektrarne je bilo še nedavno tudi kraj spopadov med vojno v Ukrajini. Ekipa IAEA naj bi se na kraju samem prepričala o posledicah spopadov in ponudila tehnično podporo. Kljub povišanim stopnjam radiacije na širšem območju elektrarne in občasnim težavam pri dobavi elektrike ukrajinske oblasti ne poročajo o dolgotrajnejših posledicah 35-dnevne okupacije.

Ponudbo za 148 milijonov zavrnili kot nedopustno, razpis bodo ponovili
13. 04. 2022 19.31Izvajalca gradnje odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov bodo iskali z novim razpisom. Ponudbo konzorcija treh podjetij, ki je za več kot 100 milijonov evrov presegala ocenjeno vrednost naročila, so po ponovnem preverjanju spet zavrnili. Izkazalo se je, da so v predvideno ceno že všteli strošek pogodbenih kazni za zamudo, saj menijo, da projekta ne morejo končati v roku. V novem razpisu bo ta podaljšan.

Ukrajinski minister: Vsak ruski vojak bo domov prinesel košček Černobila
10. 04. 2022 15.07Ruski vojaki so v Rdečem gozdu na območju prepovedi gibanja zaradi radiacije ob nuklearki v Černobilu skoraj 30 dni kopali jarke, trdi ukrajinska državna družba za jedrsko energijo Energoatom. Kot so še zapisali, so na tem območju zdaj izmerili nenormalno visoke ravni sevanja.

'Projekt stoletja': Švica želi nevarne radioaktivne odpadke zakopati globoko pod zemljo
09. 04. 2022 12.38Bi lahko težavo nevarnih radioaktivnih odpadkov rešili z njihovim zakopavanjem globoko pod zemljo? Švica meni, da ja. Mednarodni laboratorij Mont Terri je bil zgrajen prav za preučevanje učinkov zakopavanja radioaktivnih odpadkov v glino 300 metrov pod površjem Zemlje v severozahodni pokrajini Jura. Rezultati trenutnih raziskav so za zdaj obetavni, pravijo strokovnjaki, vendar pa okoljski aktivisti poudarjajo, da obstaja še veliko nerešenih vprašanj.

Zaposleni v Černobilu Rusom kradli gorivo in se trudili, da jih ne bi užalili: 'Bal sem se tragedije'
09. 04. 2022 07.21Nekdanjo jedrsko elektrarno v Černobilu na severu Ukrajine so ruske sile zavzele prvi dan invazije. Zdaj je spet pod nadzorom Ukrajine. BBC-jeva Yogita Limaye je bila med prvimi novinarji, ki so si ogledali območje, potem ko so ga Rusi zapustili, pogovarjala se je tudi z zaposlenimi.

Odlagališče radioaktivnih odpadkov v Krškem – še en preplačan infrastrukturni projekt?
05. 04. 2022 18.56Krški občinski svetniki so na izredni seji želeli pojasnila odgovornih glede gradnje odlagališča radioaktivnih odpadkov. Bomo davkoplačevalci močno preplačali še en infrastrukturni projekt? Gradnja odlagališča za nizko in srednje radiokativne odpadke v Krškem je iz ocenjenih 43 poskočila na kar 148 milijonov. Ponudbo je namreč oddal zgolj en izvajalec – konzorcij podjetij družbe Riko, Kolektor CPG in CGP. Minister Andrej Vizjak je zagotovil, da delajo vse, da bo zgrajeno čim prej in po sprejemljivi ceni. A že zdaj je po njegovem jasno, da ne bo zgrajeno pravočasno, za kar naj bi bilo krivo prejšnje vodstvo ARAO.

Ministrstvo za zdravje svari pred preventivnim uživanjem kalijevega jodida
03. 03. 2022 15.59"Pripravljenost na izredni dogodek v Sloveniji in soseski je splošna in v skladu z vzpostavljenimi varovalnimi protokoli. Tablet kalijevega jodida je v Sloveniji dovolj in se ga ne naroča dodatno," so sporočili z ministrstva za zdravje v odzivu na številna vprašanja, ki prihajajo zaradi strahu pred izbruhom jedrskega spopada zaradi vojne v Ukrajini.

Zbudili smo se v vojno na evropskih tleh, Rusi v nekaj urah na pragu Kijeva
24. 02. 2022 10.19Zgodilo se je to, kar se je napovedovalo že tedne – Rusija je napadla Ukrajino. Medtem ko ruski predsednik Vladimir Putin govori o "posebni vojaški operaciji", je Ukrajina razglasila vojno stanje za vso državo. Napadi so prišli s treh strani: iz Rusije, Belorusije in s Krima. Rusi so od zjutraj izvedli že več kot 200 napadov in so že pred Kijevim, poskušajo zasesti tudi Černobil. "Trudimo se, da se leto 1986 ne bo ponovilo," je ob tem dejal ukrajinski predsednik Zelenski. Ciljajo na več zračnih baz, eksplozije je slišati po vsej državi. Žrtve so na obeh straneh, tudi med ukrajinskimi civilisti. Umrlo naj bi na desetine ljudi.

Fotografije robotov prikazujejo staljeno gorivo v reaktorju Fukušima
11. 02. 2022 14.47Daljinsko voden robot je posnel fotografije, na katerih se zdi, da so posneti kupčki jedrskega goriva, ki se je stopilo in padlo na dno najbolj poškodovanega reaktorja v uničeni japonski jedrski elektrarni Fukušima.