V napadih iraških upornikov v Bagdadu je v nedeljo umrlo šest ameriških vojakov. Tako je od začetka oktobra v Iraku umrlo že 86 pripadnikov ameriških vojaških sil.
Napadi na ameriške vojake v Bagdadu se nadaljujejo kljub prihodu dodatnih 12.000 pripadnikov ameriške in iraške vojske ter ostrejšim varnostnim ukrepom. Če se bodo napadi na ameriško vojsko v oktobru nadaljevali, bo to za Američane najbolj krvav mesec po novembru 2004, ko je v spopadih v Faludži umrlo 137 njihovih vojakov.
Bush napovedal novo strategijo
Da bi omejili nasilje v Iraku, je ameriški predsednik George Bush napovedal novo strategijo. Bush je v soboto v Beli hiši z nekaterimi generali in svetovalci za varnost preučil politično strategijo v Iraku in pregledal številne kritike na račun ameriške taktike. Bush je po sestanku povedal, da bodo od iraške vlade zahtevali nove predloge za izboljšanje varnosti v državi. »Naš cilj v Iraku je zmaga. Za dosego tega cilja bomo spremenili našo strategijo,« je po 90-minutnem sestanku povedal Bush.
Podrobnosti sprememb, ki naj ne bi bile korenite, za zdaj še niso znane. Časnik New York Times sicer poroča, da naj bi vodja ameriških sil v Iraku, general George Casey, in ameriški poslanik v Iraku, Zalmaj Kalizad, sestavljala večstopenjski načrt, ki naj bi povečal moč iraške vlade. Med drugim naj bi načrt predvideval razorožitev skrajnežev in uresničitev političnih in gospodarskih ciljev. Če iraške oblasti do konca leta načrta ne bi začele uresničevati, so ZDA napovedale spremembo svoje vojaške taktike. Z umikom ameriških vojakov pa niso zagrozile.
Pokradli več kot pol milijarde dolarjev pomoči
Uslužbenci iraškega obrambnega ministrstva so pred volitvami leta 2005 pokradli več kot 500 milijonov dolarjev pomoči, namenjene boju proti upornikom, je v nedeljo poročala ameriška televizija CBS News. Televizija, ki se sklicuje na iraške preiskovalce, še navaja, da si ZDA in Velika Britanija ne prizadevajo kaj dosti zato, da bi denar dobili nazaj ali prijeli storilce, ki so večinoma pobegnili iz države.
CBS News je v oddaji 60 Minutes med drugim predvajala posnetek pogovora enega od osumljencev, ki govori o nakazilu 45 milijonov dolarjev na račun visokega svetovalca takratnega iraškega obrambnega ministra.
"Nismo dobili nobene resne in uradne podpore niti od ZDA niti od Velike Britanije ali od sosednjih arabskih držav," je za oddajo povedal nekdanji iraški finančni minister Ali Alavi. Edina razlaga za to je, da je pri tem sodelovalo veliko ljudi na visokih položajih v novih iraških oblasteh, je dodal Alavi, ki je položaj zapustil letos ob oblikovanju nove vlade.
Eden glavni osumljencev je Ziad Katan, ki je bil zadolžen za nabavo na obrambnem ministrstvu in je razpolagal z 1,2 milijarde dolarjev sredstev. Alavi ocenjuje, da je bilo od tega pokradenih med 750 in 800 dolarjev.
Sodnik Radi al Radi, vodja iraške komisije, ki preiskuje korupcijo med uradniki, je medtem dejal, da je bilo veliko denarja, ki ni bil pokraden, porabljenega za zastarelo in neuporabno opremo.
Ziad Katan, ki ga je CBS News odkrila v Parizu in ki je bil nedavno v Iraku v odsotnosti obsojen zaradi poneverbe javnih sredstev, zanika vse nepravilnosti.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.