Britanski in irski mediji poročajo, da so predstavniki Velike Britanije in Evropske unije po intenzivnih pogajanjih dosegli dogovor glede brexita. Dogovor naj bi bil dosežen na tehnični ravni.
Rešili naj bi tudi pereče vprašanje meje z Irsko. Irska nacionalna televizija RTE poroča, da sta se strani uspeli dogovoriti o predlogu, po katerem med državama ne bo carin.
Britanska premierka Theresa May je za sredo sklicala nujno srečanje vladnega kabineta. Že danes pa se je srečala z vsakim ministrom posebej in jih skušala prepričati, naj dogovor podprejo.
BBC poroča, da imajo nekateri ministri velike pomisleke glede dogovora. Po sestanku s premierko se bodo morali odločiti, ali bodo dogovor podprli in če ne bodo, ali bodo zapustili vlado.
Barnier: Nismo še tam
Glavni pogajalec Eu Michel Barnier je sicer bolj zadržan. "Nismo še tam," je komentiral novico, da naj bi strani dosegli dogovor. "Kabinet Velike Britanije se bo jutri sestal," je dejal.
'Doseči dogovor je bila lahka naloga, težja šele čaka'
Dogovor med pogajalci je šele prvi korak in "lažja" naloga, piše Therese Raphael za Bloomberg. Težja naloga je prepričati britanske poslance, da podprejo dogovor. To pa je daleč od samoumevnega, meni.
Vodja britanskih liberalnih demokratov Sir Vince Cable je dejal, da bo s kakršnim koli dogovorom o brexitu Velika Britanija iz EU izstopila oslabljena, ljudje pa revnejši. "Premierki grozi poraz v parlamentu, saj bo težko ali nemogoče zagotoviti večinsko podporo za tisto, kar je izpogajala," je kritičen. Ponovno je poudaril, da bi morali o končnem dogovoru na referendumu glasovati tudi Britanci. "Glas ljudstva je edini način, da se rešimo iz te godlje," je dejal.
Irska republikanska stranka Sinn Fein zahteva "železno" zagotovilo, da med Severno Irsko in Irsko ne bo "trde" meje. Vodja stranke Mary Lou McDonald je bila jasna: "Brexit je dolgotrajen in zato mora biti vzdržen, dokončen in legalno dorečen dogovor, ki ščiti interese Ircev in zagotavlja, da na Irskem otoku ni nobene trde meje."
Londonski župan Sadiq Khan je ministre in parlament pozval, naj ne podprejo dogovora. "Kar pozivam ministre v kabinetu je: ne mislite na svoje lastne interese, ne mislite na svoje lastne ambicije, pomislite na nacionalni interes – morali bi dovoliti britanski javnosti, da se prvič izjasni, ali sprejemajo ta slab dogovor ali pa želijo ostati v EU," je dejal. Poudaril je, da je dogovor slab za državo, za otroke in za britansko zdravstvo, zato bi ga morali zavrniti.
"Če resnično mislite, da je to najboljše, kar lahko premierka doseže, potem imate premajhne ambicije za našo državo. To je napačna zgodba, ki jo predstavlja Theresa May – da imamo izbiro med slabim dogovorom ali nobenim dogovorom o brexitu," je še dodal.
Velika Britanija namerava EU zapustiti 29. marca prihodnje leto. Vlada se trudi, da bi dogovor zapečatila še do konca meseca, zato da bo dovolj časa za glasovanje o njem. Če bo britanska vlada podprla doseženi dogovor, ga bo namreč nato moralo potrditi še vseh 28 članic EU ter britanski in evropski parlament.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.