Tujina

O'Neill: Nisem kršil zaupnosti

Washington, 13. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nekdanji ameriški finančni minister O'Neill je zatrdil, da ni kršil zaupnosti dokumentov administracije ali izdajal državnih skrivnosti.

Paul O'Neill
Paul O'Neill FOTO: Reuters

Paul O'Neill je novinarju Wall Street Journala dal dokumente, ki bodo objavljeni v knjigi z naslovom Cena lojalnosti (The Price of Loyalty), ki govori o njegovem času v Bushevem kabinetu. O'Neill je ob tem pozdravil napovedano preiskavo finančnega ministrstva o tem, ali je morda z izročitvijo omenjenih dokumentov novinarju izdajal državne skrivnosti. Kot je pojasnil za ameriško televizijsko postajo NBC, so bili dokumenti, ki jih je izročil novinarju, na disketah, za katere je pravni svetovalec finančnega ministrstva odobril, da jih lahko vzame, potem ko je bil odstavljen z ministrskega položaja decembra 2002.

Finančno ministrstvo za preiskavo

O'Neill Busha obtožuje, da je nameraval napasti Irak še pred napadi na ZDA 11. septembra 2001
O'Neill Busha obtožuje, da je nameraval napasti Irak še pred napadi na ZDA 11. septembra 2001 FOTO: Reuters

Tiskovni predstavnik ameriškega finančnega ministrstva Rob Nichols je dejal, da so generalnega inšpektorja ministrstva zaprosili, naj sproži preiskavo o tem, ali morda nekdanji finančni minister Paul O'Neill ni izdajal državnih skrivnosti.

O'Neill je namreč v nedeljo objavljenem pogovoru za televizijo CBS izrekel hudi obtožbi na račun predsednika Busha, ki ga je leta 2002 vrgel iz službe, ker je izrazil pomisleke glede nadaljnjih davčnih olajšav. Busha je obtožil, da ni pretirano pameten, ter da je vojno proti Iraku načrtoval že takoj po nastopu oblasti leta 2001, ne pa po 11. septembru zaradi domnevnih povezav Iraka z mednarodnimi teroristi.

O'Neill je na televiziji CBS promoviral knjigo z naslovom Cena lojalnosti, ki govori o njegovem času v Bushevem kabinetu, napisal pa jo je novinar Ron Suskind.

O'Neill brez dlake na jeziku

Nichols je dejal, da je bilo med pogovorom za CBS na televizijskih ekranih videti dokumente, ki so imeli oznako zaupno, zato so predlagali preiskavo. O'Neilla zdaj najverjetneje čaka grdo blatenje po ameriških medijih s strani republikancev, ki mu ne bodo oprostili, da je Bushu v začetku volilnega leta škodil s trditvijo, da je bilo utemeljevanje razlogov za vojno proti Iraku zlagano.

O'Neill, nekdanji generalni direktor aluminijskega velikana Alcoe, je bil vedno znan po tem, da pove, kar misli, zaradi česar je v dveh letih službovanja na čelu finančnega ministrstva večkrat prišel v težave. Busha prej ni poznal, v administracijo pa ga je pripeljal podpredsednik Dick Cheney, s katerim sta si menda prišla navzkriž novembra 2002, potem ko so republikanci znova zmagali na vmesnih kongresnih volitvah.

Bush in Cheney sta se pripravljala na dodatne davčne olajšave, glede česar je imel O'Neill pomisleke, ki jih je izrazil Cheneyju, ta pa ga je ostro zavrnil. Čez nekaj tednov je O'Neill od Cheneyja prejel telefonski poziv in ukaz, naj pove, da sam odstopa s položaja. O'Neill mu je odvrnil, da je že prestar, da bi začel lagati. Potem ko so konec preteklega tedna prišle v javnost podrobnosti glede njegove knjige, je O'Neill na novinarsko vprašanje, ali ga ni strah maščevanja odvrnil, da mu ne morejo nič, ker je star in bogat.

Bush je vojno v Iraku začel 19. marca 2003 - dejanski vzroki, pa kot kaže vse več dokazov, niso bili tisti, ki jih je Bela hiša predstavljala javnosti
Bush je vojno v Iraku začel 19. marca 2003 - dejanski vzroki, pa kot kaže vse več dokazov, niso bili tisti, ki jih je Bela hiša predstavljala javnosti FOTO: Reuters

Bushu očital neutemeljeno vojno v Iraku

Bush in člani njegove administracije so napad na Irak utemeljili z iraškim orožjem za množično uničevanje, ki pa ga zdaj ne najdejo, in z nevarnostjo, da to orožje pride v roke teroristov Al Kaide, čeprav še danes ni nobenega dokaza, da bi bil iraški diktator Sadam Husein kakorkoli povezan s to teroristično organizacijo, ki je kriva za napad na ZDA 11. septembra. Poleg popolnega napada na njegovo kredibilnost, ki že poteka, zdaj O'Neilla lahko čaka še dolgotrajna preiskava, morda tudi sodni postopek in še kaj.

Ne glede na medijsko ofenzivo Bushevih zagovornikov pa je utemeljenost vojne proti Iraku v ponedeljek doživela nov udarec. Potem ko je ugledna ameriška Ustanova za mednarodni mir Carnegie objavila poročilo, ki ugotavlja, da nikoli ni bilo dokazov o obstoju iraškega orožja za množično uničevanje in povezavah iraškega režima z Al Kaido, je podobno poročilo prišlo tudi s kolidža ameriške kopenske vojske (US Army College), ki ga je objavil profesor tamkajšnjega inštituta za strateške študije Jeffrey Record. Poročilo na 56 straneh trdi, da je bila vojna proti Iraku nepotrebna ter je odvrnila vire in pozornost od boja proti Al Kaidi. Record obtožuje administracijo, da si je zadala breme neskončne vojne proti terorizmu v obupnem poskusu zagotavljanja popolne varnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta