Novi papež, nekdanji argentinski kardinal Jorge Mario Bergoglio, ki so ga na ta položaj izvolili v sredo zvečer, se bo imenoval preprosto Frančišek, je pojasnil vatikanski tiskovni predstavnik Federico Lombardi. Ime, ki ga je izbral v spomin na svetega Frančiška Asiškega, je razveselilo vernike po vsem svetu, saj simbolizira skromnost, preprostost in naznanja prenovo Katoliške cerkve, pravijo verski analitiki.
Lombardi, ki je tako kot novi papež jezuit, je v sredo izrazil veselje ob imenu, ki ga je izbral argentinski papež, saj "je bil Frančišek velika priča evangelija". S tem, da ni izbral imena po ustanovitelju reda jezuitov Ignaciju Lojolskemu, želi povedati, da smo vsi v službi Cerkve, je pojasnil Lombardi in dodal, da bo za zdaj papež le Frančišek, številko pa bodo k njegovemu imenu dodali šele, če si bo v prihodnosti to ime nadel še kateri od papežev.
Kdo je bil Frančišek Asiški?
Frančišek Asiški se je rodil konec 12. stoletja v italijanskem mestu Assisi, njegov oče pa je bil bogat in spreten trgovec s suknom. Frančišek, ki je sprva rad razmetaval z denarjem, se je pozneje kot vitez podal v vojne. Pred eno od bitk v južni Italiji je imel na poti skrivnostne sanje, ki so spremenile njegovo mišljenje. Posvetil se je molitvi in premišljevanju, pomagal je ubožnim in bolnim. Zaradi nenehnega razdajanja je njegov oče zahteval, da se javno odpove dediščini, kar je tudi storil. Ob navzočnosti škofa in meščanov je leta 1206 na trgu pred asiško stolnico slekel celo obleko in jo vrnil očetu z denarjem vred. Kot še pišejo na vatikanskih spletnih straneh, je Frančišek nekega dne v razpadli in podrti cerkvici svetega Damijana zaslišal besede: "Frančišek, ali ne vidiš, da se moja hiša podira? Pojdi in jo popravi!" Prenovil je več cerkva, po njegovi smrti pa so ga razglasili za svetnika.
Omenjene ruševine cerkva so bile po besedah nekdanjega papeža Benedikta XVI. pravzaprav simbol tedanjega stanja Katoliške cerkve, ki je bila potrebna prenove. Poznavatelji pravijo, da je po minulih osmih stoletjih očitno prenova spet potrebna, in izbira imena novega papeža je sporočilo svetu, da bo po temnem obdobju pretresljivih škandalov v Katoliški cerkvi, katerim papež Benedikt XVI. zaradi svoje šibkosti ni bil več kos, sledil preobrat.
Ime Frančišek prinaša vzpostavitev miru, so prepričani poznavalci, prav tako pa naj bi izbira italijanskega imena novega papeža trdno povezala z Italijo, domovino vseh papežev pred letom 1978, ko je vatikanski prestol prevzel papež Janez Pavel II. iz Poljske.
V začetku so papeži obdržali osebno ime
V začetku so papeži ob izvolitvi obdržali osebno ime. Prvi, ki je sam izbral drugo ime, je bil Janez II., ki je bil papež med letoma 533 in 535. Za to se je odločil, ker je bilo njegovo rojstno ime Merkurij poganskega izvora. Sprememba imena ima tudi teološko razlago, korenine segajo v Sveto pismo. Bog je namreč spremenil ime vsem tistim, ki jim je zaupal posebno poslanstvo, na primer Abrahamu. Podobno je storil Jezus pri več svojih učencih, med drugim pri apostolu Petru. Tudi to je osnova izročila, da papeži za čas svojega pontifikata izberejo drugo ime. Pri tem upoštevajo več dejavnikov, med drugim naklonjenost enemu od svojih predhodnikov.
Janez Pavel I. je združil imeni Janeza XXIII. in Pavla VI., ki se jima je želel pokloniti. Janez Pavel II. je temu imenu sledil iz spoštovanja do svojega predhodnika. Benedikt XVI. je ime izbral zaradi zapuščine papeža Benedikta XV., ki je bil, kot je dejal, "pogumni in pravi prerok miru v kaosu prve svetovne vojne".
Pri prvi nedeljski maši pričakujejo na tisoče vernikov
Tiskovni predstavnik Vatikana Lombardi je še povedal, da bo novi papež danes ob 17. uri v Sikstinski kapeli skupaj s kardinali elektorji daroval mašo, v petek dopoldne pa bo imel avdienco s kardinali. V soboto se bo papež Frančišek dopoldne v Vatikanu srečal z novinarji, v nedeljo bo imel opoldne prvo nedeljsko molitev z balkona papeškega stanovanja na Trgu svetega Petra, na katerem pričakujejo na tisoče vernikov.
Umestitvena maša novega papeža bo nato v torek, na dan sv. Jožefa, na Trgu svetega Petra ob 9.30.
Lombardi je še povedal, da se bo Frančišek v prihodnjih dneh sestal tudi s svojim predhodnikom na papeškem mestu Benediktom XVI., ki je zaradi slabega zdravja 28. februarja odstopil.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.