Tujina

Nova priča proti Miloševiću

Haag, 30. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Eden preživelih pokola Albancev v kosovski vasici Račak, je med pričanjem proti Miloševiću na procesu v Haagu zatrdil, da so poboj izvedli pripadniki posebnih enot srbske policije.

Kosovski Albanec Avdiu Billal je eden od preživelih pokola 15. januarja 1999, v katerem je bilo ubitih 45 ljudi, po pričevanju Billala zgolj albanskih civilistov. Poboj je bil povod za začetek letalskih napadov zveze Nato na ZRJ.

Billal je povedal, da so srbski policisti na dan pokola odpeljali žrtve iz njegove kašče v bližnjo sotesko, kjer so na njih med zmerjanjem pričeli streljati. Billal je padel po tleh in se pet ur pretvarjal da je mrtev, proti večeru pa je z ostalimi preživelimi pobegnil iz soteske.

Slobodan Milošević: V Račku je šlo za legitimen obračun s teroristi
Slobodan Milošević: V Račku je šlo za legitimen obračun s teroristi FOTO: Reuters

Že pred pričanjem Billala je Miloševič med navzkrižnim zaslišanjem kanadskega generala Michela Maisonneuvea označil policijsko akcijo v Račku kot legitimno akcijo srbskih oblasti v boju proti "albanskim teroristom". General, ki je kot eden od poveljnikov nekdanje verifikacijske komisije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi za Kosovo prvi prispel na prizorišče množičnega pokola v Račku 15. januarja 1999, je tej Miloševičevi tezi ugovarjal. Po njegovem mnenju so žrtve zgolj kmetje, ki so bili usmrčeni iz neposredne bližine. Prav tako ni bilo nobenih znakov, da bi šlo za pripadnike Osvobodilne vojske Kosova, je še pričal kanadski general.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17