Tujina

Nemčija praznuje

Berlin, 23. 05. 2009 13.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ob 60. obletnici ustanovitve so v Nemčiji potekale številne slovesnosti. Popestril jih je zanimiv program, ki si ga je ogledalo do 500.000 obiskovalcev.

Nemčija praznuje
Nemčija praznuje FOTO: Reuters

23. maja 1949 je bil v Bonnu podpisan temeljni zakon za Zvezno republiko Nemčijo. Ob zgodovinskih Brandenburških vratih in na ulici 17. junija se je zato danes odvijal pester in zanimiv program. Na različnih stojnicah so se predstavile nemške zvezne dežele, ministrstva, politične stranke, društva in cerkve. Po ocenah oblasti se je v Berlinu zbralo od 250.000 do 500.000 obiskovalcev.

Slovesnosti sta se udeležila tudi nemška kanclerka Angela Merkel in danes ponovno izvoljeni nemški predsednik Horst Köhler. Slednji s soprogo Evo Luise in Merklova s soprogom Joachimom Sauerjem so sedli na tribuno za častne goste, skupaj z več deset tisočimi gosti pa so spremljali koncert nemškega orkestra, ki je zaigral tudi Deveto simfonijo skladatelja Ludwiga van Beethovna.

Slovesnosti so se udeležili tudi drugi člani nemške vlade in nekateri ministrski predsedniki nemških zveznih dežel.

60. leto Zvezne republike Nemčije je leto najglobljih gospodarskih zarez, ki smo jih doživeli v zgodovini svoje republike. A iz izkušenj obnove Nemčije in iz izkušenj oblikovanja nemške enotnosti lahko optimistično zremo v prihodnost. Angela Merkel

Temeljni zakon za ZRN je pred 60 leti sestavil in sprejel parlamentarni svet pod vodstvom Konrada Adenauerja. Ko je bila ta država pred 60 leti rojena, so bile še vedno očitne brazgotine, ki jih je na njej pustila vojna. Berlin in druga mesta so si le počasi opomogla od uničenja. Milijoni so postali begunci, obnoviti pa je bilo treba okoli 3,6 milijona domov, ki so bili uničeni v bombardiranju zaveznikov. Poleg tega se je Nemčija morala spoprijeti tudi s politično zapuščino holokavsta in s tem povezano krivdo.

Slaba štiri leta po kapitulaciji je Nemčija dobila priložnost za nov začetek s temeljnim zakonom, ki je ustanovil Zvezno republiko Nemčijo, bolj poznano kot Zahodna Nemčija. Kot piše na spletni strani nemške vlade, je dan po podpisu in slovesni razglasitvi, 24. maja 1949, zakon začel veljati, imel pa je vlogo začasne ustave. Za prvega predsednika nove republike je bil izvoljen Theodor Heuss, za prvega zveznega kanclerja pa čez nekaj mesecev Konrad Adenauer.

V desetletjih, ki so sledila, je Nemčija preživela obdobje hladne vojne in doživela ponovno združitev s svojim vzhodnim delom. Razvila se je v enega od najbolj spoštovanih in uspešnih narodov, enega izmed stebrov Evropske unije, ki se je ponašal s cvetočim gospodarstvom, dokler svetovna gospodarska in finančna kriza tudi v njej ni zahtevala svojega davka.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User442565
07. 06. 2009 14.28
naj živi velika Nemčija!!!!!!!!!!!
User442763
24. 05. 2009 10.51
V komunizmu je bilo stanje malo boljše za delavsko klaso zaradi socializma. Seveda zastopik kaj hočeš povedati.. Če si rekel kaj proti državi si hitro obiskal gulage. Ampak tam si vsaj vedel da si "suženj" dokler tuka vsi trobijo kako smo svobodni itd. dokler je huje kot in komunizmu. Jah če bi imeli demokracijo kjer bi ji vladali ljudje bi bilo najbolje. Ampak to je tko ... In kot sem rekel v NEKATERIH pogledih je boljši komunizem. Seveda je odvisno od " taglavnega " .
User444608
24. 05. 2009 04.17
nswolf Demokracija ni to kar predstavljajo nekatere danes znane "demokratične" države! Tako kot komunizem ni,kajti po komunizmu se lahko sklepa le po čistkah in totalitarnih režimih (Vzh. Nemčija-Hoenecker, Romunija-Ceausescu, Kitajska-Mao Zedong ,SKoreja razni Kimi,...) pa povej če je po tem takem kaj od obojega boljše!? Najboljše je prava demokracija, kjer so ljudje svobodni ,ne pa kot je sedaj to v mnogih kapitalističnih državah ,ko so ljudje finančni sužnji, v komunizmu so pa bili sužnji oblasti in strahovlade ,še posebej v zvezah z več narodi in to so bili tisti narodi,ki so bili manjšinski
User442763
23. 05. 2009 18.26
Ahh ... Sem že mislil, da Turki praznujejo okupacijo Nemčije. Zgleda bo treba še par let počakat... @akolar2 Demokracija = Predstavljaj si tri osebe in vsaka oseba ima en glas. Dve osebe volita da ukradeta premoženje tretji osebi. Ja imaš prav demokracija je krasna, če nimaš pojma o politiki. Potem pa se vsi sprašujemo zakaj je toliko korupcije itd. Za vse druge, ki nekaj pametujete kako je fajn da imajo Nemci " demokracijo " . Kmalu bodo Nemci manjšina v svoji lastni državi, njihova kultura itd. propada, kriminal raste... Čeprav sem proti demokraciji in komunizmu ... v nekaterih pogledih je še komunizem boljši kot demokracija ...
User444608
23. 05. 2009 17.33
Nemčija se bo spet pobrala,kot se je vedno!
User431488
23. 05. 2009 15.10
Čestitamo ! Izjemno dober primer kako lahko demokracija omogoči blagostanje svojim državljanom.
User425885
23. 05. 2009 14.40
Nemci so uspeli ker so se posvetili demokraciji in gospodarstvu, pri nas pa še kr komunisti vladajo in se slikajo z jugoslovanskimi kapicami in zastavami seveda z podporo vlade kdo rabi kruh če se lahk hranimo z partizanstvom