Ekipa znanstvenikov, ki se trenutno nahaja na ladji HMS Endurance na obali Antarktike, je odkrila, da se ob taljenju ledenikov v morje sproščajo majhni delci železa, s katerimi se hranijo alge, ki cvetijo in vsrkavajo strupen ogljikov dioksid, nato pa potonejo in s tem 'zaklenejo' strupene pline za več sto let, piše Daily Mail.
Znano je, da lahko zelene alge na dno oceana zakopljejo CO2, znanstveniki pa predvidevajo, da bi bil ta proces lahko ključ za upočasnitev globalnega naraščanja temperatur. ''Izgleda, kot da nas sama Zemlja poskuša rešiti,'' je povedal glavni raziskovalec in profesor na univerzi v Leedsu Rob Raiswell.
Znanstveniki bodo še ta mesec svoja odkritja poskušali preveriti z eksperimentom na britanskem otoku Južna Georgia. Uporabili bodo več ton železovega sulfata, ki ustvarja umetno cvetenje alg. Zaplata bo tako velika, da jo bo videti tudi iz vesolja.
Okoljevarstveniki so opozorili, da lahko umetno sproščanje železa v morje poškoduje planetov krhek ekosistem. Lani je OZN namreč prepovedal sproščanje železa na območju Južnega oceana. Vendar pa nove ugotovitve kažejo, da mehanizem pravzaprav že milijone let v izoliranih južnih vodah deluje naravno. In to spoznanje je bilo ključno, da so znanstveniki od ZN prejeli dovoljenje za nadaljevanje projekta. Kljub vsemu pa raziskovalci opozarjajo, da je še prezgodaj, da bi lahko zatrdili, da bo eksperiment uspešen.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.