V nekaterih delih ZDA so letos imeli rekordno visoke dnevne temperature, kot kažejo statistični podatki, pa je julij najbolj vroč mesec od leta 1895, ko so začeli znanstveno spremljati temperature. Povprečna julijska temperatura je bila namreč 25,3 stopinje Celzija, s čimer je presežen rekord iz leta 1936, ko je obsežne dela ZDA pestila suša.
A ameriški meteorologi krivdo za visoke temperature pripisujejo tudi fenomenu globalnega segrevanja, še posebej izstopajo nočne temperature, ki so močno nad povprečjem. Ne izstopa pa zgolj julijsko povprečje, temperature so bile namreč "ekstremne" tudi v drugih mesecih letošnjega leta.
Zaradi pasje vročine trpijo tudi pridelki. Po meritvah NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) je kar 63 odstotkov od geografsko nižje ležečih ameriških zveznih držav prizadela suša. Ameriški predsednik Barack Obama je zato kongresu že predlagal, da sprejmejo zakon, s katerim bi pomagali najbolj prizadetim območjem. Ameriško ministrstvo za kmetijstvo je nedavno sporočilo, da se bodo zaradi suše cene hrane v ZDA zvišale za od 2,5 do 3,5 odstotka, posledice pa bodo najverjetneje občutili tudi drugod po svetu.
Visoke temperature in suša pa povzročajo nevšečnosti tudi ponekod v Sloveniji in delih južne Evrope. V Grčiji so danes izmerili temperature do 42 stopinj. Čez številko 40 je živo srebro prilezlo tudi v Bolgariji in na jugu Italije. Na Siciliji, natančneje v Agrigentu, so danes izmerili celo 44 stopinj. V 13 mestih od Bologne do Reggia Calabrie pa so izdali opozorila pred vročinskim valom.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.