Tujina

Muzej nagnusne hrane: vino z mišjimi mladiči, sok z ovčjimi očmi, netopirjeva juha ...

Stockholm, 03. 11. 2018 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Bi poskusili bikov penis, vino z mišjimi mladički, najbolj smrdeč sadež na svetu ali netopirjevo juho? Kaj pa sir, ki ga pustijo zoreti skupaj z ličinkami muh? Na Švedskem so odprli muzej najbolj nagnusne hrane z vseh koncev sveta. Na njihovem 'jedilnem listu' pa se je znašlo tudi nekaj zahodnjaških jedi.

Čeprav se o okusih ne razpravlja, si lahko obiskovalci med sprehodom po švedskem muzeju nagnusne hrane ogledajo, povonjajo, v nekaterih primerih pa tudi poskusijo in se dotaknejo tradicionalnih jedi iz številnih držav, ki v njih morda vzbujajo gnus, v državah izvora pa veljajo za prvovrstno specialiteto.

Načrtovalci muzeja opozarjajo, da bodo, čeprav morda radi eksperimentirate s hrano, razstavljene delicije morda preizkušnja za vaš želodec.
Načrtovalci muzeja opozarjajo, da bodo, čeprav morda radi eksperimentirate s hrano, razstavljene delicije morda preizkušnja za vaš želodec. FOTO: Anja Barte Telin

Muzej ni 'freak show' svetovne hrane

Kustosi muzeja opozarjajo, da bodo, čeprav morda radi eksperimentirate s hrano, razstavljene jedi morda preizkušnja za vaš želodec. A bolj kot to naj bi po predvidevanju snovalcev razstave vzpodbudile razmišljanje o tem, kako individualno in kulturno pogojeno je pravzaprav dojemanje gnusobe.

Kaj je bolj nagnusno, prehranjevanje z morskim prašičkom ali navadnim prašičem? Je sploh kakšna razlika? Tako provokativno obiskovalce muzeja naslavljajo organizatorji razstave. Muzej bo namreč poskušal spremeniti percepcijo obiskovalcev o tem, kaj je nagnusno. Kot upajo v muzeju, bo obiskovalce to spodbudilo, da bodo postali bolj odprti za bolj trajnostne in okoljsko vzdržne načine prehranjevanja.

Snovalci muzeja pojasnjujejo, da muzej ni nekakšen 'freak show' svetovne hrane, ampak dokaz, da se okusi in dojemanje gnusnega v različnih kulturah radikalno razlikujejo.

Gnusoba je pogojena s kulturo, v kateri smo odraščali

Samuel West, kustos iz muzeja, poudarja, da je dojemanje gnusa popolnoma subjektivno: "Tako lahko na primer obiskovalec poleg svoje priljubljene hrane vidi razstavljeno gnijočo ribo, ki se mu morda zdi nagnusna, v neki drugi kulturi pa jo častijo kot delikateso. Obiskovalec bo morda zato začel razmišljati zunaj okvirjev," dodaja.

Misel na to, da bi pojedli pajka, nekatere naredi lačne, spet drugi pa bi ob misli na to najraje izbruhali vse, kar imajo v želodcu, pravijo v Muzeju nagnusne hrane.
Misel na to, da bi pojedli pajka, nekatere naredi lačne, spet drugi pa bi ob misli na to najraje izbruhali vse, kar imajo v želodcu, pravijo v Muzeju nagnusne hrane. FOTO: Anja Barte Telin

Direktor muzeja Andreas Ahrens je ob otvoritvi povedal: "Gnusoba je močno pogojena s kulturo, v kateri živimo. Radi imamo hrano, s katero smo zrasli. Gnusoba pa je tudi izjemno individualna. Misel na to, da bi pojedli pajka, nekatere naredi lačne, spet drugi pa bi ob misli na to najraje izbruhali vse, kar imajo v želodcu."

Kot poudarjajo, pa se naše dojemanje nagnusnega spreminja tudi s časom, z odraščanjem, s spoznavanjem novih kultur in okusov. V zadnjem času se namreč tudi najboljši svetovni kuharji vedno pogosteje poigravajo z uporabo insektov na meniju in prehranjevanje z njimi se lahko kmalu iz nagnusnega spremeni v vrhunski obrok.

Kaj lahko postane muzejski eksponat?

Muzejski eksponat ne more postati vsaka neobičajna hrana z nenavadnimi okusi, kot je na primer sladoled z okusom slanine. Kriteriji, da se hrana znajde na muzejskem jedilnem listu, so po besedah načrtovalcev muzeja, da je hrana tradicionalna in da v določeni državi velja za specialiteto, hkrati pa se mora velikemu številu ljudi po svetu zdeti nagnusna.

Razstava, ki bo na ogled tri mesece, potem pa naj bi postala potujoča, trenutno zajema 80 svetovnih jedi, ki so zadostile njihovim kriterijem. Ker je nepogrešljiv del okušanja hrane tudi njen vonj, so v muzeju pripravili tudi posebne postaje, kjer lahko obiskovalci hrano tudi povohajo.

Kaj vse so zakuhali v muzeju?

Kuhani netopirji

Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane
Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane FOTO: Anja Barte Telin

V muzeju si lahko pobližje ogledate kar nekaj jedi iz netopirjev. Ti so priljubljena hrana predvsem v Indoneziji, na Tajskem in v Vietnamu, kjer so znani kot specialiteta. Med kuhanjem naj bi oddajali močan vonj po urinu, a imeli naj bi rahlo sladkast okus. Tako si lahko v muzeju med drugim ogledate juho iz leteče lisice, vrste netopirja, ki izvira iz Guana.

Mišje vino

Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane
Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane FOTO: Anja Barte Telin

Mišje vino je pijača, ki izvira iz Kitajske. Gre pa za pijačo, infuzirano z mišjimi mladiči. In zakaj z mladiči? Ker bi bilo po njihovem vino z odraslimi mišmi, ki že imajo dlako, preveč nagnusno. Na Kitajskem ga sicer uporabljajo predvsem v zdravilne namene.

Kopi luwak

Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane
Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane FOTO: Anja Barte Telin

Gre za najdražjo vrsto kave, ki jo pridelujejo v Indoneziji. Posebna je zato, ker gre pravzaprav za kavna zrna, ki jih iztrebijo mačke. Azijske cibetovke oziroma azijske mačke hranijo z zrni kave, ki jih te nato neprebavljene izločijo. Zaradi posebnega prebavnega sistema in encimov, ki sodelujejo pri prebavi, tako zrna dobijo poseben okus, kar se nato začuti pri aromi skuhane kave. Iztrebljena zrna delavci poberejo, očistijo in prodajo. Zaradi dolgotrajnega postopka pridelave so ta kavna zrna izjemno draga.

Casu Marzu

Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane
Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane FOTO: Anja Barte Telin

To je poseben sir s Sardinije. Je ovčji sir, ki ga pridelujejo tako, da sir pustijo zoreti skupaj z ličinkami muh. Zaradi ličink, ki postanejo okoli osem milimetrov dolgi beli črvi, sir fermentira drugače in je zato bolj mehak. Pred zaužitjem se črvi običajno odstranijo iz sira, čeprav jih nekateri tudi pojedo.

Bikov penis

Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane
Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane FOTO: Anja Barte Telin

Ogledate si lahko tudi bikov penis, ki ga jedo predvsem v nekaterih delih Kitajske.

Balut

Balut je tradicionalna filipinska jed. Račja jajca skuhajo takrat, ko je zarodek v njih že na pol razvit in podoben pravi ptici. Filipinci jih z žlico pojedo kar iz lupine.

Durian

Iz Tajske prihaja durian, najbolj smrdljivo sadje na svetu. Sadje tako smrdi, da je celo prepovedano v nekaterih hotelih in na sredstvih javnega prevoza. Nekaterim je namreč, ko gredo mimo njega, slabo, nekatere spominja na vonj človeških iztrebkov, Kitajci pa zanj odštejejo mastne denarce.

Gosenice

Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane
Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane FOTO: Anja Barte Telin

Črvi in gosenice veljajo za poslastico v Zimbabveju. Na voljo so v večini supermarketov in so dražji od večine drugih živil.

Tisočletna jajca

Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane
Jedi iz švedskega muzeja nagnusne hrane FOTO: Anja Barte Telin

Kitajci zakopljejo račja jaca v zmes gline in pepela ali apna, kjer jih pustijo starati. Resničnih 1000 let starih jajc ni, vendar pa so zakopana vsaj 100 dni.

V muzeju pa je svoje mesto našlo tudi kar nekaj bolj zahodnjaških jedi. Med njimi je naprimer škotski hagis.

Cilj muzeja ni določene jedi razglasiti za nagnusne

Kot je v sporočilu za javnost razkril kustos Samuel West, je zanj najbolj nagnusen fermentiran islandski morski pes, ki naj bi imel okus kot 'smrt pomešana z urinom'. A kot je poudaril, se Islandci, ki ga dojemajo kot okusno specialiteto, z njim zagotovo ne bi strinjali.

V muzeju so, kot je pojasnil, prejeli že nekaj pritožb ljudi, ki jih je umestitev njihovih specialitet med najbolj nagnusno hrano na svetu prizadela, a West upa, da bodo ti ščasoma razumeli, da cilj muzeja nikakor ni določeno hrano proglasiti za nagnusno, ampak opozoriti na to, kako zelo se okusi po svetu razlikujejo in kako so ti odvisni od tega, kje smo se rodili.

 

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

deltex
04. 11. 2018 18.50
+14
Pečena kri: Mleko, jajca, malo soli, malo popra, moko in dobro razžvrkljano svinjsko kri, premešamo, da dobimo gladko maso. Najprej v kozici na masti prepražimo čebulo, da postane zlato rumena. V pekač damo nekaj žlic masti s popečeno čebulo, na to vlijem maso, do 1 cm debelo. V vnaprej ogreti pečici na 180 stopinj Celzija pečemo približno 10 minut. Vzamemo iz pečice in potresemo s sesekljanim česnom. To je prva jed ob kolinah. Postrežemo s kruhom. Če še nam je masa ostala, postopek ponovimo. Odvisno od velikosti pekača. Dober tek želim!
heraldica
04. 11. 2018 22.48
-3
HellWolf
04. 11. 2018 18.20
+13
Hja, kje je pa kebab? Če bi vi vedli kak odpad od mesa je tam notri... ga nebi niti pogledali.
korintos23
04. 11. 2018 17.30
+8
Meni se pa smilijo ti milijonarji kaj vse morajo jesti, mi siromaki pa klobase in še kaj kaj.
Bassettt
04. 11. 2018 13.37
+4
Malo za sprovocirat možgančke in navade... z vstopnino... sicer pa vsak je lokalno in iz tam izhaja, ampak če bi ime “nagnusno” spremenili v kaj pa vem v ”specialitete” ali “posebne” “nevsakdanje” spet ne bi bilo prav
mario64
04. 11. 2018 13.34
+7
flojdi
04. 11. 2018 15.25
+4
heraldica
04. 11. 2018 22.49
-1
flojdi
04. 11. 2018 12.18
+5
boge lepe živalce
VolkBrenin
04. 11. 2018 12.10
-1
uporaba teh jedi bi bila pravzaprav dobrodošla v "znani verigi restavracij / ki je sicer še ni / ...v ponudbi bi morali imeti izključno te jedi ...razen ene same izjeme - recimo na vodi kuhan riž...in vsi predebeli naj se prehranjujejo samo v " teh " restavracijah...Uspeh hujšanja zagotovljen...
gongash
04. 11. 2018 22.54
+1
ti se kar pasi v bližnjem parku če ti to paše
Turo
04. 11. 2018 11.53
+15
To več ni normalno........
Dracul Va Domni DinNou
04. 11. 2018 11.49
+21
kje so pa tiste slavne svedske al norveske fermentirane smrdece ribe v konzervi?
rozalinda
04. 11. 2018 12.59
+4
:(( pred njimi še kvargelj in mohant "pobegneta"....
akmt
04. 11. 2018 11.23
+9
To bomo prisiljeni jesti ob teh nezakonitih migracijah
mondeo73
04. 11. 2018 10.39
+20
Ve se kdo je KRALJ ŽIVALI 🐖
flojdi
04. 11. 2018 16.26
-1
. najpametnejše bitje ki se ne Zmore braniti pred največjimi zajedalci
Ramzess
04. 11. 2018 10.27
+6
Pozabili ste dodati prehranjevanje s človeško posteljico, po porodu otroka. Sicer ne gre za prvenstveno za hrano, pa vendar, je ...
VolkBrenin
04. 11. 2018 12.06
+15
večina teh je v najbolj "dragocenih" / torej najdražjih / kremah za nego obraza...
Ramzess
04. 11. 2018 10.26
+0
Nič pa iz Kitajske kuhinje (verjetno namenska distanca), pa kaj iz zgodovine.
Ramzess
04. 11. 2018 10.29
+0
Prav tako se niste dotaknili prehrane plemenskih ljudstev. No, držali ste uradno civiliziranega dela sveta.
malimoz2012
04. 11. 2018 09.25
+11
Nov recept.....ko se tele rodi...una voda ko pride ven iz maternice..jo shranis in skuhas v njej tarantelo(pajka), zdraven ponudiš bikov penis ocvrt v sismisovimi jajci.
malimoz2012
04. 11. 2018 09.26
+13
Pozabu se to dodati.NA POSTELJICI ZALEZANE KOKOSJE SLAME V DRUZBI POSUSENIH DREKOV LISIC
graf
04. 11. 2018 09.21
+37
zaenkrat ostanem pri krompirju , fižolu , kumarah , solati ...
MausMiki
04. 11. 2018 09.20
+20
Sedaj pa še morajo samo razglasiti "Svetovni dan nagnusne hrane"
rozalinda
04. 11. 2018 09.14
+19
Ne bi, hvala. Na ta način dokazovati, da razmišljaš izven okvirjev, je čisti nonsens.
korintos23
04. 11. 2018 08.53
+39
Hvala bogu da to bogatuni papcajo! Dober tek.