Po 26. aprilu, ko bodo za pol leta za obiskovalce zaprli priljubljeni filipinski otok Boracay, bodo oblasti tja poslale več kot 600 policistov. Poleg tega pa je predsednik Rodrigo Duterte na otok napotil še dodatnih 138 pripadnikov posebnih policijskih enot, ki so specializirane za obvladovanje množic.
Oblasti se namreč bojijo, da bi zaprtje otoka lahko izzvalo hudo kri med ljudmi, zato se pripravljajo na morebitne proteste, ugrabitve in celo bombne napade.
"To je edini način. Gre za drastični policijski ukrep, s katerim želimo zaščititi okolje. Razmišljali smo o tem, da bi zaprtje preložili, vendar je kakovost vode v Boracayju takšna, da je bolje, da ga zapremo preden bo prepozno," je pojasnil predsednikov tiskovni predstavnik Harry Roque.
Policijska ura za plavanje v morju
Turisti, ki že imajo rezervacije, ki sovpadajo s pričetkom zaprtja otoka, bodo lahko tam vseeno preživeli svoje počitnice. Oblasti sicer dopuščajo možnost, da bodo otok postopoma odprli že prej, morda v treh ali štirih mesecih.
Vstop na otok bo omejen zgolj na domačine, delavce in lastnike resortov, ki pa bodo morali pridobiti osebne izkaznice iz katerih bo razvidno, da imajo pravico vstopiti na otok. Tudi plavanje v morju bo omejeno le na lokalno prebivalstvo, pa še ti bodo imeli za to določene ure – med 6. in 17. uro, kopali pa se bodo lahko le na plaži Angol.
Ena od perečih težav: kanalizacijski sisem
Da bodo otok zaprli, je Duterte sporočil v začetku aprila. Že februarja pa je skrbnike otoka obtožil, da so ga spremenili v "greznico". Med težavami s katerimi se soočajo na otoku je nenadzorovan razvoj in neustrezni kanalizacijski sistem, ki je speljan tako, da odplake pristanejo neposredno v morju. Duterte je dejal, da turistom ne bo dovolil nazaj na otok, vse dokler se bodo odplake še vedno iztekale v morje.
Domačini nad zaprtjem otoka niso pretirano navdušeni, dodatno jih jezi dejstvo, da bo strošek za prenovo kanalizacijskega sistema najverjetneje padel na lastnike lokalov in nastanitev. "Želimo izboljšati storitve. Moramo pogoltniti grenko tabletko in videti to rešitev kot en korak nazaj, da lahko naredimo dva naprej," je dejal Ricky Alegre iz ministrstva za turizem.
Vlada je za to, da bi se izognili socialni krizi in nezadovoljstvu prebivalcev, pripravila več milijonov evro. Denar bodo namenili za plače delavcem v turizmu, ki pa bodo v zameno za to pomagali pri čiščenju otoka.
Otok se že vse od 80. let prejšnjega stoletja, ko so tja začele romati trume turistov, bori s tem, da ohrani idilično podobo. Samo lani je Boracay v 10 mesecih obiskalo skoraj 1,7 milijona turistov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.