
Tiskovni predstavnik britanske vojske je povedal, da so v Basri zgodaj zjutraj hkrati odjeknile štiri eksplozije avtomobilov bomb, ki so bil parkirani na parkiriščih v neposredni bližini štirih policijskih postaj. Natančnega števila o mrtvih in ranjenih še ni, britanske enote, ki nadzorujejo Basro, pa so zaradi kamenjanja le s težavo prišle do dveh policijskih postaj. Po besedah tamkajšnjega župana, naj bi bilo po zadnjih podatkih v eksplozijah ubitih 68 ljudi, med njimi 17 otrok, ki so bili v času eksplozije na poti v šolo, ranjenih pa naj bi bilo 99 oseb.

Eksplozije so se zgodile ravno v času jutranje prometne konice, zato se oblasti bojijo, da bo število mrtvih in ranjenih še naraslo. Britanski vojaški viri poročajo, da je med mrtvimi najmanj deset iraških policistov ter več civilistov in otrok. O ranjenih med britanskimi vojaki pa ne poročajo.
Župan Basre Wael Abdul Hafez za napade krivi Al Kaido, teroristično mrežo Osame bin Ladna. Predstavniki britanskih sil so pojasnili, da naj bi bile vse štiri eksplozije delo samomorilcev.
Eksplozija naj bi odjeknila tudi na policijski akademiji v mestu Zubeir, v bližini Basre. V eksploziji naj bi umrli trije Iračani, dva britanska vojaka pa naj bi bila ranjena. Druge podrobnosti o eksploziji zaenkrat niso znane.
Konec premirja v Faludži?
V Faludži, kjer naj bi veljalo premirje, ki ga je v ponedeljek v mestu razglasila ameriška vojska, pa so danes ponoči izbruhnili novi spopadi med ameriškimi marinci in iraškimi uporniki, v katerih je bilo ubitih šest civilistov. Območje so preletavala tudi ameriška letala in helikopterji. Po včerajšnjem incidentu, ko so ameriški marinci ubili osem upornikov in uničili tri vozila, je to očiten znak, da dogovor o premirju ne velja več.

Tudi Dominikanska republika se umika
Poleg Hondurasa in Španije se je tudi vlada Dominikanske republike odločila, da bo čimprej umaknila svoje vojake iz Iraka, je sporočil obrambni sekretar te države, general Jose Miguel Soto Jimenez. Dominikanski vojaki so člani brigade Plus Ultra pod poveljstvom španskih sil, te pa se bodo po nedeljski napovedi premiera Joseja Luisa Rodrigueza Zapatera umaknile iz Iraka. "Oborožene sile se bodo iz Iraka umaknile v nekaj dneh, prihodnji teden," je po srečanju z dominikanskim predsednikom Hipolitom Meijo še povedal Jimenez. Dominikanska republika ima v Iraku 300 vojakov.
Tudi Salvador, tretja država Latinske Amerike z vojaki v brigadi Plus Ultra, ki je nameščena na območju Nadžafa, je napovedal, da bodo ti v Iraku ostali najdlje do julija.
Po odločitvi Dominikanske republike o umiku vojakov, je Bela hiša sporočila, da koalicija pod vodstvom ZDA ostaja močna, njena odločenost pa trdna. Tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan je ob tem izpostavil, da so Poljska, Velika Britanija, Italija, Japonska, Portugalska ter mnoge druge države izrazile namero, da bodo ostale v Iraku.
Ugrabljenega danskega poslovneža našli mrtvega
Danskega poslovneža, ki je bil pred več kot tednom dni ugrabljen v bližini Bagdada, so našli mrtvega, so danes po sporočili z danskega zunanjega ministrstva. Podrobnejših informacij o ugrabiteljih in njihovih motivih ali o tem, kje so truplo našli in kaj je bil vzrok smrti, na ministrstvu v Koebenhavnu niso dajali.
Danski državljan, ki naj bi bil v Iraku na poslovnem potovanju in katerega identiteta ni bila objavljena, je izginil v nedeljo 11. aprila, iraški policisti pa so njegovo truplo našli dan kasneje, v ponedeljek 12. aprila.
Danska je ena od držav, katere vojaki so del koalicijskih sil v Iraku. Nekaj več kot 400 pripadnikov danskih enot je nameščenih v bližini mesta Basra na jugu države. Danska vlada je med velikonočnimi prazniki svoje državljane pozvala, naj zaradi naraščajočega nasilja in številnih ugrabitev tujih civilistov čim prej zapustijo Irak.