V Makedoniji so zelo optimistični glede skorajšnjega dogovora z Grčijo o odprtem vprašanju, zaradi katerega sta državi v sporu že vse od razpada Jugoslavije leta 1991. Namestnik makedonskega ministra za evropske zadeve Bujar Osmani je po sestanku z grškim zunanjim ministrom Nikosom Kotziasom in namestnikom zunanjega ministra za evropske zadeve in mednarodne ekonomske odnose Georgejem Katruhalosom dejal, da imajo letos zgodovinsko priložnost, da državi zaključita to poglavje, poroča portal Nova Makedonija.
Državi sta se zavezali, da bosta rešitev našli v šestih mesecih. Politika mora pokazati zrelost in resnost ter izkoristiti to priložnost, je dejal Osmani na sestanku v Atenah.
Obe strani naj bi se sicer po pisanju časnika Financial Times strinjali, da bo nekdanja jugoslovanska republika po novem imela sestavljeno ime. Po mnenju nekaterih diplomatov bi novo ime Makedonije lahko bilo "Nova Makedonija" ali "Vardarska Makedonija" – po reki Vardar, največji reki v državi. Z uporabo sestavljenega imena naj bi se izognili morebitni zamenjavi z grško regijo Makedonija.
Možnosti, da bi državi lahko razrešili to vprašanje, so se močno povečale z nastopom nove zmerne vlade v Makedoniji lansko leto. Če bo dogovor res dosežen, bo Grčija umaknila veto na makedonsko članstvo v Natu. Prav tako pa bi se Makedonija lahko začela pogajati za vstop v Evropsko unijo.
Pred grškim zunanjim ministrstvom se je sicer v času pogovorov zbrala množica nasprotnikov dogovora, večinoma pripadnikov skrajno desničarske in nacionalistične stranke Zlata zora. Protestniki so s seboj imeli transparente z napisom "Makedonija je grška", vzklikali pa so "izdajalci" in "roke stran od Makedonije". Na ograjo pred ministrstvom pa so izobesili napis: "Dopustitev imena Makedonija za deželo Skopje je enako kot nacionalna prodaja".
Nekateri mediji so se namreč razpisali o tem, da naj bi Grčija in Makedonija po 26 letih že dosegli dogovor glede imena in da naj bi se ta po novem imenovala Republika Nova Makedonija. Vendar je grška vlada že zanikala, da je dogovor sprejet. Tudi makedonska vlada je sporočila, da se bodo o rešitvi glede imena predstavniki obeh držav – ob prisotnosti mediatorja Združenih narodov Matthewja Nimetza – ponovno pogajali 17. januarja v New Yorku.
Makedonija je v mednarodnem okolju od leta 1995 znana kot "Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija" (angleška kratica: Fyrom), rešitev pa je bila le začasna, dokler se državi ne dogovorita za ustrežnejše poimenovanje. Grčija imenu Makedonija nasprotuje, ker ta po mnenju Aten kaže na ozemeljske težnje te države po severni grški pokrajini z istim imenom.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.