Na moskovskem sodišču so izrekli sodbo članicam ruske punkovske zasedbe Pussy Riot. 24-letno Marijo Aljohino, 23-letno Nadeždo Tolokonikovo in 29-letno Jekaterino Samučevič so spoznali za krive huliganstva, ki je izviralo iz verskega sovraštva. Sodnica jim je izrekla dvoletno zaporno kazen. Kot je na sodišču dejala sodnica, je trojica kriva huliganstva, ki ga je vodilo versko sovraštvo in razžalitev vernikov. Ob tem je dodala, da so svoje dejanje skrbno načrtovale. S tem, ko so vdrle v osrednjo pravoslavno cerkev v Moskvi, so tudi jasno izkazale nespoštovanje do družbe, je odločila sodnica.
Medtem ko je sodnica brala razsodbo, se je trojica na kratek čas spogledala in si izmenjala nekaj manjših nasmeškov. Ko je sodnica brala odločitev, so ostale mirne, medtem ko je bilo mogoče v sodni dvorani zaslišati: "Sramota!"
Protesti proti in v podporo skupini
Izrek sodbe je spremljalo okoli 100 tujih novinarjev. Pred sodiščem v središču Moskve se je zbralo večje število protestnikov in podpornikov skupine, dogajanje pa so spremljale okrepljene policijske enote.
Policija je aretirala številne protestnike, med njimi tudi svetovno znanega nekdanjega šahista Garija Kasparova in levičarskega opozicijskega voditelja Sergeja Udalcova. "Kasparov je na policijski postaji. Pretepen je, a pravi, da je v redu. Ne ve, kaj sledi. Zdi se, kot da policija čaka na klic od 'zgoraj'," je zapisano na njegovem Facebook profilu.
Protesti so potekali še v Parizu, Kijevu, Beogradu, Berlinu, Sofiji, Londonu, Dublinu in Barceloni. "Svet vas gleda in ni nam všeč, kaj vidimo. Mi vsi smo Pussy Riot," je ena izmed protestnic v Berlinu sporočila Moskvi.
So pa v Moskvi potekali tudi protesti proti skupini.
Proces vzbudil precej pozornosti tudi v tujini
Članicam Pussy Riot so tako izrekli podporo številni tuji glasbeniki in umetniki, med njimi Madonna, Paul McCartney in Sting. Tako je razsodba tudi že sprožila številne odzive. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je izrazila globoko razočaranje nad obsodbo, kazen pa označila za nesorazmerno, so sporočili iz Bruslja.
Podobno je tudi predsednik Parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PS SE) Jean-Claude Mignon izrazil zaskrbljenost nad kaznijo. Kot je zapisal, je izrečena kazen nesorazmerna glede na storjeno dejanje.
Razsodbo je kritiziral tudi nemški zunanji minister Guido Westerwelle, medtem ko so v organizaciji Amnesty International prepričani, da gre pri za grenak udarec svobodi izražanja v tej državi, pa tudi, da je bilo sojenje politično motivirano.
Punk molitev v osrednji pravoslavni cerkvi v Moskvi
Trojico so aretirali, ker so 21. februarja na glavnem oltarju v osrednji pravoslavni cerkvi v Moskvi, v katedrali Kristusa Odrešenika, izvedle punk molitev. Tako sam dogodek kot tudi sojenje sta močno razdelila rusko javnost.
V njej so Devico Marijo prosile, naj Rusijo reši pred zdajšnjim predsednikom Vladimirjem Putinom, rusko pravoslavno cerkev pa so obsodile "poveličevanja gnilih diktatorjev". Putin se je takrat potegoval za svoj tretji predsedniški mandat, ki ga je nato tudi dobil.
Sojenje se je začelo 30. julija, glasbenice pa so se izrekle za nedolžne obtožb o huliganstvu, spodbujenem s "sovraštvom do religije". Ob tem so sicer izrazile obžalovanje, če je njihovo politično motivirano dejanje nekatere vernike užalilo, saj to ni bil njihov namen.
Članicam skupine je sprva grozilo do sedem let zapora, a je tožilstvo zahtevalo tri leta. Za najvišjo kazen se ni odločilo zaradi olajševalnih okoliščin. Dve od obtoženk imata namreč majhne otroke, nobena pa še ni bila obsojena. Tožilstvo je še menilo, da se članice lahko spreobrnejo le, če bodo izolirane od družbe.
KOMENTARJI (310)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.