Ameriški predsednik Donald Trump je bil danes znova kritičen do Nemčije glede njenega presežka v trgovini z ZDA in obrambnih izdatkov za zvezo Nato. Ob tem je na družbenem omrežju Twitter napovedal, da se bo to spremenilo.
Očitno ga je ujezila nemška kanclerka Angela Merkel, ki se je tako kot Trump konec tedna udeležila srečanja sedmih gospodarsko najmočnejših držav na Siciliji. Po vrnitvi v domovino je bila kritična do ZDA pod njegovim vodstvom. Poudarila je, da ZDA in Velika Britanija za EU nista več popolnoma zanesljivi partnerici, zato mora unija usodo vzeti v svoje roke.
Nemški zunanji minister Sigmar Gabriel je nato v ponedeljek še nekoliko zaostril kritiko Trumpa z oceno, da so njegova dejanja oslabila Zahod, njegova kratkovidna politika pa da škodi interesom Evropske unije.
Trump vrača udarec kar na Twitterju
"Z Nemčijo imamo ogromen trgovinski primanjkljaj, poleg tega za Nato in vojsko plačuje veliko manj, kot bi morala. Zelo slabo za ZDA. To se bo spremenilo," je tvitnil ameriški predsednik, ki se je konec tedna vrnil s prve turneje, v okviru katere je bil tudi v Evropi.
Trump je bil sicer že v preteklosti kritičen do Nemčije in kanclerke. Že večkrat je izrazil svojo nejevoljo zaradi nemškega zunanjetrgovinskega presežka v odnosu z ZDA in zagrozil z uvedbo carin. Med drugim se je nad zunanjetrgovinskim presežkom Nemčije pritoževal v četrtek na srečanju z vrhom EU. "Nemci so slabi, zelo slabi," je dejal glede na navedbe udeležencev srečanja, na katere se sklicuje nemški časnik Der Spiegel.
Po treh mesecih že odstopil
Medtem ko se Trumpu zapleta na tujem, mu nič bolje ne gre niti doma, saj se še vedno otepa nekaterih afer. Zdaj je odstopil še Trumpov direktor za komuniciranje, 47-letni Mike Dubke. Odstopil je po samo treh mesecih dela za Belo hišo in na lastno željo. Pojasnil je, da je odstop povezan z osebnimi razlogi.
Medtem ko tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer predstavlja obraz na zunaj, je za Dubka veljalo, da je bil mož iz ozadja. Dubke je bil eden od redkih Trumpovih sodelavcev, ki je veliko dal na osebne odnose in lojalnost.
Oddelek za komuniciranje je že dlje časa pod udarom kritik samega ameriškega predsednika in vodilnih sodelavcev Zahodnega krila, ker naj bi ameriškemu predsedniku nudil premalo podpore. Bela hiša pod vodstvom Trumpa ima veliko težav pri uresničevanju svoje politične agende zaradi afere o ruskem vpletanju v zadnje ameriške predsedniške volitve. Sledila naj bi reorganizacija, bilo naj bi manj tiskovnih konferenc, Trump je celo predlagal, da jih tiskovni predstavnik sploh ne bi imel več, ampak bi se kar sam z mediji pogovarjal neposredno na vsakih nekaj tednov.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.