Sirske vladne sile so danes nadaljevale silovito obstreljevanje uporniških položajev v osrednjem delu in na vzhodu Sirije, pri čemer je bilo ubitih približno 30 ljudi. Znova je bil tarča napada Rastan v provinci Homs, kjer si vladne sile že nekaj časa prizadevajo za prevzem nadzora. Samo v najnovejših spopadih na območju Rastana, ki ga sirske vladne sile oblegajo od sredine maja, je bilo ubitih najmanj pet vojakov in sedem upornikov, kažejo podatki Sirskega observatorija za človekove pravice.

O več smrtnih žrtvah poročajo tudi iz mesta Kusair, prav tako v provinci Homs, kjer so uporniki davi napadli vojaško nadzorno točko. Po podatkih observatorija za človekove pravice so spopadi izbruhnili tudi v mestu al Ašara v vzhodni provinci Deir al Zur, nasilje pa je pretreslo tudi mesto Ildib na severozahodu Sirije.
300 opazovalcev, a nič manj nasilja
Nasilje v Siriji se tako nadaljuje kljub prisotnosti kakih 300 opazovalcev, ki so v državi, odkar je 12. aprila začela veljati sicer krhka prekinitev ognja. Zato se vse pogosteje pojavljajo ugibanja o morebitnem posredovanju mednarodne skupnosti v državi. Nemški obrambni minister Thomas de Maiziere je danes takšno možnost ostro zavrnil, tiste, ki se za to zavzemajo, pa primerjal s salonskimi intelektualci.
Britanski zunanji minister William Hague po drugi strani v nedeljo ni mogel več izključiti možnosti vojaškega posredovanja, potem ko so podobne izjave že prišle iz Francije. Nemčija medtem še naprej nasprotuje vojaškemu posredovanju, češ da bi se lahko to hitro sprevrglo v vsesplošno vojno.
Že skoraj 15.000 žrtev
Upor proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki se je začel marca lani, je doslej po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice zahteval 14.100 smrtnih žrtev. Med njimi je bilo 9862 civilistov, 3470 vojakov in 783 vojaških prebežnikov.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.