
V Italiji se je v odsotnosti začelo sojenje ameriškemu marincu Mariu Lozanu, ki je obtožen umora italijanskega agenta Nicole Caliparija v Iraku 4. marca 2005, ki je bil ustreljen v glavo med reševanjem italijanske novinarke Giuliane Sgrene. Sodnik je sicer takoj po začetku procesa zaradi tehničnih razlogov sojenje prekinil in obravnavo preložil na 14. maj.
Lozano zavrača krivdo in trdi, da je na italijanski avtomobil streljal upravičeno, saj se voznik ni zmenil za opozorila ameriške vojske in ni upočasnil vožnje oziroma se ustavil. Ameriškega marinca na sojenju sicer ni, saj je Washington zavrnil njegovo izročitev rimskemu sodišču, Lozanov odvetnik Alberto Biffani pa je medtem dejal, da njegov klient ne sprejema pristojnosti sodišča.
Čeprav sta se italijanska in ameriška vlada strinjali, da je bilo streljanje nesrečen splet okoliščin, pa je italijanski sodnik Lozana obtožil namernega umora in poskusa umora ostalih sopotnikov v avtomobilu. Ameriška vojska zagovarja dejanje svojega pripadnika in krivdo vali na Italijo, ki naj jih ne bi obvestila o svoji akciji reševanja novinarke, medtem ko italijanska preiskovalna komisija trdi, da so bili za smrt agenta odgovorni napeti in neizkušeni vojaki na slabo pripravljeni in varovani cestni zapori.
Brez obžalovanja

Izpuščena italijanska novinarka, ki je bila v streljanju ameriškega vojaka ranjena in zahteva odškodnino za poškodbe, ki jih je utrpela, je prepričana, da je sojenje opozorilo ameriškim vojakom, da bodo odgovarjali za svoja dejanja. „Italijansko sodišče je pokazalo, da lahko odvzame imuniteto ameriškim vojakom, ki so prepričani, da so nedotakljivi po celem svetu,“ je dejala Sgrena. Tako Sgreno kot tudi Caliparijevo vdovo so močno razburile izjave Maria Lozana v ameriških medijih, kjer je zagovarjal svoje dejanja. Obtožujeta ga, da ni pokazal nobenega obžalovanja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.