Pred sodiščem v Haagu, kjer sodijo nekdanjemu liberijskemu predsedniku Charlesu Taylorju, je pričalo še eno znano ime iz sveta slavnih. Po manekenki Naomi Campbell je na vprašanja odgovarjala še igralka Mia Farrow, ki je vrgla senco dvoma na izpoved prve.
Campbellova je minuli teden pod prisego zatrdila, da je od Taylorja dobila "dva ali tri majhne umazane kamne“. Neznani moški jih je prinesel v njeno sobo po večerji, ki jo je gostil takratni južnoafriški predsednik Nelson Mandela. Med udeleženci je bil tudi Taylor in Campbellova je, kot je dejala pred sodiščem, domnevala, da je darilo poslal on, čeprav tega zatrdno ni vedela.
Mia Farrow pa je danes povedala povsem drugačno različico zgodbe. Manekenka naj bi se že naslednje jutro hvalila, da je od Taylorja dobila "ogromen diamant“. Če to drži, je zgodba, da o resnični vrednosti darila ni vedela nič, privlečena za lase. "Povedala je, da jo je zbudil moški, ki je trkal na njena vrata. Rekel ji je, da ga je poslal Charles Taylor in ji podaril ogromen diamant,“ je na zaslišanju dejala igralka. Campbellova naj bi tisto jutro še napovedala, da bo diamant podarila otroškemu skladu Nelsona Mandele.
Tudi agentka jo je postavila na laž
Popoldne je nato Campbellovo na trhla tla postavila tudi njena nekdanja agentka Carole White, sicer tudi priča dogodku, ki je zatrdila, da je Taylor Campbellovi darilo obljubil že na večerji in da je manekenka nato ponoči obljubljeno tudi prejela. Sicer pa sta Taylor in Campbellova pri večerji sedela skupaj in se vseskozi spogledovala, je povedala Whitova.
"Potem mi je enkrat povedala, da ji bo dal neke diamante," je nadaljevala Whitova in dodala, da je bila manekenka zaradi tega zelo vznemirjena. Taylor pa naj bi pričakoval nekaj v zameno. Darilo sta Campbellovi nato v hotelsko sobo prinesla dva moška, manekenka pa je kamne pokazala tudi Whitovi. "Bila je precej razočarana, ker se niso bleščali," je dejala.
Taylor povezavo s "krvavimi diamanti" zanika
Taylor naj bi po navedbah tožilstva diamante v Južno Afriko prinesel, da bi jih prodal oziroma zamenjal za orožje. A on to zanika, češ da ni imel nobenega opravka s "krvavimi diamanti".
Izraz se je prijel za drage kamne, ki so prišli iz afriških držav, v katerih so divjali spopadi. V praktično suženjskih razmerah so jih pridobivali ujetniki, z njimi pa so nato uporniki kupovali orožje in financirali nadaljevanje bojev. Mednarodna skupnost je nato s procesom Kimberley uvedla nadzor nad prodajo diamantov in trgovanje z dragimi kamni iz konfliktnih območij prepovedala.
Taylor naj bi bil eden glavnih uporabnikov trgovine s krvavimi diamanti, s čimer naj bi financiral upornike RUF v Sierri Leone, ki so bili še posebej zloglasni zaradi krutega ravnanja s civilisti. Odgovorni so za množične umore, posilstva in pohabljanja. Vojna med letoma 1991 in 2001 je zahtevala najmanj 120.000 življenj.
Nekdanjega liberijskega predsednika so aretirali leta 2006, sojenje v Haagu pa se je začelo leto pozneje. V 11 točkah je obtožen vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti, a vso odgovornost zanika. Sojenje je trenutno že v fazi obrambe, nastopilo pa naj bi le še nekaj prič.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.