Na območju Gaze se zvišuje število smrtnih žrtev. Izraelski zračni napad na severu Gaze je danes zvečer zahteval pet življenj. Pred tem je izraelsko tankovsko obstreljevanje na jugu Gaze ubilo pet ljudi, od tega dva otroka. Po 16 dneh konflikta med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas je bilo tako ubitih že najmanj 678 Palestincev.
Viša se tudi število žrtev na izraelski strani. V spopadih v Gazi so bili danes namreč ubiti trije izraelski vojaki. Število smrtnih žrtev v vrstah izraelskih vojakov po šestih dneh kopenske ofenzive se je tako zvišalo na 32. Poleg tega so bili v Izraelu ubiti še trije civilisti, dva izraelska državljana in tuji delavec.
Nasilje tudi na Zahodnem bregu
O smrtni žrtvi danes poročajo tudi z Zahodnega brega. Izraelske sile so med nemiri v vasi Husan pri Betlehemu ubile Palestinca. 32-letnega moškega so ustrelili v prsi, ko je v njih metal kamne.
Nemiri so izbruhnili kmalu po sestanku palestinskega vodstva v Ramali, na katerem so pozvali k množičnim protestom v znak solidarnost s prebivalci Gaze.
Številni leti odpovedani
Številne letalske družbe zaradi raketiranja z območja Gaze tudi danes odpovedujejo lete v Izrael. Danes je tako bilo odpovedanih že 80 od skupno 209 predvidenih letov z ali na letališče.
Za odpoved leta, ki je bil glede na vozni red predviden v četrtek ob 0.30, se je odločila tudi Adria Airways. Let bodo iz varnostnih razlogov preložili za en dan. Točne ure novega leta za zdaj niso mogli navesti. Lete je danes za 24 ur odpovedal tudi nizkocenovni letalski prevoznik Easyjet.
Izraelske oblasti sicer zatrjujejo, da je letališče v Tel Avivu varno. "Prepričani smo, da lahko zaščitimo letališče," je danes poudaril tiskovni predstavnik izraelske vojske Peter Lerner. Ob tem je priznal, da izraelski raketni ščit ni "hermetičen sistem" in lahko prestreže okoli 90 odstotkov raket. Včeraj je v bližino pristajalnih stez letališča v Tel Avivu padla raketa, ki so jo iz Gaze izstrelili Hamasovi vojaki.
Pozivajo jih, naj se umaknejo, a nimajo kam
Iz Gaze poročajo o novih bombardiranjih. Izraelske sile pozivajo prebivalce, naj se umaknejo, saj da jih bodo obstreljevali. A meje ostajajo zaprte. Kam naj se torej civilisti umaknejo, ni jasno, saj je napadeno celotno območje Gaze.
Izraelske vojaške sile (IDF) na svojem Twitterju vodijo pravo medijsko kampanjo, s katero želijo kritike prepričati, da je palestinsko gibanje Hamas odgovorno za smrtne žrtve med palestinskimi civilisti. Opozarjajo, da je Hamas svoje vojaške baze skril na civilnih območjih, da orožje skriva v bolnišnicah, šolah in stanovanjskih objektih.
IDF je tako objavil sliko, na kateri so narisani Hamasovi vojaki, ki se skrivajo v civilnem naselju. "Hamas napada Izrael s civilnih območij. Nimamo druge izbire, kot da se z njimi borimo prav tam." Spodaj pa so še zapisali: "Kako bi Gaza izgledala brez Hamasa? Najverjetneje ne tako."
What would Gaza look like without Hamas? Probably not like this pic.twitter.com/0hjF98oP3d
— IDF (@IDFSpokesperson) July 23, 2014
Kljub njihovi intenzivni kampanji, s katero želijo upravičiti obstreljevanje civilnih objektov, javnost še vedno poudarja, da je izraelski način vojskovanja grozljiv, nečloveški in nemoralen. Večina žrtev je namreč civilistov, ogromno je otrok. Iz Gaze prihaja vse več slikovnega materiala, na katerem je moč videti mrtve otroke – tudi nekajmesečne otroke. Njihova trupla so krvava, brez udov, brez glav, nekaterim se vidijo možgani ...
Palestinski zdravnik Ahmed Abu Tawahinah opozarja, da otroci v Gazi trpijo zaradi posttravmatske stresne motnje in potrebujejo pomoč pri prebolevanju smrti ljubljenih oseb, prav tako pri prebolevanju prizorov, ki so jih videli med bombardiranjem. Opozarja, da Palestinci vsak dan živijo s travmo, sama beseda pa ni dovolj, da bi lahko opisali, kaj se dogaja v Gazi. Gre za grozo, s katero živijo vsak dan, iz leta v leto.
Agencija Združenih narodov za palestinske begunce je opozorila, da je skoraj polovica tistih, ki potrebujejo pomoč zaradi posttravmatskega stresa, mlajših od devet let. Unicef dodaja, da ima 91 odstotkov otrok v Gazi motnje spanja, 85 odstotkov otrok ima motnje koncentracije, kar 82 odstotkov otrok pa se sooča s hudimi občutki jeze in simptomi duševne stiske.
Palestinski zdravnik Hussam Elnounou pravi, da se otroci sami ne zmorejo spopasti s temi grozljivimi okoliščinami. Starši in sorodniki jim morajo nuditi toliko pomoči, kot je le mogoče, da bi zmanjšali njihov strah in jih pomirili. A mati štirih majhnih otrok pravi, da je to zelo težko: ko se ponoči začne bombardiranje in se otroci skrijejo k njej v posteljo, tudi sama čuti strah. "Le kako naj jim pokažem, da me ni strah," sprašuje. Dodaja, da je otrokom težko razložiti politiko in odgovoriti na vprašanje, zakaj jih sosedi bombardirajo.
Izrael zagrešil vojne zločine?
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay je danes na izrednem zasedanju Sveta ZN za človekove pravice dejala, da je Izrael z napadi na civiliste med ofenzivo v Gazi morda zagrešil vojne zločine. Obsodila je tudi neselektivne raketne napade Palestincev z območja Gaze. Obe strani je pozvala, naj prenehata napadati civiliste. "Obstaja velika verjetnost, da je bilo kršeno mednarodno pravo do te mere, da bi lahko šlo za vojne zločine in zločine proti človečnosti," je dejala Pillayjeva. Pri tem je omenila številne napade, v katerih so bili ubiti palestinski civilisti, med njimi tudi otroci. Zavzela se je še za "primerno in nepristransko preiskavo" vsakega od teh incidentov.
Po besedah Pillayjeve imajo po drugi strani tudi izraelski otroci in drugi civilisti pravico, da živijo brez strahu pred novimi raketnimi napadi.
Izraelski in palestinski predstavniki so se na zasedanju medsebojno obtoževali za vojne zločine in zatrjevali, da sami ravnajo v skladu z mednarodnim pravom. Izraelski veleposlanik Eviatar Manor je tako poudaril, da gre za operacijo za uničenje vojaške infrastrukture Hamasa in ne napade na prebivalce Gaze. Palestinski zunanji minister Riad al Malki pa je pozval velesile, naj končajo prakso nekaznovanja Izraela, in poudaril, da bi moral biti Izrael kaznovan za vojne zločine, za kar je požel glasen aplavz.
ZDA glasovale proti resoluciji
Svet ZN za človekove pravice je danes sprožil preiskavo izraelske ofenzive v Gazi. Posebna komisija bo tako preiskala kršitve človekovih pravic in vojne zločine, ki naj bi jih Izrael storil v Gazi. Svet ZN je s tem podprl napore Palestincev, da naj se Izrael zagovarja pred mednarodno skupnostjo.
Odločitev o preiskavi ofenzive je del resolucije, ki so jo spisali Palestinci. Z 29 glasovi za jo je podprla večina 46-članskega sveta ZN. Poleg arabskih in drugih muslimanskih držav so resolucijo podprle še Kitajska, Rusija ter latinskoameriške in afriške države članice sveta. Večina zahodnih držav se je glasovanja vzdržala, edino ZDA so glasovale proti resoluciji.
Komisija sveta bo preverila izraelske vojaške operacije, da bi se ugotovila odgovornost, se glasi resolucija.
Kerry prispel v Izrael in se srečal z Ban Ki Munom
V Izrael je danes prispel ameriški zunanji minister John Kerry. Pristal je na letališču Ben Gurion v Tel Avivu, čeprav so pristojne ameriške oblasti prepovedale lete na to letališče. Z letališča v Tel Avivu je odpotoval v Jeruzalem, kjer se je sešel z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Munom. "Vsekakor smo naredili nekaj korakov naprej," je ob srečanju z Banom dejal Kerry. Ob tem je opozoril, da je treba še marsikaj storiti. Generalni sekretar ZN pa je posvaril, da ne bi smeli izgubljati časa. "Zdaj združujemo moči, da bi čim prej prišli do premirja," je dodal.
Kerry je nato odšel v Ramalo, kjer ima pogovore s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom. Pozneje naj bi se vrnil v Tel Aviv, kjer se bo sešel z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem.
KOMENTARJI (255)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.