Kurdske sile pešmerge so danes znova prevzele nadzor nad dvema mestoma, ki so jih zavzeli sunitski skrajneži. Kot poročajo tuje tiskovne agencije, sta Mahmur in Gver prvi ponovno osvojeni mesti, potem ko so ZDA v petek začele letalske napade na položaje sil skrajne Islamske države (IS).
"Pešmerge so osvobodile Mahmur in Gver," je poudaril tiskovni predstavnik kurdskih sil Halgord Hekmat. Dodal je, da jim je "podpora ZDA iz zraka pomagala".
Visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Catherine Ashton pa je danes zahtevala preiskavo kršitev človekovih pravic v Iraku s strani džihadistov. Ob tem je v sporočilu za javnost menila, da bi šlo v nekaterih primerih lahko za zločine proti človeštvu, zato jih je treba čim prej preiskati, da bodo storilci odgovarjali pred sodiščem.
Goro Sindžar na severu Iraka, kamor so se v begu pred sunitskimi skrajneži v zadnjih dneh zatekli številni pripadniki verskih manjšin, je varno zapustilo najmanj 20.000 ljudi, so sporočile tamkajšnje oblasti. Gre za jazide, ki je več tisoč let stara verska manjšina, pripadniki IS pa menijo, da gre za častilce hudiča.
V gore na sever Iraka sicer tudi danes prihaja tuja humanitarna pomoč. V soboto zvečer so vodo in hrano na goro Sindžar dostavila ameriška letala, danes pa so pakete z vodo in hrano, opremljene s padali, odvrgla britanska vojaška letala. V Irak naj bi danes prispela tudi prva francoska humanitarna pomoč.
Sicer pa so skrajneži obkolili vasi, kjer je ujetih okoli 300 družin jazidov. Če se želijo izogniti smrti, se morajo odreči svoji veroizpovedi in sprejeti islam. Skrajneži so v zadnjih dneh brutalno umorili okoli 500 jazidov, otroke in ženske so žive zakopali. Svoje zločine tudi snemajo in jih objavljajo na svetovnem spletu kot opozorilo vsem, ki jim nasprotujejo.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.