Tujina

Hu Jintao novi sekretar KKP

Peking, 15. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Novi generalni sekretar Kitajske komunistične partije je po pričakovanjih postal 59-letni Hu Jintao, kljub temu pa bo dosedanji partijski voditelj in predsednik države Jiang Zemin ostal najmočnejši mož Kitajske.

76-letni Jiang je ostal tudi poveljnik vojske, saj je bil na prvem plenumu novega centralnega komiteja stranke v petek znova potrjen za predsednika centralne vojaške komisije. Uradno bo Jiang tudi še vedno predstavljen kot "član centralnega vodstva", kar je po mnenju opazovalcev jasen znak, da bo Jiang še naprej vplival na kitajsko politiko. Na plenumu je novi centralni komite Kitajske komunistične partije (KKP) izvolil tudi stalni komite politbiroja stranke, center moči in odločanja v državi, ki so ga razširili na devet članov. Politbiro je imel prej le dva člana. V stalnem komiteju ostaja le en stari član - Hu, saj ostalih šest, med njimi tudi Jiang, niso kandidirali za članstvo v centralnem komiteju. V najvišjem vodstvu so predvsem varovanci Jiang Zemina.

Teorija treh predstavništev

Hu je v nastopnem govoru obljubil nadaljevanje politike Jiang Zemina
Hu je v nastopnem govoru obljubil nadaljevanje politike Jiang Zemina FOTO: Reuters

V njej se se je Jiang zavzel za prehod s tradicionalne vloge partije kot zaščitnika delavskega razreda na predstavništvo vseh segmentov vse bolj kapitalistične kitajske družbe. S tem je v stranko, ki je na oblasti od leta 1949 uvedel možnost članstva zasebnih podjetnikov. Omenjeno politično smernico so po sprejemu v centralnem komiteju v četrtek tudi vpisali v ustavo komunistične partije. Hu Jintao jo je v petek označil kot "zgodovinski prispevek". Zagotovil je, da bo nadaljeval politiko reform, odpiranja in modernizacije Kitajske.

Novi partijski vodja in podpredsednik Hu Jintao velja za zvitega in previdnega tehnokrata. Za člana stalnega komiteja politbiroja KKP ga je v 90. letih izbral sam Deng Xiaoping, kar mu daje posebno legitimnost. Do leta 1992 je bil partijski voditelj province Guzhou in Tibet. Hu je v govoru ob prevzemu položaja obljubil, da bo neomajno uresničeval Jiangovo teorijo treh predstavništev.

Potem ko se je predstavil Hu, so to storili še ostali člani novega stalnega komiteja politbiroja. Huju je sledil za obnovo in državno gospodarstvo pristojen podpredsednik kitajske vlade Wu Bangguo, kar lahko pomenilo, da bo 61-letni Wu marca postal novi predsednik parlamenta. Wuja je na govorniškem odru zamenjal 60-letni gospodarski in finančni strokovnjak ter podpredsednik vlade Wen Jiabao, ki naj bi imel največ možnosti, da postane naslednik premiera Zhu Rongjija. Kot četrti je nastopil dosedanji vodja partije v Pekingu Jia Qinglin. 62-letni politik je dober prijatelj Jianga, lahko pa bi postal novi predsednik politične posvetovalne konference - organa, ki nima politične moči, vanj pa so imenovani "zaslužni" politiki.

Kot peti se je predstavil tesni svetovalec Jiang Zemina in dosedanji kadrovski vodja partije Zeng Qinghong, sledila pa sta mu dosedanji vodja partije v Šanghaju, 64-letni Huang Ju in nekdanji vodja partije v provinci Shandong Wu Guanzheng. Kot zadnja sta nastopila dosedanji partijski vodja najbogatejše kitajske province 58-letni Guangdong Li Changchun in za pravosodje in varnostne službe pristojni Luo Gan.

Jiang Zemin je s tem, ko je ostal na položaju predsednika centralne vojaške komisije, sledil zgledu leta 1997 umrlega voditelja Denga Xiaopinga. Podpredsednika vojaške komisije sta ostala Hu in podpredsednik vojaškega štaba Guo Boxiong, na novo pa so za podpredsednika imenovali Caa Gangchuana, ki naj bi se mu obetal položaj obrambnega ministra.

Azijske države so Kitajski že čestitale

"Upamo, da bo nova generacija voditeljev iz matice lahko razumela in spoštovala tajvanski demokratični mehanizem in ukvarjanje z medsebojnimi odnosi na bolj praktičen način," je izjavil tiskovni predstavnik sveta Chen Ming.

Novemu kitajskemu vodstvu so že čestitale številne azijske države. Tajvan je Huja pozval, naj vzdržuje dvostranske odnose na bolj praktičen način. Še preden je Kitajska predstavila novo generacijo voditeljev, je tajvanski svet za odnose z matico ponovil poziv Pekingu, naj prizna Tajvan. Japonski premier Džuničiro Koizumi je ocenil, da prihod nove generacije na oblast na Kitajskem ne bo vplival na razvoj odnosov med Pekingom in Tokiom.

"Pozdravljamo izvolitev Hu Jintaa na položaj novega vodje komunistične Kitajske in upamo, da bo izrabil svojo modrost za postopno rešitev tibetanskega problema," je izjavil tiskovni predstavnik tibetanske vlade v izgnanstvu v kraju Dharamsala na severu Indije. Ob tem ni omenil dejstva, da je Hu leta 1989 nadziral izvajanje izrednih razmer v Tibetu. Hu Jintao je vodil tibetansko komunistično stranko od konca 1988 do 1992, marca 1989 pa je zadušil tamkajšnji upor in s tem končal desetletje politične odprtosti.

Kongres tibetanske mladine, največja tibetanska nevladna organizacija v tujini, medtem ocenjuje, da so "novo kitajsko vodstvo sestavili na star način njihovi predhodniki". Gibanje Kampanja za svoboden Tibet s sedežem v Londonu pa je pozvalo Huja na "brezpogojna pogajanja" z vlado dalajlame v izgnanstvu. Gibanje je obenem ocenilo, da si Hu ne zasluži ocene zmerneža.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta