komunistična

Obsodba ZDA: Kitajska nadzira Panamski prekop. Peking odgovoril
09. 04. 2025 14.56ZDA ne bodo dovolile Kitajski, da ogrozi delovanje Panamskega prekopa, je ob obisku v Panami med drugim dejal ameriški obrambni minister Pete Hegseth, ki je z izjavo sprožil oster odziv Pekinga. Kitajska jo je označila za zlonamerne.

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?
09. 03. 2025 08.49Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

Novi avion: zadnji megalomanski projekt Jugoslavije
12. 01. 2025 07.00Ob koncu druge svetovne vojne je bila Jugoslavija razrušena agrarna država z majhno industrijo. Sledil je velik skok, zasnovan na nerealističnih apetitih, ki so v spregi z lobiji iz vojaške industrije rodili megalomanske projekte. Eden od teh je bil večnamenski nadzvočni lovec s projektnim imenom Novi avion, s katerim bi Jugoslavija do konca tisočletja dobila napreden večnamenski lovec četrte generacije.

Tudi Kitajci bodo morali garati dlje
01. 01. 2025 11.13Vlada v Pekingu več desetletij ni posegala v pokojninsko zakonodajo, meja za upokojitev je v državi z okoli 1,4 milijarde prebivalcev doslej veljala za eno najnižjih na svetu. Toda vladajoča komunistična partija se ni mogla izogniti nepriljubljeni potezi, saj se število prebivalcev zmanjšuje. Zaradi vse večjih demografskih težav Kitajska tako zdaj zaostruje pogoje za upokojitev.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

'Kronskima draguljema' se pridružuje še tretje. A za kakšno plovilo sploh gre?
02. 11. 2024 10.25Kitajska naj bi zgradila novo in malce nenavadno letalonosilko. Plovilo naj bi bilo precej manjše od prejšnjih kitajskih letalonosilk, vendar to ne pomeni, da bi bilo slabše. Če gre res za letalonosilko, si s tem Kitajska precej povečuje pomorsko moč, pravijo strokovnjaki.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi
08. 10. 2024 07.00Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

V Avstriji zmagali svobodnjaki, v parlament vstopa tudi koroška Slovenka
30. 09. 2024 08.30Na parlamentarnih volitvah v Avstriji so tudi glede na uradne izide slavili svobodnjaki (FPÖ), ki so prejeli 29,2 odstotka glasov. Po besedah njihovega vodje Herberta Kickla so s tem odprli vrata novi dobi. Druga je ljudska stranka (ÖVP), tretji pa socialdemokrati (SPÖ). Vstop v parlament je uspel tudi koroški Slovenki Olgi Voglauer.

'To je igra in navadno sranje. 52 jih je izpustil, 53 zaprl. Staro meso je zamenjal za novo'
07. 09. 2024 06.41Andrej Gnjot v Beogradu čaka na novice o svoji usodi. Na sodišču se je odvilo še zadnje dejanje sage proti izročitvi 42-letnega režiserja Belorusiji, kjer ga želi režim preganjati zaradi podpore protestnikom, ki so leta 2020 želeli zrušiti režim diktatorja Aleksandra Lukašeka. Izročitev pomeni mučenje in smrt, je prepričan. A dodaja, da ničesar, kar je storil v podporo prodemokratičnemu gibanju, ne obžaluje. Medtem ko Gnjot čaka odločitev oblasti Srbije, se Lukašenko pripravlja na naslednje volitve. Tudi tako, da izpušča politične zapornike. Pa jih res?

Kitajska cenzura umetne inteligence, ki bo morala deliti socialistične vrednote
22. 07. 2024 19.48Ob vse hitrejšem razvoju umetne inteligence kitajska vlada pri tej novi tehnologiji zateguje ročno zavoro. Po poročanju medijev bo uradni Peking od kitajskih tehnoloških podjetij zahteval, da jim modele umetne inteligence predložijo v pregled.

Trump: Od Tajvana nimamo ničesar, zato naj nam obrambo plača
17. 07. 2024 10.25Nekdanji ameriški predsednik in republikanski kandidat na predsedniških volitvah Donald Trump je v nedavnem intervjuju pod vprašaj postavil podporo Washingtona Tajvanu. Če bo novembra ponovno izvoljen v Belo hišo, namreč Trump pravi, da bi morala ta otoška država plačati za obrambo, ki ji jo pred Kitajsko zagotavljajo ZDA. Nekoliko več dvoumja je medtem v njegovem pogledu do Kitajske. In kakšen je bil odziv Tajvana?

'Krogla mi je prebila uho, a še vedno slišim glas Partije'
16. 07. 2024 15.06Poskus atentata na nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa na predvolilnem shodu v Pensilvaniji je postal glavna tema svetovnih medijev, še posebej pa polni naslovnice na Kitajskem. Po svetu se širijo številne razprave o motivu napada, teorije zarote in ugibanja, medtem pa nekateri komentarji na kitajskih družbenih omrežjih dajejo malce drugačen vpogled na celotno zadevo, ne samo na atentat, ampak tudi celotno ameriško politiko in odnos do kandidatov.

Zvita poteza, ki Kitajski Tajvan prinese brez vojne, ZDA pa naslika kot agresorja
26. 06. 2024 15.43Strah pred tem, da bo Kitajska napadla Tajvan in poskusila na ta način uveljaviti politiko ene Kitajske, narašča že nekaj časa. Kitajska okoli Tajvana tudi redno razkazuje svoje vojaške mišice. A nekateri menijo, da je Tajvan mogoče osvojiti tudi brez orožja.

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'
24. 06. 2024 16.37Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

Nenavadna nihanja volivcev: od zelenih do neonacistov
23. 06. 2024 15.31Te dni znotraj institucij EU že potekajo ostra pogajanja, trgovanja, kupčkanja. Od tega bo kar precej odvisno prihodnjih pet let. Seveda tudi od tega, kdo bo vladal v najpomembnejših članicah, nenazadnje so države članice še vedno tiste, ki na koncu odločajo. Pa vendarle, če bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kako daleč bo pripravljena iti za podporo? Ta hip je še vprašljivo, ali bo imela dovolj glasov za izvolitev že s podporo in povezovanjem z liberalno levo sredino.

Vsi Putinovi prijatelji: kdo so zavezniki Rusije?
23. 06. 2024 07.16Severna Koreja, Vietnam ... Obiski ruskega voditelja Vladimirja Putina kažejo na vzorec, po katerem vse od napada na Ukrajino zavezništva išče pri voditeljih, ki jim je blizu vladanje s precej trdo roko. Rusija se trudi vzpostaviti mrežo zaveznic, s pomočjo katerih bi se izogibala zahodnim sankcijam in skušala oblikovati novo pomembno zavezniško skupino. Kdo vse sodi v "nov Putinov krog"?

Na Kubo prispela tudi ameriška podmornica: 'Nenapovedana in nezaželena'
15. 06. 2024 16.20Dan po tem, ko sta se jedrska podmornica Kazan in fregata Admiral Gorškov zasidrala v havanskem pristanišču in dočakala sprejem množic in topniške salve, je v ameriško oporišče v Guantanamu nenapovedano vplula jedrska podmornica USS Helena. Kubanske oblasti nad tem niso navdušene.

Vzpon skrajne desnice: velika zmagovalka v Franciji, Italiji in Avstriji
09. 06. 2024 11.33Evropa je glasovala. Obe skrajno desni politični skupini sta se na račun dobrih rezultatov v več državah okrepili, a EPP skupaj z S&D ter liberalci ohranja večino. Je pa velika zmaga skrajne desnice prinesla nove volitve v Franciji.

Kitajska 'za kazen' v okolici Tajvana začela vojaške vaje
23. 05. 2024 06.11Le nekaj dni po tem, ko je prisegel nov demokratično izvoljen voditelj, je Kitajska začela dvodnevne vojaške vaje v okolici samoupravnega otoka Tajvan. Na vajah sodelujejo vojska, mornarica, letalstvo in raketne sile, je sporočilo poveljstvo kitajske ljudske osvobodilne vojske (PLA).

Kako je Kim Džong Un postal zvezda omrežja TikTok
04. 05. 2024 14.45Severkorejski diktator Kim Džong Un je pred dvema tednoma izdal propagandno pesem, ki je postala hit na družbenem omrežju TikTok. Ta je postal preplavljen s posnetki, kako uporabniki omrežja nekritično poplesujejo ob glasbi. Ob tem se večinoma ne zavedajo, da pesem v korejščini časti moškega, ki je neusmiljen diktator in ki je že izstrelil na desetine balističnih raket.

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'
18. 02. 2024 20.26Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

Putinov izzivalec ali 'koristni bedak': kdo je Boris Nadeždin?
01. 02. 2024 13.42Dolgo je kazalo, da bo tekma za ruskega predsednika zgolj suhoparna formalnost z vnaprej znanim zmagovalcem volitev. Toda 'čez noč' se je na sceni pojavil nov kandidat. Tak, ki nasprotuje vojni v Ukrajini in zagovarja vnovično povezovanje z zahodom. To je Boris Nadeždin. Politični veteran, ki je bil član mnogih političnih strank in zavezništev, je uspel zbrati več kot 200.000 podpisov in vložil svojo kandidaturo. Je Nadeždin resen protikandidat, 'sistemski podtaknjenec' ali nekaj vmes?

100 let od smrti Lenina, 'arhitekta Ukrajine'
21. 01. 2024 14.17"Lenin je živel, Lenin živi, Lenin bo živel," so znane besede ruskega pesnika Vladimirja Majakovskega, ki jih je spisal kmalu po smrti ustanovitelja Sovjetske zveze, leta 1924. Bil je revolucionarni vodja boljševikov, eden najvplivnejših voditeljev 20. stoletja, in kot pravi ruski predsednik Vladimir Putin, avtor in arhitekt Ukrajine.

Tajvanski otok Matsu, prvi korak na poti Kitajske
07. 01. 2024 16.12Topel svež morski zrak subtropske tajvanske zime nas objeme na stopnicah letala po pristanku na otoku Matsu. Let nad Tajvansko ožino je bil miren, v enem najbolj nevarnih morskih prehodov na svetu je morje spokojno, pod letalom pa vidimo na desetine tovornih ladij, še več je ribiških. Svoboda odprtega morja, neovirana navigacija v tej ožini je trenutna rdeča črta geopolitičnih odnosov med Kitajsko in demokratičnimi državami. Rdeča črta, ki jo kitajska partija poriva vedno dlje v svobodni svet.

V nekaterih kitajskih mestih pozivajo, naj se božič ne praznuje
25. 12. 2023 15.09Medtem ko mnogi po svetu danes praznujejo božič, po ulicah se bohotijo božična drevesca, okrašena z lučkami, pa v določenih kitajskih mestih temu ni tako. Še več, prodajalce celo pozivajo, naj ne prodajajo božičnih voščilnic, saj s tem niso pošteni do lastne kulture.

Politika od spodaj
24. 09. 2023 07.00Koliko možnosti bi pri nas na lokalnih volitvah imeli politiki, ki bi vsak mesec del plače namenili prebivalcem in zagotavljali dostojna stanovanja za vse?

Peking bi prepovedal oblačila, ki 'ranijo čustva kitajskega naroda'
07. 09. 2023 11.10Morebitna prepoved oblačil, ki "ranijo čustva kitajskega naroda", je sprožila burno razpravo na Kitajskem. Če bo novi zakon stopil v veljavo, bi lahko osebe, spoznane za krive, doletela denarna ali celo zaporna kazen. V osnutku besedila sicer ni natančno opredeljeno, kaj točno je kršitev, zato javnost in stroka v izogib zlorabam predlagatelje zakona pozivata k večji jasnosti.

Kitajsko-ruski odnosi: 'Mešanica sodelovanja, tekmovanja in sovraštva'
25. 06. 2023 17.28"Ne zavezniki, temveč več kot zavezniki." S temi besedami Kitajska in Rusija opisujeta svoje razmerje. Rusija in Kitajska sta v zadnjih desetletjih okrepili vezi in se podpirata pri različnih svetovnih vprašanjih. Vendar ni bilo vedno tako. Nekdanja komunistična brata sta doživela ideološki razkol, mejne spore in leta sovražnih vojaških spopadov, preden sta popravila odnose.

Bo Kitajska res namestila vohunsko bazo na Kubi?
08. 06. 2023 18.42Kitajska naj bi se s Kubo dogovorila o gostovanju skrivne vohunske baze na otoku. Baza oziroma prisluškovalni objekt, ki naj bi bil oddaljen 160 kilometrov od Floride, bi Kitajski omogočil zbiranje skrivnih podatkov iz ZDA.

'Resnično svobodni smo le takrat, ko v človeku prepoznamo le človeka'
26. 04. 2023 19.54V Šoštanju je potekala državna proslava pred dnevom upora proti okupatorju. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je dejala, da se je ljudstvo z nastankom osvobodilne fronte združeno uprlo okupatorjem. Izpostavila je pomen sodelovanja politično različno mislečih in ocenila, da smo resnično svobodni le takrat, ko v človeku prepoznamo samo človeka.