Šibeniška policija preiskuje 51-letnico, ki jo sumijo, da je med 18. in 23. julijem na območju Dubrave pri Šibeniku namerno zanetila sedem požarov, poroča Dnevnik.hr.
Osumljena naj bi namerno, z odprtim ognjem, povzročila skupno kar sedem požarov, od tega šest na zasebnih zemljiščih. Požari se na srečo niso pretirano razširili, a zgolj zaradi hitrih odzivov domačinov, so dejali predstavniki šibeniške policije.
Ogenj je pri enem od požarov sicer zajel bližnji hlev, a so ga pravočasno opazili in tudi pogasili policisti, ki so takrat patruljirali na tem območju.
Šibeniško-kninski kriminalisti bodo zoper 51-letno piromanko, ki jo upravičeno sumijo povzročitve splošne nevarnosti s hudodelskimi motivi, s čimer je ogrozila življenja in premoženje, na pristojno tožilstvo sedaj podali ovadbo. Grozi ji od šest mesecev do pet let zaporne kazni, še piše Dnevnik.hr.
V Splitu protesti zaradi pomanjkljivosti sistema protipožarne zaščite
Sicer pa je pred poslopjem splitsko-dalmatinske županije v Splitu v ponedeljek zvečer okoli 1.500 ljudi protestiralo zaradi pomanjkljivosti državnega sistema pri spopadanju s požarom, ki je prejšnji teden ogrožal vzhodna predmestja največjega dalmatinskega mesta. Zahtevali so tudi odstop hrvaškega premierja Andreja Plenkovića.
Splitčani so se zbrali na pobudo več nevladnih združenj pod geslom 'Split gori'. Med drugim so nosili transparente z napisi, kot je "Hočemo gasilska vozila", "Premier, požar ni atraktiven, temveč jaz" ter "Decentralizacija, moj Split".
Govorci so omenjali različne predloge, zahteve in pripombe ter premierju Plenkoviću in drugim državnim in lokalnim uradnikom očitali odgovornost za slabo koordinacijo gašenja požarov ter splošno stanje v hrvaškem gasilstvu in družbi. Menijo, da je na pragu Splita gorelo, ker pristojne državne službe niso pravočasno posredovale.
Ocenili so, da je premier Plenković s svojimi izjavami o "zgolj medijsko zanimivem in atraktivnem požaru" žalil prebivalce na območjih, ki jih je zajel požar. Zamerili so premierju, ker med obiskom na območju ni hotel poslušati pritožb prebivalcev, temveč je obrnil hrbet nekaterim, ki so kritizirali poteze oblasti. Slišati je bilo tudi zahteve, naj odstopi.
Kaj bi se zgodilo, če bi požar zajel mestno odlagališče odpadkov?
Mnogi, ki so prišli na shod, so poudarili, da so bili v strahu zaradi požara, ki se je približal stanovanjskim soseskam, organizirane protipožarne obrambe pa ni bilo. Spraševali so se, kaj bi se zgodilo, če bi eksplodirala ekološka bomba na mestnem odlagališču odpadkov, ki so ga pred požarom rešili komunalni delavci.
Protestniki so zahtevali tudi urbanistično ureditev naselij na vzhodu mesta, ki so komunalno "popolnoma zanemarjena". Med požarom so bile težave tudi s pristopom gasilskih vozil zaradi nenačrtovane gradnje stanovanjskih hiš in ozkih ulic, iz katerih ne bi bilo možno niti pravočasno evakuirati prebivalcev.
Protestniki so zahtevali boljše upravljanje z mestom ter transparentnost in svojo udeležbo pri odločanju. Kakovost življenja in varnost prebivalstva so prednostne naloge uprave, so povedali.
Medtem ko je potekal shod, pa je izbruhnil nov velik požar pri Klisu nedaleč od Splita, ki je ogrožal hiše. Gasilci so požar lokalizirali v nekaj urah, a poudarili, da jim je pri tem pomagal tudi dež.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.