Gasilcem je sinoči pred ognjem uspelo rešiti Split, prav tako na širšem splitskem območju požari večinoma več ne ogrožajo hiš. Poveljnik gasilcev v Splitu Ivan Kovačević je pojasnil, da je zdaj večina gasilcev na območju Strožanca in Podstrane, jugovzhodno od Splita. Ponoči je namreč znova začela pihati burja, prav v smeri tega kraja. Ljudje so svoje premoženje pred ognjem reševali z živo verigo, "oboroženi" z grabljami, motikami in podobnim orodjem.
Sicer pa je za prebivalci Splita neprespana noč. Gasilci so do zgodnjih jutranjih ur reševali hiše in gospodarske objekte. Eden največjih požarov na območju Dalmacije v zadnjih nekaj desetletjih je zajel območje velikosti 4500 hektarjev. "To je apokalipsa. V 36 letih še nisem videl takšnega ognja, vse kaže, da ga bomo gasili več dni," je po poročanju dnevnik.hr dejal eden od dežurnih gasilcev.
Več pretresljivih izpovedi prizadetih prebivalcev lahko preberete na naslednji povezavi.
Poveljnik splitskih gasilcev je tudi povedal, da stanje sicer ni več tako alarmantno, kot je bilo sinoči, ko je požar grozil stanovanjskim naseljem v vzhodnem delu Splita, da pa marsikje še naprej gori. Trenutno naj bi bilo aktivnih 15 požarov, gasilcem pa največ težav povzroča veter in pa pomanjkanje vode.
Na Hrvaškem poudarjajo, da v požarih nihče ni bil poškodovan, smrtna žrtev, o kateri so poročali nekateri mediji, pa je moški, ki pa ni umrl neposredno zaradi požara, ampak zaradi kapi. Nekaj gasilcev je poiskalo zdravniško pomoč predvsem zaradi dima. Je pa nastala ogromna materialna škoda.
24sata.hr poroča, da so splitskim gasilcem na pomoč prišli kolegi iz drugih delov Hrvaške, zaradi požara pa so angažirali tudi nekaj sto hrvaških vojakov. Prav tako so se za protipožarno obrambo organizirali sami prebivalci, ki so reševali mesto pred požarom. Že od jutra pri gašenju pomaga šest letal za gašenje požarov.
Iz županijskega gasilsko-operativnega centra Split so sporočili, da je v požarih, ki so v preteklih 30 urah zajeli območje od Omiša do Splita, zgorelo 4500 hektarjev gozdov, trave, nizkih rastlin, oljčnih nasadov in sadovnjakov. Hrvaški mediji so poročali o "kataklizmičnih podobah" požara, ki z veliko hitrostjo golta vse pred seboj.
Zgorelo je tudi več stanovanjskih hiš in drugih objektov. Na posnetkih z območjih, ki jih je zajel požar, je videti tudi številna zažgana osebna in tovorna vozila. Zaradi požara so zaprte nekatere državne in županijske ceste na območju Splita.
Splitski župan Andro Krstičević Opara je povedal, da bodo morali razglasiti stanje elementarne nesreče. Pozval je prebivalce, naj čim manj uporabljajo osebne avtomobile na mestnih vpadnicah, da ne bi ovirali promet gasilcem in policiji.
Območje obiskal tudi premier Plenković
Območje, ki so ga prizadeli požari, je danes obiskal tudi hrvaški premier Andrej Plenković. Ocenil je, da so pristojne državne, županijske in mestne službe uspešno medsebojno sodelovale. Kot je dodal, so kljub dramatičnem požaru, ki je ogrožal Split, ocenili, da ni bilo potrebe, da bi za pomoč zaprosili druge države.
Plenković je stopil pred novinarje po seji kriznega štaba v Splitu in se je najprej zahvalil gasilcem, vojakom, policistom, reševalcem in vsem državljanom, ki so sodelovali pri gašenju požarov na območju splitsko-dalmatinske županije. V zadnjih dneh so na tem območju zabeležili 14 požarov. Največji je zajel 14 kilometrov dolgo in štiri kilometre široko območje.
"Verjamem, da bomo iz tega požara, ki se je razširil do Splita, dobili določene izkušnje in izboljšali mehanizme koordinacije pristojnih služb," je še izjavil Plenković.
Zavrnil je kritike prebivalstva z ogroženih območij, da se v primeru požarov v okolici Splita javni sistem protipožarne zaščite ni dobro odrezal ter da ni bilo pravočasne pomoči pristojnih javnih služb. Zaradi tega so se morali državljani sami organizirati pri reševanju svojih stanovanjskih in drugih objektov. Pozdravil je samoorganiziranje državljanov in dejal, da je pri tem pomembna koordinacija s tistimi, ki vodijo celotno gasilsko operacijo.
Potrdil je, da je v požarih zgorelo več hiš in gospodarskih objektov ter napovedal, da bo vlada poskusila zagotoviti proračunska sredstva, da bi nadomestila škodo. Omenil je tudi, da je o vzrokih požarov še prezgodaj govoriti, ker policisti še zmeraj ne morejo opraviti celovite preiskave.
Obrambni minister ponudil svoj odstop, predsednica odstop zavrnila
Zaradi kritik hrvaške predsednice in vrhovne poveljnice hrvaške vojske Kolinde Grabar-Kitarović, češ da bi lahko hrvaška vojska prej posredovala pri gašenju katastrofalnih požarov pri Splitu, je svoj odstop ponudil hrvaški obrambni minister Damir Krstičević, poročajo hrvaški mediji. Grabar-Kitarovićeva bo sicer danes obiskala območje požarov, je pa že sporočila, da odstopa ministra ne bo sprejela, saj dela dobro in ga ne vidi kot morebitnega krivca. Kot je dejala, je krivda na strani tistega, ki odloča, kdaj vpoklicati na pomoč vojsko in ne na strani vojske.
"Menim, da bi lahko vojska prej prišla na teren. Čeprav niso izurjeni in niso opremljeni kot gasilci, je šlo za požar, za katerega je bila potrebna vsaka roka," je izjavila hrvaška predsednica v Salzburgu po današnjem srečanju s kolegoma iz Avstrije in Slovenije, Alexandrom Van der Bellnom in Borutom Pahorjem.
Krstičević je v ponedeljek prispel v Split, kjer je tudi sam sodeloval pri gašenju požarov. V ponedeljek je na območje požarov prispelo tudi nekaj sto hrvaških vojakov, ki so predvsem zavarovali vojaško raketno bazo v Žrnovnici nedaleč od Splita. Krstičević je dejal, da bo v primeru, če se izkaže, da je bilo posredovanje vojske neustrezno, nemudoma odstopil.
Plenković v bran ministru
Hrvaški premier Plenković je potem na izredni novinarski konferenci na sedežu hrvaške vlade povedal, da Krstičevićevega odstopa ne bo sprejel. Povedal je, da se je z ministrom pogovoril in mu rekel, naj se pomiri. Pohvalil je dosedanje delo ministra, posebej pa tudi njegovo sodelovanje pri organizaciji gašenja požara v Dalmaciji. Upokojeni general Krstičević, ki je tudi podpredsednik hrvaške vlade, velja za enega najbolj tesnih Plenkovićevih sodelavcev.
Plenković je današnjo novinarsko konferenco izkoristil tudi za ostra sporočila hrvaški predsednici, češ, da od kod ji informacije, da je vojska prepozno posredovala, ko tega nihče izmed najbolj odgovornih ljudi, ki so koordinirali protipožarno akcijo ni povedal.
Poudaril je, da obstaja jasna koordinacija postopkov v izrednih razmerah, kot je požar pri Splitu ter da je vojska prispela na pomoč gasilcem, ko je bilo ocenjeno, da bo to potrebno. Pred tem so prišli, da bi pred požarom zavarovali vojaško oporišče v Žrnovnici.
Grabar-Kitarovićeva je sicer še dejala, da bo lahko ocenila delovanje pristojnih služb med požarom, potem ko bo danes obiskala območje med Splitom in Omišem, kjer se od nedelje borijo z velikanskim požarom. Zahtevala je tudi preiskavo vzrokov požarov in načinov, kako so se združili.
KOMENTARJI (713)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.