Požari v srednji Dalmaciji niso več aktivni, poročajo hrvaški mediji. Tamkajšnje oblasti pa sporočajo, da nevarnosti za izbruh novih požarov še ni konec – požarna ogroženost naj bi veljala še vsaj do petka –, a imajo gasilci razmere pod nadzorom.
Iz posnetkov iz zraka je mogoče videti opustošenje, ki ga je za seboj pustilo divjanje ognjenih zubljev. Boj z velikim požarom v okolici Splita so gasilci bili vse od nedelje.
Prebivalci jih zdaj zasipajo z zahvalami, ker so jih ubranili pred ognjenim peklom, gasilci pa so se od njih poslovili s sprevodom:
V celoti zgorele tri stanovanjske hiše, več kot 40 zgradb je poškodovanih
Kot je na četrtkovi seje vlade povedal hrvaški notranji minister Davor Božinović, so izključili možnost, da je požar zanetila okvara daljnovoda. "Vzrok požara je moral biti odprti ogenj ali žar," je dejal Božinović.
Božinović je povedal, da strokovnjaki preiskujejo območje pri kraju Tugare, kjer je izbruhnil požar, ki je v treh dneh zajel več kot 4.500 hektarjev površin in ogrozil vzhodna predmestja drugega največjega hrvaškega mesta, Splita. Potrdil je, da kriminalisti iščejo morebitnega storilca kaznivega dejanja.
Božinović je dejal, da so v požaru popolnoma zgorele tri stanovanjske hiše, še 33 hiš pa deloma. Požar je uničil tudi 13 nenaseljenih hiš. Ogenj je pogoltnil 18 osebnih avtomobilov in tri tovorna vozila, še nekaj vozil pa je delno zgorelo. Kmetje so ostali brez enajstih nasadov oljk in treh rastlinjakov, je še pokazala preiskava.
Minister za kmetijstvo Tomislav Tolušić je na vladni seji potrdil, da bo država stoodstotno povrnila škodo, ki jo je požar povzročil na kmetijah.
Medtem je predsednik splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban razglasil elementarno nesrečo za celotno območje, ki ga je zajel požar. Posebna komisija bo ugotovila višino materialne škode, na podlagi katere naj bi zahtevali finančna nadomestila od države.
Na jugu Hrvaške se še borijo z ognjem
Hrvaška gasilska letala pa nadaljujejo z gašenjem požara na skrajnem jugu Hrvaške, ki se je v sredo zvečer razširil iz Črne gore na Hrvaško pri Konavlih. Požar je zajel približno 250 hektarjev površine, od tega je petina na hrvaški strani meje.
Iz Črne gore so medtem sporočili, da so požar večinoma lokalizirali, a se je medtem razplamtelo na območju Tivta.
Potem ko je vlada v Podgorici zaprosila Zagreb za pomoč pri gašenju požarov na črnogorski strani meje, se je hrvaška vlada na seji odločila poslati dve gasilski letali na pomoč gasilcem v Črni gori. Gre za letali znamke canadair CL-415, ki sta v sestavi hrvaškega vojaškega letalstva.
Poveljnik gasilcev iz Konavlov Mario Magud je za hrvaške medije povedal, da je bila noč mirna, saj ni bilo veliko vetra, zjutraj pa sta požar začeli gasiti dve letali. Gasilci so zaprosili še za dve dodatni letali. Pričakujejo, da bodo letala ustavila širjenje požara, ker gasilci na tleh zaradi hribovitega terena ne morejo priti do mesta, kjer gori.
Zastarela gasilska oprema jezi Hrvate
Medtem je v javnosti veliko prahu dvignila reportaža iz vasice Kučiće oziroma tamkajšnjega prostovoljnega gasilskega društva, ki jo je objavil Dnevnik.hr. V požaru vseh požarov, kot so boj z ognjenimi zublji v preteklih dneh poimenovali hrvaški mediji, so gasilci na pomoč prihiteli tudi s fičom, gasilskim vozilom, starim več desetletij.
"Fičo je v naše gasilsko društvo prišel pred dvema, tremi leti. Dobili smo ga kot zamenjavo za neko drugo vozilo," je za Dnevnik.hr povedal Darko Kovačić iz PGD Kučiće. A fičo ni edino zastarelo vozilo v njihovem voznem parku – vsi avtomobili so starejši od 25 let. "Na tako stara vozila se ne moremo več zanesti," je dejal Kovačič in dodal, kako se jim je ravno v torek, ko so hiteli na intervencijo, zgodilo, da eden od avtomobilov ni hotel vžgati.
Okoliški prebivalci so nad stanjem v lokalnih gasilskih društvih seveda ogorčeni. "Zaradi Nata kupujejo lovce F-16, mi pa gasimo z vozili iz leta 1941," se na svojo vlado jezijo Hrvati.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.