Sodišče je izpostavilo, da je sodbo sprejelo na tehnični podlagi in "ne vsebinske ocene vprašanja opredelitve Hamasa kot teroristične skupine". Določilo je še, da ostaja premoženje Hamasa zamrznjeno še tri mesece za primer pritožbe institucij EU.
Hamas, ki ima od leta 2007 oblast na območju Gaze, se je pritožil zaradi uvrstitve na seznam terorističnih organizacij. Vojaško krilo Hamasa je bilo uvrščeno na prvi seznam terorističnih organizacij, ki ga je EU oblikoval decembra 2001 po terorističnih napadih v ZDA. Politično krilo organizacije pa je bilo na seznam uvrščeno leta 2003.
Odvetnica Hamasa Liliane Glock je z razsodbo zadovoljna, v odzivu pa je pojasnila, da so s tem razveljavljeni vsi restriktivni ukrepi, ki jih je proti Hamasu, tudi njegovemu vojaškemu krilu, EU uvedla od leta 2001.
Zadovoljni so tudi v Hamasu. Njegov tiskovni predstavnik Favzi Barhum pravi, da je to "zmaga za palestinsko vprašanje in pravice Palestincev" in da morajo sedaj "slediti mednarodni koraki za končanje zatiranja palestinskega ljudstva".
Izraelci besnijo
Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa s pojasnili sodišča ni zadovoljen in je že zahteval, da EU Hamas takoj znova vrne na seznam, saj da gre za "morilsko teroristično organizacijo", ki v zaprisegi kot svoj cilj navaja uničenje Izraela. EU se na odločitev sodišča še ni odzvala.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.